Wybór odpowiedniego projektu domu

Odpowiedni projekt domuDostępność gotowych projektów domów jest obecnie na tyle duża, że każdy będzie w stanie zaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Takie projekty są zdecydowanie tańsze niż te zamawiane indywidualnie u architekta, zdarza się jednak, że zawierają pewne błędy czy nie są odpowiednio dostosowane do wymagań działki lub potrzeb rodziny, która ma w gotowym domu zamieszkać. Czym należy się więc kierować, wybierając gotowy projekt domu tak, by efekt końcowy był możliwie jak najbardziej funkcjonalny?

Dom przede wszystkim powinien być funkcjonalny, zapewniając komfortowe warunki życia. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad metrażem nowych czterech ścian - nie powinien być on ani za duży, ani zbyt mały. W szacowaniu jego wielkości należy brać pod uwagę nie tylko przestrzeń dla każdego z domowników i obszar wspólny, ale również uwzględnić powierzchnię komunikacyjną oraz możliwość posiadania dodatkowych pomieszczeń (łazienki, dodatkowe pokoje dla gości itp.).

Poszukując optymalnej powierzchni domu, nie można zapominać o tym, że istotna jest nie tylko ogólna powierzchnia, ale również usytuowanie względem siebie poszczególnych pomieszczeń.

Plany zabudowy i zagospodarowania terenu

Sam zakup działki to nie wszystko. Wybierając projekt nieruchomości, która ma się na niej znaleźć, należy mieć na względzie przede wszystkim miejscowe plany zagospodarowania terenu, które w wielu przypadkach narzucają na inwestorów pewne kryteria, którymi muszą się kierować przy wyborze projektu. W przypadku obszarów, dla których nie wystawiono dokumentu MPZP niezbędne jest sięgnięcie po pomoc urzędników, którzy zobowiązani są do wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Taka decyzja ma się przyczyniać do zachowania nie tylko spójności okolicznych zabudowań i ich estetyki, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwa i funkcjonalności zarówno w odniesieniu do właścicieli działki, jak i wszystkich okolicznych mieszkańców.

Projekt domu a koszty budowy

Zanim wybrany zostanie projekt domu, w pierwszej kolejności należy poświęcić nieco czasu na ustalenie budżetu nie tylko na jego zakup, ale również na realizację wszystkich pomysłów w nim zawartych. Na ostateczną cenę budowy nieruchomości wpływ ma bardzo wiele czynników, które warto uwzględnić na etapie planowania wydatków dopuszczalnych do realizacji tego celu. Osoby, które chcą na budowie nieco zaoszczędzić, decydują się na budowę domów pasywnych lub energooszczędnych. Choć w takim przypadku koszty budowy są znacznie wyższe niż przy wykorzystaniu tradycyjnych rozwiązań, jednak większa inwestycja w związku z bardzo niskimi kosztami eksploatacji takiego budynku zwraca się bardzo szybko.

Jak uwzględnić w projekcie domu układ funkcjonalno-przestrzenny i strony świata?

Układ funkcjonalno-przestrzenny i strony świata to element, który koniecznie musi zostać uwzględniony przy wyborze projektu, o czym - niestety - wiele osób dość często zapomina. Pamiętać należy o tym, że to właśnie od odpowiedniego rozkładu pomieszczeń, ich ilości oraz proporcji, a także uwzględnienia przy tym stron świata w dużej mierze zależny będzie zarówno komfortu użytkowania obiektu, jak i koszty związane z jego eksploatacją.

Wielkość pomieszczeń oraz ich ilość należy dopasować do liczby członków rodziny (jeżeli ma się pojawić za jakiś czas nowy członek rodziny, w projekcie domu to również należy uwzględnić). Najkorzystniejszy projekt domu to taki, w którym każdy z domowników ma wystarczającą przestrzeń do wypoczynku i realizacji indywidualnych aktywności.

Ułożenie na działce strefy dziennej i nocnej

W komfortowym domu układ pomieszczeń jest bardzo dobrze dopasowany do trybu życia i preferencji jego mieszkańców. Przede wszystkim jednak warto zadbać o to, by dom wyraźnie był podzielony na strefę dzienną i nocną (co może sprawiać nieco problemów w przypadku projektów domów parterowych).

Nie bez znaczenia jest również ustawienie planowanego domu na działce z uwzględnieniem stron świata. Optymalne rozwiązanie to skierowanie strefy dziennej na południe - dzięki temu do pomieszczenia będzie wpadało zdecydowanie więcej światła słonecznego. Od strony północnej warto umieszczać pomieszczenia takie jak garaż, kotłownia, pralnia czy spiżarnia. Z tej strony można umieszczać również sypialnie, pod warunkiem jednak, że nie stanowią one miejsca do zabaw i nauki dla dzieci. Odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń pozwoli na ich dobre doświetlenie naturalnym światłem, co generuje pewne oszczędności zarówno na prądzie, jak i ogrzewaniu. Aby jeszcze lepiej wykorzystać potęgę natury, w domach pasywnych i energooszczędnych dodatkowo stosuje się duże okna od południa i małe od północy.

Co jest najważniejsze w wyborze projektu domu?

Wybór projektu domu nie jest łatwy, przede wszystkim dlatego, że wiele czynników będzie miało wpływ na to, czy obiekt będzie komfortowy w użytkowaniu, czy też nie. Dodatkową trudnością mogą być tu ograniczenia prawne jak i ograniczenia powierzchni działki. Z tego też względu przed podjęciem decyzji o wyborze projektu domu warto zapoznać się ze wszystkimi aspektami związanymi z budową domu oraz ustalić, które z nich są mniej, a które bardziej istotne.

W wyborze projektu domu należy mieć na względzie przede wszystkim:

  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ewentualnie decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu odpowiednie dla danej działki;
  • określony budżet na zakup projektu i realizację założeń w nim zawartych;
  • preferowany kształt budynku;
  • powierzchnię całkowitą i użytkową, która zapewni domownikom komfortowe użytkowanie nieruchomości;
  • ilość kondygnacji budynku;
  • ilość i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń.

Jaki dach do domu będzie najlepszy?

W projekcie domu nie może zabraknąć tak istotnej kwestii jak wybór dachu (co ma duży wpływ na końcowe koszty budowy nieruchomości). Prostota w tym przypadku będzie najtańsza, co jednak nie oznacza, że dachy, które nie kosztowały majątku, nie będą się prezentowały efektownie. Obecnie inwestorzy bardzo często stawiają na dachy dwuspadowe, które są tańsze i mniej skomplikowane w budowie niż dachy czterospadowe z dużą ilością załamań kalenicy. Takie dachy to także pod wieloma względami energooszczędne rozwiązanie.

Estetyka w planowaniu domu

Estetyka jest ostatnim kryterium wyboru projektu domu. Jest ważna, choć nie ma bezpośredniego wpływu na komfort użytkowania obiektu. Projekt domu musi być odpowiedzią nie tylko na upodobania mieszkańców, ale powinien również dobrze wpasowywać się w otoczenie, w którym się znajdzie.

Wybór projektu domu to bardzo trudna i ważna decyzja, ponieważ nowo powstająca nieruchomość ma zapewniać komfort i bezpieczeństwo domownikom na długie lata. Dlatego też do wyboru projektu należy podejść z dużym spokojem i po przemyśleniu wielu istotnych kwestii.

Komentarze