Wiosenne żywioły - jak się przed nimi uchronić?

Wiosenne żywiołyKto z nas nie lubi wiosny? Słońce zaczyna przyjemnie grzać, przyroda się zieleni, kwiaty kwitną a ptaki śpiewają. Jednak wiosna to nie tylko przyjemny okres w roku, to również czas, kiedy musimy zmierzyć się z wiosennymi huraganami, burzami i ulewnymi deszczami.

Wiatr

Już w starożytności ludzie obawiali się wichur i widzieli w nich pierwiastek boski. Nadawano im imiona, a niektóre czczono jako bóstwa. Do dziś funkcjonuje nazwa Zefir dla ciepłego, łagodnego wiatru zachodniego czy Eol - imię władcy wiatrów znad wysp Eolskich.

Z czasem jednak ludziom udało się poznać naturę wiatrów i chociaż zwyczaj nadawania im imion pozostał, to podzielono je na kategorie a nawet udało się stworzyć system przewidywania i wczesnego ostrzegania przed nadchodzącym żywiołem. Mimo to silne wiatry nadal wywołują strach i powodują wielkie zniszczenia w całych miastach i gospodarstwach, które staną im na drodze.

Na szczęście w Europie potężne orkany, przekraczające prędkość 120 k/h, zdarzają się rzadko. Najczęściej mamy do czynienia z wichurami wiejących powyżej 70 km/h. Niebezpieczne niże przeważnie pojawiają się nad południową Skandynawią i Bałtykiem, ale kiedy docierają nad Polskę, to osiągają najwyższą możliwą siłę. Jednym z najgwałtowniejszych wiatrów był orkan Cyryl, który pojawił się nad Polską 18 stycznia 2007 roku. Porywy wiatru m.in. we Wrocławiu i w Płocku osiągały 137 km/h. Zginęło 6 osób, a 36 zostało rannych.

Niestety naukowcy uważają, że w następnych kilkudziesięciu latach huraganowe wiatry będą pojawiały się coraz częściej nad Europą. Wody morskie ulegają coraz większemu ogrzewaniu, co powoduje powstawanie orkanów.

Według danych Państwowej Straży Pożarnej w 2017 roku zniszczeń i zagrożeń, które wymagały interwencji PSP i spowodowane były wiatrem, było najwięcej ze wszystkich innych, bo aż 105 490 w całej Polsce. Prawie o połowę więcej niż w roku poprzednim, co potwierdzałoby nasilanie się tego typu zjawisk.

Jak się ochronić przed wiatrem?

Dlatego nie należy lekceważyć ostrzeżeń dotyczących huraganów czy silnych podmuchów wiatrów. Powinniśmy stosować się do wskazanych zaleceń dotyczących pozostania w domu i uprzątnięcia wolnostojących obiektów. A o co i jak dokładnie zadbać?

Przedmioty wolnostojące - jeśli otrzymujesz informacje o zbliżających się niebezpiecznych porywach wiatru pamiętaj, aby koniecznie usunąć przedmioty znajdujące się na balkonie, tarasie czy na podwórku. Przedmioty porwane przez wiatr mogą zostać nie tylko uszkodzone, ale także wyrządzić komuś krzywdę lub zniszczyć inne mienie.

Samochód - w obliczu nadciągającego huraganu najlepiej jest zaparkować samochód w zamkniętym garażu lub przynajmniej w zadaszonym miejscu. Jeśli nie masz takiej możliwości to wybierz miejsce z dala od drzew, żeby pojazdu nie uszkodziły spadające gałęzie.

Zamknij drzwi i okna - szalejące wichury potrafią wyrwać lub uszkodzić uchylone drzwi lub okna. Pamiętaj, żeby je dobrze pozamykać i nie otwierać, kiedy wieje silny wiatr.

Zostań w domu - na czas szalejącego wiatru lepiej pozostać w domu lub w innym osłoniętym miejscu tak, aby uniknąć wypadku związanego ze spadającymi gałęziami czy innymi przedmiotami, którymi rzuca wiatr.

Deszcze nawalne

Częstym towarzyszem huraganów są nawalne ulewy. Chociaż Polska nie należy do najbardziej deszczowych krajów, to według tabel meteorologicznych w Warszawie średnio występuje aż 147 deszczowych dni w całym roku. Wraz ze wzrostem temperatur wzrasta ilość opadów, a wiosenne burze i ulewy są zjawiskiem częstym i nieraz niebezpiecznym. Na domiar złego naukowcy przewidują dalsze nasilanie się tych zjawisk.

Według danych Państwowej Straży Pożarnej w 2017 roku wzrosła o prawie 10 000 tysięcy, w stosunku do roku 2016, liczba interwencji strażackich związanych z intensywnymi opadami deszczu. W poprzednim roku odnotowano 25 517 zagrożeń.

