Toaleta przenośna na działkę - jak wybrać odpowiednią?

Toaleta przenośnaPrzenośna toaleta sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest podłączenie kanalizacji. Wyposażona w specjalny pojemnik z płynem ograniczającym powstawanie gazów i nieprzyjemnego zapachu oraz wydajny system wentylacji jest doskonałą alternatywą dla chemicznych toalet. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią toaletę przenośną, przeczytaj ten artykuł do końca!

Co o toaletach na działkach rekreacyjnych mówią przepisy?

Toaleta, która nie jest podłączona do kanalizacji, musi spełniać odpowiednie wymogi. Zostały one określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Najważniejsze jest, by toaleta przenośna na działkę była higieniczna i bezpieczna. Powinna mieć też nieprzepuszczalne dno oraz ściany, szczelne przykrycie z zatkanym otworem do usuwania nieczystości oraz odpowietrzenie znajdujące się co najmniej pół metra nad poziomem terenu, na którym stoi.

Przepisy mówią też jasno, gdzie taka toaleta może stać. Najlepszym dla niej miejscem jest oczywiście skraj działki. Jednak powinieneś zadbać, by znajdowała się ona minimum 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych domku, altany lub innych budynków, w których często przebywają ludzie. Przenośna toaleta powinna stać też co najmniej 2 metry od granicy działki sąsiedniej, drogi lub ciągu pieszego.

Toaleta przenośna

Rodzaje toalet przenośnych

Toalety przenośne można podzielić na trzy grupy. Są to toalety typu standard, premium oraz tzw. kontenery sanitarne. Standardowe toalety to podstawowy rodzaj kabiny z umywalką w środku. Na wyposażeniu zwykle znajduje się deska sedesowa, podajnik na papier toaletowy oraz wieszak na ubrania. W wersji premium dodatkowo zainstalowany jest pisuar spłukiwany wodą, dozownik na mydło, lustro, zamek wewnętrzny, automat zamykający drzwi oraz miejsce na ręczniki papierowe do wycierania rąk.

Z kolei kontener sanitarny może być wyposażony jedynie w WC, umywalkę i pisuar lub dodatkowo w kabinę prysznicową. Takie kontenery mają różne rozmiary i mogą bić podzielone na strefy dla kobiet i dla mężczyzn. Oczywiście to rozwiązanie, które sprawdzi się raczej na campingu, polu namiotowym czy placu budowy. Działkowicze z reguły decydują się na wersję standardową lub premium.

Jak wybrać odpowiedni kontener?

To, który rodzaj toalety przenośnej wybierzesz, w dużej mierze zależy od zapotrzebowania. Jeśli bywasz na działce rzadko, podstawowa wersja z pewnością będzie odpowiednia. Antypoślizgowa podłoga, wieszak na ubrania i dobry system wentylacji wystarczą, gdy z toalety będziesz korzystać okazyjnie. Jednak w sytuacji, gdy spędzasz na działce długie letnie miesiące, a dodatkowo przyjmujesz gości, zdecydowanie lepiej zadbać o komfort użytkowania i wybrać toaletę w wersji premium. Zamawiając odpowiedni model, zwróć również uwagę na:

  • pojemność zbiornika - przy czym nie zawsze największa pojemność jest najlepsza, gdyż przy małej liczbie osób korzystających z toalety i tak nie zdążycie jej zapełnić przed kolejnym serwisem,
  • rodzaj wentylacji - powinien być jak najbardziej wydajny,
  • częstotliwość serwisu - zwykle firmy zalecają serwis toalety przenośnej po maksymalnie 2 tygodniach użytkowania,
  • łatwość instalacji i obsługi - toaleta powinna być dostosowana do potrzeb Twoich bliskich, jeśli wśród nich są osoby starsze, dzieci lub osoby z niepełnosprawnościami, wybierz model, który ułatwi im korzystanie z WC.

Jeśli wciąż nie możesz zdecydować się, jaką toaletę przenośną na działkę wybrać, skontaktuj się z profesjonalną firmą zajmującą się wypożyczaniem i serwisem takich toalet. Jej pracownicy rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

Komentarze