Wykańczanie domu - o czym należy pamiętać?

Wykańczanie domuAby remont przebiegł sprawnie i można było cieszyć się pięknym domem, należy zadbać o odpowiednie jego wykończenie. Najlepiej zaplanować każdą z czynności krok po kroku, co pozwoli zaoszczędzić stresu i niedociągnięć. O czym pamiętać przy wykańczaniu domu?

Przebieg prac

Przed przystąpieniem do meblowania należy zająć się wieloma znacznie mniej przyjemnymi czynnościami. Należą do nich przede wszystkim:

  • postawienie ścianek działowych;
  • położenie instalacji;
  • wylanie wylewek pod posadzki;
  • ułożenie podkładu podłogowego i tynkowanie;
  • układanie posadzek;
  • gruntowanie i malowanie ścian;
  • układanie parkietu;
  • montaż drzwi i listew przypodłogowych;
  • szlifowanie parkietu;
  • montaż sprzętu.

Ścianki działowe

Stan surowy jest ostatnią chwilą, w której można dokonać zmian w planie domu. To czas, by zrezygnować z danej ściany działowej czy wstawić ją w innym miejscu. Należy upewnić się, ze przestrzeń została odpowiednio zaplanowana i że będzie ona funkcjonalna. Przy dokonywaniu zmian w budowie ścianek działowych zawsze trzeba sprawdzić, jaki wpływ te zmiany będą miały na dokumentację projektową - przede wszystkim na przebieg instalacji.

Instalacja

Jeśli już ścianki działowe znajdą się tam, gdzie zaplanowano i nie zamierza się wprowadzać żadnych zmian, nadchodzi czas na rozprowadzenie instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. To moment, w którym kute są bruzdy na podłączenie grzejników oraz wody. Należy także ułożyć kable elektryczne, alarmowe i telewizyjne. Warto zaznaczyć na planie przewody albo też sfotografować je, by przy kolejnych remontach wiedzieć, gdzie dokładnie przebiegają.

Wylewki

Wykańczanie wnętrz wymaga także przygotowania podłoża pod materiały posadzkowe, a więc dokonania wylewek. Na tym etapie konieczne jest odczekanie od dwunastu do nawet dwudziestu czterech godzin, aż będzie można wejść na wylewki. Do układania samych posadzek będzie można natomiast przystąpić dopiero po upływie kilku tygodni, kiedy to wylewki wyschną całkowicie.

Podkład podłogowy i tynkowanie

Kolejny etap wykańczania domu to ułożenie warstwy izolacyjnej podłogi i położenie szlichty cementowej. Następnie można przystąpić do tynkowania, które wykonuje się ręcznie lub maszynowo. Tynkowanie gipsowe nakładane maszynowo pozwoli uzyskać gładką powierzchnię ścian czy sufitów i nie wymaga dodatkowej gładzi jednak w przeciwieństwie do tynków cementowo-wapiennych schnie dłużej. Należy więc wybrać odpowiedni tynk, położyć go, a następnie posprzątać po pracach mokrych i przystąpić do kolejnego etapu wykańczania wnętrza, z których pierwszym będzie montowanie płyt gipsowo-kartonowych.

Układanie glazury i posadzek

Na świeżym tynku można położyć płytki, natomiast w przypadku zagruntowanej ściany betonowej płytki należy kłaść nie szybciej niż w ciągu trzech miesięcy od zakończenia betonowania. Tego rodzaju prace najlepiej powierzyć glazurnikowi, który będzie wiedział, jakie działania podjąć, by wszystko prezentowało się estetycznie.

Gruntowanie i malowanie

Po ułożeniu glazury nadchodzi moment na gruntowanie, którego zadaniem jest ujednolicenie powierzchni podłoża, sprawienie, by było bardziej chłonne i by farba miała lepszą przyczepność. Glazurowanie ma duży wpływ na końcowy efekt wykańczania wnętrz. Na tym etapie należy po raz pierwszy pomalować sufity, a potem ściany.

Układanie parkietu

Parkiet można kłaść dopiero w momencie, kiedy jest całkowicie sucho - należy to sprawdzić przed rozpoczęciem pracy. W przypadku zbyt dużej wilgoci trzeba osuszyć pomieszczenie, najlepiej korzystając ze specjalnej maszyny osuszającej. Po ułożeniu parkietu, ale przed polakierowaniem należy odczekać od dwóch do trzech tygodni.

Drzwi i listwy przypodłogowe

Zanim nastąpi lakierowanie drewnianej posadzki, konieczne jest zamontowanie drzwi oraz listew przypodłogowych. Jednym z najczęstszych błędów przy montażu jest w tym wypadku niedokładne zmierzenie otworu - pomiaru należy bowiem dokonać dopiero po ułożeniu posadzki.

Szlifowanie i lakierowanie parkietu

Po dokładnym oczyszczeniu parkietu należy nałożyć na niego podkład, a następnie lakier, a po kilku godzinach kolejną jego warstwę. Lakier utwardzi się po kilku dniach. Dopiero wtedy będzie można korzystać z lakierowanej powierzchni, jednak dopiero po tygodniu podłoga będzie nadawała się do pełnej eksploatacji.

Malowanie

Na tym etapie następuje jedna z najprzyjemniejszych części prac wykończeniowych, czyli drugie malowanie. Jest to moment, w którym wszystko jest niemal gotowe, a wnętrze nabiera wyrazu. Ściany powinny być pomalowane bardzo starannie, bo to one w dużej mierze zadecydują o estetyce aranżacji.

Montaż sprzętu

Kiedy ściany, podłogi i inne elementy są już gotowe, nadchodzi moment na zamontowanie sprzętu elektrycznego, zabudowanej kuchni czy szafek. To czas, w którym przykręca się gniazda i włączniki, montuje okapy czy karnisze. Warto pamiętać, by podczas tych prac odpowiednio zabezpieczyć podłogi. Kiedy sprzęt będzie już zamontowany, pozostaje tylko umeblować oraz udekorować dom i cieszyć się pięknymi wnętrzami.

Autor: www.prb-adam.pl.

Komentarze

Budowniczy
Ciekawy artykuł, dzięki za udostępnienie http://mymagazine.pl/