Tani remont - czy to możliwe?

RemontKażdy z nas w końcu będzie chciał wyremontować swoje mieszkanie lub choćby jego część. Przyczyny mogą być różne. Obecna aranżacja naszych czterech kątów mogła przestać nam się spodobać, możliwe, że pojawiły się jakieś usterki, albo po prostu potrzebujemy jakiejś zmiany. A jak wygląda sprawa kosztów? Czy możliwym jest tani remont? Jak zabrać się samemu do takich prac? Odpowiadamy w naszym artykule.

Samodzielny remont mieszkania

Zazwyczaj naszym pierwszym dylematem, przed którym będziemy musieli stanąć, jest wybór między samodzielnym majsterkowaniem a wynajęciem fachowców Praca samemu będzie wiązała się z wykonywaniem wielu czynności specjalistycznych, poświęceniem naszego czasu oraz energii. Jeżeli czujesz się na siłach i możesz liczyć na pomoc, choćby pozostałych domowników, będziesz w stanie wykonać samemu tani remont w mieszkaniu. Fachowa ekipa często pobiera bardzo duże opłaty za swoje usługi. Dodatkowo, wysokość tych opłat niekoniecznie wiąże się w jakością wykonanej pracy.

Remontując samemu, mamy pewność, że nie przepłacamy. Z drugiej strony natomiast, wymaga to odpowiednich umiejętności i sprzętu. Warto przeliczyć sobie, ile kosztować będzie nas zakup sprzętu, którego jeszcze nie posiadamy, a będzie nam w trakcie remontowania potrzebny i porównać z cenami ekip remontowych. Dodatkowo należy wciąż poprawkę na to, czy jesteśmy w stanie samemu wszystkie rzeczy wykonać. Malowanie ścian, kładzenie płytek i montaż mebli to jedno, ale co z przeniesieniem instalacji elektrycznych i hydraulicznych? Jeżeli zaczniemy takie prace wykonywać bez odpowiedniego zaplecza merytorycznego, to może się okazać, że zamiast taniego remontu, uzyskamy kompletnie odwrotny efekt.

Remont

Zarządzanie kosztami - czyli jak przeprowadzić tani remont

Umiejętne podejście do domowego budżetu będzie kluczowe, jeżeli zależy nam na renowacji naszego mieszkania, która nie będzie wymagała dużego nakładu pieniędzy. Warto skorzystać przede wszystkim ze znajomości, jakie posiadamy. Nie ma potrzeby, żebyśmy kupowali sprzęt specjalnie do remontu, skoro równie dobrze możemy go pożyczyć. Również, jeżeli mamy w rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto zajmuje się fachowo budownictwem, możemy go poprosić o poradę i cenne wskazówki.

Kluczem do taniego remontu jest również recykling. Dzisiaj designerskie wnętrza wykorzystują materiały, które zostały już raz użyte wcześniej, na przykład pokruszone płytki, czy stare meble. Odpowiednie sztuczki wizualne sprawią, że uzyskasz dzięki temu tanie wnętrze o bardzo ciekawym i przyciągającym uwagę wyglądzie. Modne jest również samodzielne wykonywanie mebli, na przykład ze zużytych sprzętów. Można uzyskać bardzo ciekawe i użyteczne konstrukcje, które są przy okazji ekologiczne i przede wszystkim - oszczędzają nam wydatków.

Czy tani remont to zły remont?

Często można spotkać się z opiniami, że zmniejszanie kosztów remontu wiąże się z jego złym wykonaniem, niedoróbkami i niestosowaniem materiałów wysokiej jakości. Tak naprawdę nie jest to żadna zasada. Zmniejszanie kosztów może, ale nie musi się wcale wiązać z gorszym efektem. To już będzie zależało od nas. Jak wskazaliśmy powyżej, można zaoszczędzić na wielu rzeczach, nie zmniejszając przy tym jakości wykonywanego remontu. Okazuje się nawet, że wielu Polaków przepłaca jeśli chodzi o remonty, często nie wiedząc, jak powinien wyglądać cennik np. renowacji łazienki. Wybierając fachowców również należy brać poprawkę na opinie w internecie. Najlepiej popytać wśród sąsiadów i znajomych, których mieszkania nam się podobają, kogo oni zatrudnili, a jeśli wykonywali remont samemu, zapytać się, czy nie wskazaliby, jak się do tego zabrać.

Remont

Tani remont to również negocjacje

Jeśli zdecydujemy się mimo wszystko na fachowców, nie bójmy się negocjować. Jest to rzecz, z którą wiele osób ma wciąż problem w Polsce. Zawierzamy wszystko opinii ekipy, którą chcemy zatrudnić. W żadnym razie nie jest to dobra droga. Znamy koszty utrzymania własnego mieszkania, możemy również spokojnie porównać ceny odpowiednich usług i materiałów czy też narzędzi, więc nie dajmy sobie narzucać kosztorysu. W tej branży zawsze można dojść do porozumienia poprzez odpowiednie negocjacje. Nie należy się ich bać, bo dzięki nim możemy zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych.

Jak widać, tani remont to jak najbardziej realne wyjście, zwłaszcza dziś, kiedy mamy dostęp do tanich, ale wciąż dobrych jakościowo materiałów, pomocy internetowych czy choćby sklepów online, które ułatwiają porównywanie cen. Warto zastanowić się zawsze nad wszelkimi aspektami naszego remontu i sprawdzić, czy nie istnieją jakieś tańsze ale wciąż tak samo efektywne alternatywy.

Artykuł powstał przy współpracy z JP-Tech - sklepem internetowym oferującym szeroką gamę narzędzi i maszyn.

Ocena: 5.0

Komentarze