Wykorzystanie taśmy LED - pomysły i przykłady na ich wykorzystanie

Taśmy LEDNowoczesne wnętrza charakteryzują się przede wszystkim wykorzystaniem prostych form. Na ich podstawie buduje się wystrój, który jest jednocześnie estetyczny i maksymalnie funkcjonalny. W takiej przestrzeni wykorzystuje się całe dostępne miejsce, aby nie marnować go na niepotrzebne i niepraktyczne rozwiązania. Zamiast głębokich półek w szafkach narożnych w kuchni mamy więc piętrową i obrotową konstrukcje, która umożliwia łatwy dostęp do większych elementów wyposażenia kuchni.

Nowoczesne wnętrza lubią też oświetlenie LED, gdyż ta szczególna technologia potrafi najpełniej wydobyć ich estetykę oraz oczywiście jest maksymalnie funkcjonalna. Do szczególnie lubianego rodzaju tego typu źródła światła należą taśmy z diodami. Duży wybór oraz możliwości dopasowania do swoich potrzeb jedynie utwierdzają nas w przekonaniu, iż podążanie tą drogą będzie w przyszłości jeszcze bardziej rozwijane. Jak jednak można wykorzystać takie taśmy? Co robią z nimi ich szczęśliwi posiadacze? O tym poniżej.

Modele RGB

Jednym z najbardziej zaawansowanych modeli taśm LED są tzw. diody RGB, które swój skrót wzięły od angielskich nazw kolorów - red, green oraz blue. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż mogą one zmieniać kolor, a przy tym ich posiadacz może dowolnie wybierać opcję oświetlenia, żonglując zarówno ciepłymi jak i zimnymi barwami. Jeśli dodamy do tego łatwość zastosowania i uniwersalność, którą gwarantują:

 • elastyczność taśmy,
 • samoprzylepna technologia,
 • możliwość przycięcia na odpowiednią długość przy pomocy zwykłych nożyczek,

Dzięki temu powstaje nam naprawdę innowacyjna forma oświetlenia, która w zależności od wyboru nadaje się zarówno do oświetlenia dekoracyjnego, jak i funkcjonalnego.

Oświetlenie funkcjonalne - przykłady

Kupując taśmę LED warto zastanowić się czy będzie ona służyła jedynie jako dekoracja, czy też chcemy również uzyskać efekt doświetlenia jakiejś części pomieszczenia. Wtedy musimy jedynie wybrać model o większej mocy, aby blask był wystarczający do np. oświetlenia biurka, bez konieczności wspomagania się oświetleniem głównym. Innym zastosowaniem taśm LED o dużej mocy jest:

 • zapewnienie oświetlenia kuchennym blatom roboczym,
 • ulepszenie widoczności w szafkach kuchennych,
 • oświetlenie dziecięcego biurka.

Takie taśmy można ponadto montować w specjalnych osłonkach lub bez nich (IP67 i IP65) - od wyboru zależy tu rodzaj produktu, jaki zakupimy.

Oświetlenie dekoracyjne... z odrobiną walorów użytkowych

Zdecydowanie częściej w domach Polaków taśm LED używa się do zapewnienia atrakcyjnego wyglądu niektórym elementom. Delikatny blask w wybranym kolorze niewątpliwie jest w stanie sprostać temu zadaniu, co znaczy, że otrzymujemy niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Zabawa taśmami LED może dotyczyć w tym wypadku tak popularnego podświetlenia sufitowych wysp, czy listew przy sufitowych, jak i:

 • schodów domowych,
 • półek oraz gzymsów,
 • dolnej krawędzi mebli,
 • dekoracji na ścianie, jak plakaty filmowe,
 • lustra w przedpokoju,
 • wnętrza domowego barku, czy też półek domowej biblioteczki znajdującej się np. w przedszkolnej szafce.

Autor: www.lenalighting.pl.

Komentarze