Wiata garażowa - świetna alternatywa dla tradycyjnego garażu

Wiata garażowaPodczas projektowania zagospodarowania przestrzeni wokół domu, nie powinniśmy zapomnieć o wydzieleniu miejsca postojowego dla samochodu. Jeśli nie możemy lub nie chcemy budować garażu, świetną alternatywą mogą okazać się wiaty garażowe.

Choć wiata garażowe będzie przede wszystkim zabezpieczeniem dla naszego samochodu, może pełnić również szereg innych funkcji. W zależności od upodobań, możemy kupić gotową wiatę garażową lub zaprojektować i wykonać ją samodzielnie.

Jakie są zalety wiaty garażowej?

Wiata garażowa to rozwiązanie polecanym wszystkim osobom, które nie chcą budować klasycznego garażu bądź potrzebują dodatkowego miejsca postojowego na swojej posesji. Wiata garażowa jest również znacznie tańsza niż budowa garażu, przez co chętnie decydują się na nią osoby o skromniejszym budżecie.

Stawiając wiatę z reguły nie musimy martwić się też o dopełnianie jakichkolwiek formalności. Ponadto, z powodzeniem możemy wykonać ją sami, co z pewnością docenią miłośnicy majsterkowania. Tworząc projekt konstrukcji możemy także uwzględnić miejsce na schowek do przechowywania roweru czy narzędzi ogrodowych - zupełnie jakbyśmy mieli tradycyjny garaż!

Wiata garażowa

Jak zaprojektować wiatę garażową?

W dużym uproszczeniu, na konstrukcję wiaty garażowej składają się słupy, na których wsparty jest dach. Niekiedy jest ona uzupełniana lekkimi ściankami, które zapewniają częściową ochronę dla samochodu przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych.

Projektowanie wiaty garażowej należy rozpocząć od wydzielenia i odpowiedniego przygotowania podłoża. Następnie możemy przystąpić do stworzenia konstrukcji wiaty - drewnianej lub stalowej, a na końcu uzupełnienia jej zadaszeniem.

Jak przygotować podłoże pod wiatę garażową?

Podłoże, na którym stanie nasza konstrukcja, musimy najpierw utwardzić. Można w tym celu wykorzystać materiały stosowane do budowy podjazdów, chodników czy ścieżek ogrodowych. Szczególnie polecane będą kostki betonowe i płyty ażurowe, które zapobiegają gromadzeniu się wody. Jeśli jednak na terenie naszej posesji znajdują się już jakiekolwiek utwardzone powierzchnie, do utwardzenia podłoża pod wiatę najlepiej użyć tego samego materiału.

Wiata garażowa

Wiata drewniana czy stalowa?

Materiałem najczęściej wykorzystywanym przy budowie wiat garażowych jest drewno. Świetnie komponuje się ono z otoczeniem, tworząc spójną kompozycję zarówno z jego naturalnymi elementami, jak i budynkami utrzymanymi w różnej stylistyce czy meblami ogrodowymi. Pamiętajmy jedynie, że drewno należy właściwie zaimpregnować, a następnie pielęgnować, by zabezpieczyć je przed uszkodzeniami czy działaniem czynników atmosferycznych.

Alternatywą dla wiat drewnianych są konstrukcje stalowe, przez wielu uznawane jednak za mniej estetyczne. Podobnie jak w przypadku modeli drewnianych, możemy nabyć gotową wiatę lub wykonać ją we własnym zakresie. Wspólnym mianownikiem dla konstrukcji stalowych i drewnianych będzie również konieczność ich zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi.

Dach wiaty garażowej

Wybierając zadaszenie dla naszej wiaty samochodowej, warto wybrać materiał, wzór i kolor nawiązujący do dachu naszego domu. Dzięki temu wiata garażowa stanie się integralną częścią posesji, a nie wyróżniającym się elementem.

Zadaszenie wiaty samochodowej można wykonać z tradycyjnej dachówki, blachodachówki lub blachy trapezowej. Z kolei do pokrycia dachu najlepiej nadają się gonty, tradycyjna papa lub płyty bitumiczne.

Ocena: 5.0

Komentarze