Szkło hartowane - jedno szkło, wiele zastosowań

Szkło hartowaneZastanawiałeś się kiedyś z jakiego szkła są wykonane, otaczające Cię na co dzień, przedmioty? Pewnie nie i nic w tym dziwnego, jednak warto wiedzieć, że znaczna część z nich powstała przy użyciu szkła hartowanego, które ma wyjątkowe właściwości i naprawdę szerokie zastosowanie.

Szkło hartowane to nic innego, jak szkło płaskie poddane procesowi hartowania. Polega on na podgrzaniu szkła do temperatury aż 660°C, przetrzymaniu do czasu, kiedy wewnętrzna struktura zmieni się, a następnie natychmiastowym schłodzeniu. Pozwala to na uzyskanie niezwykle trwałego i odpornego na uszkodzenia materiału - hartowanie sześciokrotnie zwiększa wytrzymałość szkła. Chcesz poznać więcej cech szkła hartowanego?

Zastosowanie szkła hartowanego

Jak pisaliśmy wcześniej, szkło hartowane ma szeroki wachlarz zastosowań. Najczęściej używa się go w miejscach podwyższonego ryzyka, czyli tam, gdzie konieczne jest zachowanie wyjątkowych względów bezpieczeństwa. Nawet nie spodziewasz się, jak często spotykasz je w codziennym życiu. Oto kilka przykładów jego użycia:

  • fasady budynków (także jako pojedyncze przeszklenia),
  • kabiny prysznicowe,
  • konstrukcje całoszklane,
  • sprzęty AGD (kuchenki, lodówki, piekarniki),
  • szafki kuchenne,
  • szafy przesuwne,
  • szyby w drzwiach,
  • witryny bezramowe,
  • zabudowy balkonów, balustrady.

Szkło hartowane

Właściwości szkła hartowanego

Szkło hartowane oprócz wszechstronnego zastosowania ma także naprawdę doskonałe właściwości. Wśród nich króluje przede wszystkim wysoka odporność na szybkie zmiany temperatury oraz uderzenia. Oprócz tego ma zminimalizowane ryzyko zranienia podczas rozbicia, ponieważ po uderzeniu szkło pozostaje nienaruszone, pękając w bezpieczny sposób. Warto wspomnieć również o tym, że występuje w różnych grubościach, dzięki czemu można go używać w tak wielu przypadkach. Na całym świecie to właśnie szkło hartowane jest uważane za najbezpieczniejszy rodzaj szkła - spełnia ono europejskie wymagania dotyczące szkła bezpiecznego.

Jak zamówić szkło hartowane?

Szkło hartowane jest wykonywane na wymiar. Jeśli chcesz zamówić szkło do prysznica, zabudowy balkonowej, czy do frontów szafek kuchennych, możesz skorzystać z konfiguratora online dostępnego na https://www.szklonawymiar.pl. Samodzielnie wybierz kształt szyby, jej grubość i wymiary. Dodatkowo masz możliwość zaotworowania jej. Na koniec poznasz ostateczną cenę i złożysz zamówienie. Szkło zostanie bezpiecznie dostarczone do Twojego domu.

Komentarze