Wiertnica glebowa - do czego służy i jak dokonać jej wyboru?

Wypożyczalnia maszynWiertnica, świder lub dołownik. Pod takimi nazwami można spotkać urządzenie, które służy do wywiercania otworów w rozmaitych podłożach. Jest to sprzęt niezbędny nie tylko w branży budowlanej, ale i chętnie wykorzystywany podczas prac podejmowanych w ogrodzie lub na posesji, np. w celu przygotowania podłoża do osadzenia ogrodzenia.

Co warto wiedzieć o wiertnicy glebowej i jak dokonać jej wyboru, aby prace przy wywiercaniu otworów nie sprawiały problemów?

Wiertnica glebowa - różne rodzaje

Wiertnica posiada świder, który służy do wywiercania otworów. To, czy zadanie będzie wykonywane ręcznie, czy za pomocą silnika, zależy od typu wybranej wiertnicy. Na rynku można znaleźć trzy główne jej rodzaje:

  • wiertnica ręczna - to prosty świder ręczny, który zbudowany jest ze świdra i poprzecznego uchwytu. Sprawdza się głównie w pracach w ogrodzie i wokół domu. Ułatwia wywiercanie otworów pod nasadzenia, o średnicy przeważnie od 8 do 20 cm. Nie wymaga szczególnych zabiegów konserwacyjnych, a eksploatacja nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wystarczy wyczyścić świder po zastosowaniu. Wiertnica ręczna radzi sobie z miękkimi podłożami, w których są np. korzenie;
  • wiertnica elektryczna - to urządzenie działające na tej samej zasadzie co model ręczny, ale ze względu na wyposażenie w napęd elektryczny, wywiercanie otworów przebiega szybciej i bardziej komfortowo dla operatora. Moc takich urządzeń nie jest duża, lecz wystarczająca, by wywiercić sporą liczbę otworów nawet w podłożu o średniej twardości. W zależności od planowanych realizacji, na rynku dostępne są również elektryczne wiertnice o dużej mocy, radzące sobie z trudniejszymi zadaniami niż prace na posesji. Ten typ sprzętu wymaga dostępu do gniazdka elektrycznego;
  • wiertnica spalinowa - urządzenie o największej mocy, wydajne i nadające się do pracy z bardzo twardym podłożem. Najczęściej wykorzystywane przez firmy budowlane, które wykonują dużo otworów. Sprzęt radzi sobie z każdą glebą, także gliniastą i mocno zbitą. Pozwala na wiercenie otworów o dużej średnicy oraz umożliwia wymianę świdrów, aby dostosować ich rodzaj do wykonywanych prac. Taki sprzęt do wynajmu można znaleźć na stronie https://renta.pl/wypozyczalnia/sprzet-ogrodniczy/wiertnice-glebowe. Mimo konieczności doliczenia kosztów paliwa i bardziej wymagającej eksploatacji (czyszczenie, dbanie o silnik), jest to urządzenie o największym wachlarzu zastosowań, ponadto najbardziej mobilne.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania wiertnicy?

Bardzo ważnym elementem jest ciężar wiertnicy. Urządzenie o wadze około 10 kilogramów jest wygodne w użytkowaniu, nie sprawia problemów podczas wywiercania nawet kilkunastu otworów, np. w ogrodzie. Łatwo je przenosić. Trzeba jednak pamiętać, że im cięższa wiertnica glebowa, tym lepiej poradzi sobie z pracą w podłożu.

Należy zwracać uwagę na dostępność wymiennych końcówek, jeśli wiertnica ma być użytkowana do wywiercania otworów o różnych średnicach, w podłożach o zmiennym składzie czy stopniu twardości. Oczywiście liczy się jakość komponentów, które wpływają na trwałość i żywotność urządzenia. Długość i średnica świdra będą zaś determinować typ otworów, które uda się uzyskać.

Sprzęt powinien być wygodny dla operatora podczas pracy i zapewniać mu możliwość sprawnego wykonywania otworów.

Warto trzymać się zasady, że przy okazjonalnym użytkowaniu i prostych pracach, wystarczająca będzie wiertnica glebowa ręczna. Z kolei regularnie wykonywane otwory w rozmaitych podłożach, to konieczność wykorzystania mocniejszych modeli, najlepiej z wymiennymi końcówkami.

Komentarze