Urządzamy garderobę - na co zwrócić uwagę?

GarderobaGarderoba w powszechnej opinii uznawana jest za przywilej, gdyż jej wykonanie wymaga wydzielenia oddzielnego pomieszczenia. Gdy nasze mieszkanie lub dom ma tę możliwość, warto pamiętać o kilka prostych zasadach projektowania i aranżacji. Pomogą one w maksymalny sposób wykorzystać niewielką przestrzeń, w której oprócz składowania ubrań będzie można się również przebrać czy stworzyć oryginalną stylizację.

Odpowiednie usytuowanie

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać przy urządzaniu garderoby, jest jej usytuowanie względem innych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy wygodniejsze jest dla nas przebieranie się w okolicy przedpokoju, łazienki czy sypialni. Warto wziąć pod uwagę własne przyzwyczajenia, ale również możliwości danego mieszkania lub domu. Ciekawym rozwiązaniem jest np. garderoba umieszczona pod skosem dachu bądź z wykorzystaniem przestrzeni pod schodami. Tak stworzone miejsce do przebierania i przechowywania ubrań porządkuje przestrzeń w domu poprzez wykluczenie zbędnych mebli z pokoju, m.in. szafy. Pamiętać należy, że garderoba należy do pomieszczeń z prywatnej strefy domu/mieszkania, do których dostęp mają jedynie mieszkańcy lub goście, lecz tylko za zgodą gospodarza.

Funkcjonalność wnętrza

Dobra garderoba jest przede wszystkim funkcjonalna. Oznacza to, że poruszanie się w niej nie jest ograniczone przez np. zbędne klamki i uchwyty, a ubrania są przechowywane w należyty sposób. Doskonałym pomysłem są więc kosze oraz szuflady zdolne pomieścić duże ilości drobnych rzeczy oraz szafy dopasowane do długości ubrań w taki sposób, aby nie gniotły się one wisząc na wieszakach. Ważnym elementem garderoby jest również odpowiednie siedzisko ułatwiające ubieranie obuwia. Warto również zwrócić uwagę na drzwi wejściowe do garderoby. Modelem preferowanym są drzwi rozsuwane, gdyż są praktyczne i efektowne zwłaszcza w małych wnętrzach. Innym, równie ważnym elementem garderoby, jest odpowiedni system grzewczy oraz klimatyzacyjny. Musi on być dopasowany do wielkości pomieszczenia i subtelnie wkomponowany w jego wyposażenie. Odpowiednia temperatura i wilgotność oraz dostęp do powietrza to priorytety w zachowywaniu czystych, świeżych i niezniszczonych ubrań.

Dogodne warunki do przebierania

Garderoba to nie tylko miejsce składowania ubrań, lecz przede wszystkim przestrzeń, w której można się przebrać. Aby idealnie dopasować ubranie potrzebne jest odpowiednie lustro oraz specjalne warunki świetlne.

Najlepszym, lecz także najdroższym rozwiązaniem będą zwierciadła umieszczone na co najmniej dwóch ścianach pomieszczenia. Dzięki temu w naszej garderobie zminimalizujemy ilość stref, w których nie widzimy wkładanej kreacji. Idealnym rozwiązaniem będą również lustra o dużych gabarytach, które pozwolą wyeksponować całą naszą sylwetkę. Ze względu na ograniczone możliwości przestrzenne prawdopodobnie garderoba nie będzie mieć dostępu do światła słonecznego. Warto w takim wypadku zadbać o odpowiednie oświetlenie, najlepiej punktowe, które zagwarantuje dostrzeżenie ewentualnych zagnieceń lub zabrudzeń przed wyjściem. Ciekawym pomysłem mogą być również podświetlane szuflady lub czujnik świetlny działający podczas otwierania i zamykania drzwi wejściowych.

Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl.

Ocena: 5.0