Z czego są produkowane tapety ścienne?

Tapeta ściennaTapety dekoracyjne są bardzo chętnie wykorzystywane w rozmaitych aranżacjach. Zwłaszcza w stylowych, ekskluzywnie wyposażonych wnętrzach, tapeta ścienna jest bardzo pożądana.  Pomimo tego wiele osób ma dość negatywną opinię na ich temat. Dlaczego? Jeśli podobnie jest w Twoim przypadku, być może po przeczytaniu tego artykułu zmienisz zdanie.

Początkowo może się wydawać, że tytuł artykułu nie jest bezpośrednio związany z tematem wstępu, ale to tylko pozory. Otóż jak się dłużej zastanowimy nad tym z czego wynika niechęć do tapet ściennych, to zapewne zauważymy, że wynika to właśnie z przekonania, że tapety ścienne są tandetne, niepraktyczne, a do tego stwarzają problemy, gdy ktoś chce się ich pozbyć i pokryć ścianę tylko farbą. Dlatego zdobycie informacji na temat tego, z czego obecnie wykonuje się tapety ścienne pomoże nam rozwiać wszelkie wątpliwości.

Tapety papierowe?

Oczywiście tapety papierowe, wykonane w starym stylu dalej są na rynku i co ciekawe cieszą się pewną popularnością. Wynika to po prostu z faktu, że są one stosunkowo niedrogie. Rolkę takiej tapety możemy kupić w sklepie z tapetami nawet za niecałe dwadzieścia złotych. Kupując taki produkt z najniższej półki cenowej musimy pamiętać, że nie możemy oczekiwać od niego nie wiadomo czego :). Niemniej obecnie wykonuje się tapety papierowe na rozmaitych podłożach, na przykład na fizelinie. Dzięki temu tapeta dalej zachowuje swoje właściwości "oddychające", natomiast bardzo zyskuje na trwałości. Ponieważ taka tapeta jest grubsza, znakomicie się także nadaje do zniwelowania nierówności na ścianie. Warto dodatkowo zaznaczyć, że fizelina dodatkowo wycisza wnętrze.

Tapety wykonane z winylu

Jeśli potrzebujesz czegoś naprawdę wytrzymałego, to bardzo dobrym wyborem będzie zastosowanie tapety winylowej. Polichlorek winylu jest wykorzystywany do wytrzymałych tworzyw sztucznych. W zależności od tego jak bardzo trwałego produktu potrzebujemy, tapety są wykonane albo z winylu tzw. miękkiego (PVC-P), albo z twardego(PVC-U). Tapety wykonane z twardego winylu charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne powierzchni, są odporne na upływ czasu, nie nasiąkają wilgocią. Można je zatem z powodzeniem stosować także w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. W rozmaitych obiektach użytku publicznego, pensjonatach czy hotelach wykorzystuje się zazwyczaj właśnie tapety ścienne wykonane z twardego winylu z uwagi na korzystny stosunek jakości do ceny.

Tapeta ścienna

Tapeta ścienna As Creation, kolekcja Bohemian

A może tapety z włókna szklanego?

Tapety tego typu są przeznaczone dla osób najbardziej wymagających. Są bardzo trwałe, niezwykle mocno przylegają do ściany, można po nich malować. Co bardzo istotne tego typu tapety dekoracyjne pozwalają oddychać ścianom, co sprzyja utrzymywaniu zdrowego powietrza w mieszkaniu. Ich dodatkowym atutem jest także fakt, że zapobiegają pęknięciom tynku. Ze względu na ich wyjątkową trwałość, tapety z włókna szklanego są chętnie wykorzystywane w rozmaitych zakładach pracy, czy (podobnie jak w przypadku tapet winylowych) w obiektach, z których korzysta duża ilość ludzi.

Jak więc widać, rozwój rozmaitych technologii produkcji i materiałoznawstwa sprzyja także tapetom ściennym. Decydując się na zakup tapety dekoracyjnej możemy dokonać naprawdę precyzyjnego, dopasowanego do naszych potrzeb wyboru.

Autor: www.innetapety.pl.

Komentarze