Wrocławski rynek mieszkaniowy - co przyniósł ostatni rok?

WrocławPlanujesz kupno mieszkania? Chcesz wiedzieć, jakie zmiany pojawiły się rynku mieszkaniowym? Dowiedz się, co dzieje się w świecie deweloperów i potencjalnych kupców mieszkań.

Korzystne ceny kredytów hipotecznych

Stopy procentowe w 2017 roku były rekordowo niskie, dzięki temu kredyty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Banki udzieliły ich 190 tysięcy, na łączną kwotę 44 miliardów złotych. Podobnie sytuacja wygląda w roku 2018. Warunki kredytowe są bardzo korzystne - stopa procentowa utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Ta sytuacja powinna utrzymać się przez cały 2018 rok i prawdopodobnie przez część kolejnego roku. Podwyżka stóp procentowych przewidywana jest dopiero na III kwartał 2019 roku.

Niezmienny wkład własny

Niestety, niewiele zmieniło się w kwestii wkładu własnego. Od 2014 roku banki wymagają, by klienci starający się o uzyskanie kredytu, posiadali określoną kwotę pieniędzy przeznaczoną na kupno mieszkania. Jest to rodzaj zabezpieczenia dla banków. W roku 2018 wkład własny stanowi minimum 20% kwoty kredytu. Dodatkowo, banki udzielają kredytów tylko w walucie, w jakiej uzyskujesz przychód. Maksymalny czas udzielenia kredytu to 35 lat.

Nowy program rządowy

W poprzednich latach programy takie jak Rodzina na Swoim czy Mieszkanie dla Młodych ułatwiały wynajem własnych czterech kątów. Rok 2018 miał przynieść kolejny program rządowy - Mieszkanie Plus, które także miało być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Projektem miały zostać objęte tylko nowe mieszkania, co z pewnością ucieszyłoby deweloperów. Niestety, do tej pory w Polsce udostępnione zostały jedynie 402 lokale. Do 2019 roku we Wrocławiu ma ich powstać 2400, w czterech dzielnicach:

  • Psie Pole,
  • Muchobór,
  • Jagodno,
  • Kozanów.

Niestety, w tym momencie jedyną formą pomocy jest Mieszkanie na Start, czyli dopłata do czynszów dla osób wynajmujących w pierwszych latach najmu.

Mieszkanie na wynajem

Nowe mieszkania na wrocławskim rynku cieszą się ogromnym powodzeniem, ponieważ stanowią doskonałą inwestycję na lata. Duża liczba osób szuka alternatywnych form inwestowania pieniędzy, a kupno mieszkania pod wynajem jest gwarancją sukcesu finansowego. Wrocław jako miasto akademickie, z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę studentów. Według opinii publicznej, we Wrocławiu żyje się spokojnie, dlatego coraz więcej młodych małżeństw decyduje się na przeprowadzkę. Na początku roku w budowie było około 16 tysięcy mieszkań, które sprzedane były jeszcze przed postawieniem fundamentów.

Kawalerki i mikroapartamenty

Wrocław jest miastem, które stale się rozbudowuje. Co chwilę powstają nowe budynki mieszkalne, a chętnych nie brakuje. Obecnie dużą popularnością cieszą się mieszkania o mniejszym metrażu. Kawalerki na sprzedaż, najczęściej z przeznaczeniem na wynajem, stanowią bezpieczną lokatę, a także gwarancje zysku. Studenci bądź młode małżeństwa bardzo często wybierają kawalerki bądź bardzo popularne w ostatnim czasie mikroapartamenty, ze względu na niższe opłaty. Kupcami mieszkań o większej powierzchni - ok. 70 metrów kwadratowych, są już bardziej zamożni klienci, którzy zamierzają sami w nim zamieszkać.

Ocena: 5.0