Wiercenie, klejenie, a może taśma?

WnętrzeAranżacja czy dekorowanie mieszkań, biur lub innych pomieszczeń przy pomocy różnego rodzaju obrazów, ramek, itp. elementów wymaga od nas doboru odpowiedniej techniki, którą zastosujemy do montażu wybranych przez nas produktów.

W tym poradniku postaramy się przybliżyć i zarazem porównać trzy najbardziej popularne sposoby mocowania obrazów czy ramek do ścian. Jedną z takich technik montażowych jest wiercenie, które wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim do tego celu musimy zaopatrzyć się w wiertarkę. Niestety nie każdy z nas taki przyrząd posiada w swoim domu, a zakup tego urządzenia wiąże się często z wysokimi kosztami. Dodatkowo w zależności od tego co chcemy zamontować na ścianie należy wybrać odpowiednią wielkość wiertła, śrub, a także pasujące do nich kołki rozprężne. Wszystko to generuje dodatkowe koszty, gdyż większość z nas nie posiada takich produktów w domu i musi wybrać się po nie do sklepu. Koniecznie trzeba sprawdzić czy w ścianie, w której będziemy wiercić, nie przebiegają rury lub przewody elektryczne. Dla własnego bezpieczeństwa warto również zaopatrzyć się w okulary ochronne. Warto zwrócić uwagę, że sporą wadą wiercenia jest fakt, iż pojawia się duża ilość kurzu, co generuje dodatkowe sprzątanie. Aby wywiercić dziurę w ścianie trzeba posiadać wprawę. Osoby, które robią to po raz pierwszy często nie osiągają zamierzonego efektu, gdyż podczas wiercenia odpada ze ściany spory kawałek tynku. Bez wątpienia zaletą tej techniki montażu jest możliwość szybkiej zmiany zawieszenia obrazu, w wypadku gdy za pierwszym razem przywiesimy go krzywo. Dodatkowo, w łatwy sposób możemy zmienić aranżację ściany, zmieniając obecny obraz na nowy.

Obrazek na ścianie

Innym sposobem mocowania obrazów czy ramek do ściany jest użycie dwustronnej klejącej taśmy montażowej. Bez wątpienia plusem tej techniki jest fakt, iż nie potrzebujemy do tego drogich narzędzi, nie musimy specjalnie kupować, np. wiertarki, dodatkowo sam montaż zajmuje mało czasu i unikamy przy tym bałaganu i kurzu. Trzeba mieć jednak świadomość, że jeśli źle wypoziomujemy obraz, co jest trudnym zadaniem, nie będzie możliwości aby zrobić poprawkę bez narażania ściany i obrazu na zniszczenie. Nie będziemy mogli również w łatwy sposób wymienić obrazu. Dodatkowo podstawową wadą tej techniki jest to, że po zawieszeniu w ten sposób cięższych rzeczy często spadają one ze ściany po krótkim czasie, nawet po kilku godzinach. Dzieje się tak gdyż taśma nie wytrzymuje ciężaru, który ma utrzymać. My zaś zostajemy z uszkodzoną ścianą.

Obrazki na ścianie

Najlepszym pomysłem na przymocowanie obrazu do ściany jest wykorzystanie sprawdzonego rozwiązania jakim jest klej montażowy o dużej przyczepności początkowej. Taki produkt zapewnia łatwe i trwałe rozwiązanie. Aby powiesić obraz wystarczy posmarować go z tyłu cienką warstwą kleju i przycisnąć do ściany. Jeżeli podczas przyklejania nie udało nam się odpowiednio wypoziomować obrazka, to nie ma powodów do zmartwień, gdyż mamy aż 15 minut na dokonanie poprawek. Dopiero po tym czasie klej się na dobre zwiąże. Podczas ewentualnych korekt powinniśmy uważać, aby klej nie wydostał się spod przyklejanego obiektu. Jeżeli tak się stanie, to należy natychmiast nadmiar kleju usunąć ze ściany. Testy wykonaliśmy na kleju ISUM INFINITY, obrazy które umieściliśmy na ścianie trzymają się już na niej przez długi czas. Ten wyrób jest zrobiony przy użyciu specjalnej technologi i zapewnia wysoką siłę przyklejenia, która po wyschnięciu wynosi aż 200000 kg/m2! Oznacza to, że klej ma większą siłę od tej dzięki której farba trzyma się tynku! Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą samodzielnie powiesić coś na ścianie. Więcej o produkcie możecie przeczytać na stronie producenta http://isum.pl/infinity.

Ocena: 5.0