Wybieramy grzejnik centralnego ogrzewania: czy wiesz, na co zwrócić uwagę?

Grzejniki centralnego ogrzewaniaAby centralne ogrzewanie domu było wydajne, musi być odpowiednio zaprojektowane i wykonane. Istotnym elementem są dobrze dobrane grzejniki. W sklepach znajdziemy bardzo wiele modeli, o różnych parametrach. Warto poznać popularne rodzaje grzejników i wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w naszym domu.

Najważniejsze parametry

Bardzo często kupując grzejniki, kierujemy się ich wyglądem. Oczywiście, jest to kwestia również istotna, ale nie najważniejsza - zdecydowanie większy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie centralnego ogrzewania mają parametry takie jak moc grzewcza, pojemność wodna, sposób przekazywania ciepła, materiał i konstrukcja. Jeśli chodzi o materiał, obecnie najczęściej spotykane są grzejniki żeliwne, choć na rynku znajdziemy także produkty z żeliwa oraz aluminium. Konstrukcja może być płytowa lub członowa. Grzejniki dostępne są w różnych rozmiarach, z czym ściśle powiązana jest moc grzewcza. Powinna ona odpowiadać co najmniej zapotrzebowaniu cieplnemu danego pomieszczenia, co sprawdzić możemy w projekcie domu. Od pojemności wodnej zależy to, jak szybko nagrzeje się urządzenie oraz jak szybko odda ciepło do otoczenia.

Grzejniki płytowe

Najczęściej wybieranymi grzejnikami są modele stalowe płytowe. Cechują się estetycznym wyglądem i różnorodną kolorystyką. Mają one małą pojemność wodną, dzięki czemu dobrze współpracują z automatycznymi urządzeniami regulacji - nie nadają się za to do instalacji systemu otwartego, z kotłem na paliwa stałe, ze względu na sporą podatność na korozję. Grzejniki płytowe stawiają stosunkowo duży opór przepływającej przez nie wodzie. Sprawia to, że nie zaleca się stosowania ich w przypadku instalacji grawitacyjnych, bez pompy obiegowej.

Grzejniki członowe

Grzejniki członowe wykonywane są z żeliwa lub aluminium. Żeliwo charakteryzuje się dużą odpornością na korozję; może być ono stosowane również w przypadku instalacji otwartych, niezależnie od jakości wody. Warto wiedzieć, że grzejniki żeliwne mają zazwyczaj dużą pojemność wodną i masywną konstrukcję, co wiąże się z ich dużą bezwładnością cieplną. W zależności od tego, w jaki sposób sterowane jest centralne ogrzewanie, może być to wadą lub zaletą. Mniejszą bezwładnością cieplną cechują się grzejniki aluminiowe - są bardziej odporne na korozję niż stal. Stanowią dobry zamiennik żeliwa w przypadku modernizacji starej instalacji ogrzewania centralnego. Są znacznie lżejsze, bardziej nowoczesne, łatwiejsze w czyszczeniu. Więcej modeli grzejników można znaleźć na stronie www.castorama.pl.

Wybierając grzejniki centralnego ogrzewania, warto kierować się nie tylko wyglądem, ale także kwestami technicznymi. Grzejniki muszą być przede wszystkim dostosowane do rodzaju instalacji, jaką posiadamy. W przypadku instalacji otwartej sprawdzą się urządzenia żeliwne oraz aluminiowe, odporne na korozję; lepiej natomiast zrezygnować z grzejników stalowych. Urządzenia płytowe dobrze współpracują z automatycznym systemem sterowania, czego nie można powiedzieć o grzejnikach żeberkowych z żeliwa. Wybierając się na zakupy, warto zapoznać się również z wyliczeniami projektanta domu, tak aby wybrać urządzenia o wystarczającej mocy grzewczej.

Komentarze


Ogrzewanie domuCzy wiecie, że ogrzewanie domu pochłania nawet 80% kosztów, jakie wiążą się z jego całkowitą ek


Nagrzewnica wodnaZasadniczo nagrzewnice wodne są stosowane do ogrzewania pomieszczeń z wysokimi


Pompa ciepłaGazowe pompy ciepła są jednymi z najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych, jakie


BojlerIstnieje wiele rodzajów bojlerów, m.in poziome, pionowe, które nieustająco ulegają unowocześnieniu, b


Ogrzewanie podłogoweOstatnimi czasy popularną metodą ogrzewania pomieszczeń stało się ogrzewanie pod


Ogrzewanie domu gazem płynnymOgrzewanie domu gazem nie tylko oznacza wykorzystanie g


Nowoczesna technika grzewczaNowoczesne instalacje grzewcze wykorzystują najnowsze osi


Ogrzewanie domuW okresie jesienno-zimowym, wielu z nas poszukuje odpowiedniego urządzenia grzewczego do s