Wyposażenie hali gimnastycznej - o czym pamiętać?

Wyposażenie hali gimnastycznejModernizacja hali sportowej często oznacza konieczność zakupu nowego wyposażenia. Jest to okazja, aby zaaranżować przestrzeń w sposób funkcjonalny i umożliwiający uprawianie różnych form aktywności. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy sala jest wykorzystywana nie tylko w celach sportowych, ale także widowiskowych. Podpowiadamy więc, co powinno się znaleźć w takim pomieszczeniu.

Elementy konstrukcyjne hali

Obowiązkowymi elementami każdej hali sportowej są akcesoria, dzięki którym można bezpiecznie korzystać z pomieszczenia. Warto także uwzględnić wyposażenie, które poprawi funkcjonalność miejsca i przystosuje je do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. W hali nie może zabraknąć:

 • drabinek gimnastycznych - dzięki nim będzie możliwe prowadzenie zajęć korekcyjnych i rehabilitacji. Drabinki muszą być stabilnie przytwierdzone do ściany i charakteryzować się wytrzymałą konstrukcją.
 • siatki - do tej kategorii zaliczają się nie tylko rozkładane siatki, umożliwiające gry zespołowe, ale także zabezpieczające okna czy oświetlenie przed uderzeniem piłki.
 • odpowiedniej nawierzchni - podłoga w sali sportowej musi być elastyczna i antypoślizgowa. Nie sprawdzą się tu parkiety, które były kiedyś używane w szkolnych halach gimnastycznych. Jeżeli nie ma możliwości wymiany nawierzchni, możesz się zdecydować na zakup specjalnych mat łączonych modułowo.
 • kotar grodzących - na dużych halach sportowych, które pełnią również funkcję widowiskową, konieczne jest zamontowanie kotar. Ich zadaniem jest podział przestrzeni na strefy oraz izolacja akustyczna, dzięki czemu korzystanie z pomieszczenia będzie bardziej komfortowe.

Profesjonalne kotary kupisz np. w firmie BSC System, która specjalizuje się w sprzedaży produktów scenicznych. Mają oni w swojej ofercie systemy grodzące wyposażone w nowoczesne mechanizmy, dzięki którym łatwo jest sterować konstrukcją.

Sprzęt sportowy

Wyposażenie hali musi także obejmować niezbędne sprzęty oraz akcesoria. Ich dobór w dużej mierze zależy od przeznaczenia sali oraz planu zajęć, jakie mają się odbywać. Ważne jest jednak to, aby kupione urządzenia posiadały niezbędne certyfikaty i atesty, gdyż to gwarantuje niezawodność i bezpieczeństwo użytkowników. W co warto wyposażyć halę sportową? Są to m.in.:

 • bramki,
 • kosze,
 • materace gimnastyczne,
 • piłki,
 • siatki do tenisa i siatkówki,
 • skocznie,
 • akcesoria do fitness.

Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie podestów scenicznych, aby zaaranżować przestrzeń widowiskową. Mogą one także posłużyć do ćwiczeń ze względu na modułową konstrukcję, której wysokość można dostosować do swoich potrzeb.

Elementy techniczne

Na hali sportowej nie może również zabraknąć odpowiedniego oświetlenia oraz systemów nagłośnieniowych. Sprawdzą się tu specjalistyczne lampy w obudowie ochronnej, które wykorzystuje się w zakładach przemysłowych. Dobrym pomysłem będzie także montaż elektronicznej tablicy do wyświetlania wyników podczas rozgrywek w piłkę. Tak naprawdę wszystko jednak zależy od warunków technicznych oraz przeznaczenia sali.

Komentarze