Taras i schody - płytki czy kostka brukowa?

Płytki czy kostka brukowa?Schody i taras, to elementy małej architektury, która jest częścią domu, ogrodu lub przydomowego ogródka. Powinny one w harmonijny sposób łączyć się z całą posiadłością. Dzięki temu całość będzie miała na pewno niebanalny charakter. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest to, żeby wszystkie elementy małej architektury były wykonane z tego samego materiału.

Schody płytowe

Najbardziej znaną i tradycyjną metodą wykonywania schodów i tarasów, jest układanie płytek ceramicznych na podłożu. Efekty wizualne są może i zadowalające, ale tylko przez jakiś czas. Niestety taka metoda wykonywania elementów małej architektury może przysporzyć wiele problemów w przyszłości. Chodzi mianowicie o częste pękanie płytek, czy odspajanie się ich od podłoża. To tylko kilka podstawowych problemów tego typu metod. Poza tym nie jest to tania inwestycja.

Schody z kostki brukowej

Alternatywą dla schodów i tarasów z płytek ceramicznych stała się kostka brukowa. Z pewnością jest to wyzwanie dla wykonującego, bo potrzeba tu ogromnego doświadczenia i wiedzy, ale efekty są zniewalające, a satysfakcja z użytkowania tych elementów gwarantowana na wiele lat. Bardzo efektownie prezentują się schody, taras ale i wszystkie inne elementy małej architektury wykonane również z kostki brukowej. Mowa o ścieżkach w ogrodzie, podjeździe, nawet o elementach ogrodzenia, czy grilla.

Płytki ceramiczne nie są złą metodą, ale na rynku jest mnóstwo innych materiałów, dzięki którym można wyczarować wokół domu cudowne rzeczy. Kiedyś niemal każda realizacja projektu schodów czy tarasu była oparta o płytki ceramiczne. Obecnie możliwości są znacznie większe i warto je wykorzystywać. Dzisiejsze materiały nawierzchniowe pozwalają na fantastyczne projekty, o których dawniej można było tylko pomarzyć i co ważne - przechodzi się na metody dużo tańsze, szybsze, bardziej efektywne i efektowne.

Kostka brukowa jest na tyle uniwersalnym i elastycznym materiałem, że nadaje się do stworzenia niemal każdego elementu wokół domu, a wybór wzorów i kolorów stwarza pole do działania dla kogoś z wielką wyobraźnią. Warto szukać nowych i ciekawszych rozwiązań na stopnie na schody. Płytka ceramiczna zawsze była, jest i będzie ale warto pamiętać o tym, że rynek materiałów budowlanych cały czas się rozwija i dobrze jest korzystać z tego, co proponuje.

Ocena: 5.0

Komentarze