Szkody spowodowane przez nawałnice to często nie tylko zalane i podtopione mienie, to również szkody wywołane przez silne wiatry. Pozrywane dachy, przepięcia w instalacjach elektrycznych powodujące zniszczenia podpiętego do gniazdek sprzętu, zalane domy i samochody, uszkodzenia spowodowane przez powalone drzewa. To tylko kilka rodzajów szkód jakie mogą przynieść nawałnice.

Jak się ochronić przed ulewnym deszczem?

Tak samo jak w przypadku zapobiegania skutkom wichur, należy zadbać o uprzątnięcie ogrodu, czy balkonu oraz wszystkich wolnostojących przedmiotów.

W trakcie obfitych opadów najlepiej jest unikać poruszania się samochodem i pozostawić auto w garażu lub gdzieś pod wiatą. Podczas nawałnic ulice często zamieniają się w potoki, przez które ciężko przejechać, a woda może spowodować uszkodzenie silnika.

Mieszkając na terenie zalewowym, należy być na bieżąco z komunikatami podawanymi w mediach. W razie rzeczywistego zagrożenia powodziowego specjalne służby mogą zarządzić ewakuację, dlatego warto być przygotowanym na taką okoliczność.

Udrożnij rynny w przeciwnym razie może okazać się, że rynny są nieszczelne lub zapchane np. liśćmi. Niedrożne rynny powodują przelewanie się wody, co może doprowadzić do szkód w elewacji budynku.

Skutków działań natury niestety nie da się przewidzieć, ale można się od nich ubezpieczyć. Szkody spowodowane przez wiatr mogą dotyczyć zarówno samochodów jak i całego gospodarstwa domowego, zarówno wolnostojących domów, mienia pozostawionego na zewnątrz jak i mieszkań w blokach czy wieżowcach. Dlatego tak ważne jest, aby pomyśleć wcześniej o dobrej polisie mieszkaniowej oraz komunikacyjnej.

Jak ubezpieczyć się od żywiołów?

Zawierając polisę (różne warianty ubezpieczenia dostępne m.in. pod tym linkiem: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-mieszkania/ubezpieczenie-twoj-dom-plus), która ma chronić nasze mienie od żywiołów, należy zwrócić uwagę na jej zakres. Jakie ryzyka są ubezpieczone? Czy w zakresie jest ochrona od zniszczeń spowodowanych silnym wiatrem i nawałnicami? Osoby mieszkające na terenach zagrożonych powodziami (tzw. zalewowych) powinny dodatkowo zwrócić uwagę na rozszerzenie polisy o ryzyko powodzi. Istotne również jest ubezpieczenie sprzętu elektronicznego ze względu na szkody spowodowane przepięciem instalacji elektrycznej w wyniku wyładowań atmosferycznych.

W przypadku samochodu, gdyby grad czy gałęzie zniszczyły pojazd, z pomocą przyjdzie polisa AC.

Szkoda spowodowana żywiołem?

Jeśli jednak, mimo poczynionych przez Ciebie kroków mających na celu zabezpieczenie mienia przed szkodami wyrządzonymi przez wiatr, powódź lub pożar, żywioł zniszczył Twój dom, lub należące do Ciebie mienie, powinieneś zadbać o uzyskanie odszkodowania.

Jak postępować w przypadku szkody wyrządzonej przez deszcz lub wiatr?

Udokumentuj szkody. Żeby odzyskać odszkodowanie, musisz udowodnić, że Ci się ono należy. Zniszczeniom w mieniu możesz zrobić zdjęcia, nawet telefonem komórkowym. Pamiętaj tylko, aby udokumentować szkodę jak najdokładniej.

Zabezpiecz mienie przed dalszym zniszczeniem. Czasem nie można czekać na rzeczoznawcę i trzeba jak najszybciej uprzątnąć i zabezpieczyć mienie, np. w przypadku uszkodzonego dachu w domu, ale także po to, aby przedmioty nie ulegały dalszemu niszczeniu. Warto jednak przedtem udokumentować ich stan, a w miarę możliwości zebrać usunięte przedmioty w jedno miejsce, aby pokazać je potem rzeczoznawcy.

Zgłoszenie szkody możesz przeprowadzić telefonicznie, osobiście u swojego agenta lub za pośrednictwem strony internetowej. Wszelkie wskazówki, adresy oraz numery telefonów powinny być na Twojej polisie, ale także na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Pamiętaj, aby mieć przygotowane:

  • numer polisy;
  • informacje na temat szkody - co uległo zniszczeniu, z jakiego powodu, ile było warte;
  • zdjęcia dokumentujące zniszczenia;
  • numer swojego konta bankowego.

Termin uzyskania odszkodowania to zazwyczaj do 30 dni, licząc od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Jeżeli wyjaśnienie wszystkich okoliczności jest niemożliwe w tym terminie, to odszkodowanie wypłaca się w czasie 14 dni od dnia, kiedy wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Odszkodowanie nie powinno być jednak wypłacone później niż 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie.

Ocena: 5.0

Komentarze