Szlifowanie drewna krok po kroku

Szlifowanie drewnaTo, jakie narzędzia i materiały do szlifowania zdadzą egzamin, zależy przede wszystkim od specyfiki i rodzaju drewnianej powierzchni. Dowiedz się, jak szlifować drewno oraz jak dobierać papier ścierny.

Aby uzyskać doskonały efekt renowacji drewnianego parkietu, stołu czy boazerii, należy prawidłowo i dokładnie przygotować powierzchnię do malowania. Eksperci podpowiadają, że najlepsze rezultaty, zarówno jeśli chodzi o parametry wytrzymałościowe nowej powłoki, jak i estetykę wykończenia, można uzyskać dzięki całkowitemu usunięciu poprzednich warstw wyrobów, jak lakier czy farba. Szlifowanie to zatem etap prac, bez którego proces odnawiania drewna się nie obejdzie.

Szlifowanie drewna: narzędzia

To, jakie narzędzia oraz akcesoria należy zastosować do szlifowania, zależy m.in. od wielkości oraz specyfiki powierzchni:

  • Drewniany parkiet - w przypadku drewnianego parkietu wskazane jest cyklinowanie. Cyklinarka pomoże w pozbyciu się warstw nałożonych wcześniej produktów wraz z parumilimetrową warstwą drewna. Pozwoli to na wyrównanie drobniejszych rys i uszkodzeń. Ponadto dzięki cyklinowaniu nowa powłoka będzie w stanie osiągnąć swoje najwyższe, deklarowane przez producenta parametry odpornościowe i właściwości.
  • Drewniana boazeria - boazeria powróciła do łask i ponownie stała się modnym, pożądanym elementem aranżacji wnętrza. To dobry moment na odnowienie boazerii i pomalowanie jej np. Sadolin Lakierobejcą Dekor, na biało, dzięki czemu uzupełni mieszkanie w stylu skandynawskim. Z uwagi na znaczną powierzchnię do szlifowania boazerii warto użyć szlifierki elektrycznej z wymiennymi tarczkami ściernymi.
  • Drewniane krzesło - do przeprowadzanych samodzielnie renowacji niewielkich mebli czy przedmiotów najlepiej wybrać papier ścierny. Szlifowanie papierem ściernym to zdecydowanie najtańsza i najprostsza opcja, która nie wymaga od użytkownika wiedzy technicznej ani doświadczenia.
  • Szlifowanie drewna

Jak prawidłowo szlifować drewno papierem ściernym?

  1. Należy pamiętać przede wszystkim o dopasowaniu ziarnistości (granulacji) papieru ściernego do etapu szlifowania powierzchni. Szlifowanie można rozpocząć z papierem gruboziarnistym (40-60), a następnie zmieniać go na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu (80-120, 150-180, 220-240). Im wyższy numer, tym drobniejsza granulacja papieru.
  2. Papier gruboziarnisty pozwoli na pozbycie się grubszych warstw powłok, z kolei drobniejszy na usunięcie zalegających drobin. Nie wolno przechodzić od razu od gruboziarnistego papieru do bardzo drobnoziarnistego - nie osiągniesz dobrego rezultatu.
  3. Eksperci zalecają, aby rodzaj papieru dopasować do specyfiki odnawianej powierzchni. Jeśli pracujesz na pomalowanym lub polakierowanym drewnie i chcesz usunąć warstwy wyrobów, możesz zacząć od papieru o średnim uziarnieniu, a następnie zastępować go arkuszami drobnoziarnistymi. Jeśli chcesz przygotować surowe drewno, możesz najpierw sięgnąć po papier gruboziarnisty (w przypadku, gdy surowe drewno jest już wyszlifowane na gładko, np. po heblowaniu, można od razu użyć papieru drobnoziarnistego). Dzięki temu unikniesz ryzyka uszkodzenia powierzchni. Ponadto nie będzie konieczne zbyt mocne dociskanie papieru do podłoża.
  4. Uważaj, aby wykonywać ruchy wzdłuż rysunku słojów, nigdy w poprzek, inaczej powstaną zadziory. Ponadto przed każdą zmianą papieru usuń zalegających pył i odpady, inaczej może dojść do zarysowania powierzchni wskutek wcierania w nią drobinek powłok i pyłu.
  5. Ostatnim etapem szlifowania drewna jest wygładzenie powierzchni papierem o najdrobniejszym uziarnieniu. Na koniec bardzo dokładnie odpyl drewno.

Komentarze