Za co odpowiadają filtry w układzie hydraulicznym Twojej maszyny?

Filtry w układzie hydraulicznymFiltry w układach hydraulicznych są ważnymi elementami wpływającymi na czystość olejów, a co za tym idzie dobrą kondycję podzespołów mających z nim bezpośrednią styczność. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń wewnątrz urządzeń, zachodzi konieczność stosowania filtrów o bardzo dobrych parametrach roboczych, a zarazem o niewielkich kształtach. Od tego, jakie są oczekiwania względem filtrów zależy to, jaki będzie zakres filtracji i komfort obsługi podzespołu.

Rodzaje filtrów w układach hydraulicznych

Wyróżniamy co najmniej kilka różnych filtrów, które chronią wewnętrzne elementy maszyn i urządzeń przed uszkodzeniami, zabrudzeniami oraz przedostawaniem się szkodliwych cząsteczek. Zalicza się do nich:

  • filtr siatkowy - montowany po stronie ssawnej w zbiorniku płynu hydraulicznego. Ze względu na swoją lokalizację chroni zawartość zbiornika przed przedostawaniem się cząsteczek zabrudzeń, a także małych owadów. Element jest stosunkowo tani, co znacznie zwiększa poziom ochrony podzespołów, nawet jeśli masz całkowitą pewność, co do szczelności i wydajności zbiornika.
  • filtry niskociśnieniowe - mogą być umieszczane po stronie ssawnej i mają charakterystyczny kształt (są otwarte po tej stronie) i idealnie dopasowane do docelowej funkcji oraz miejsca montażu. Bardzo dobrze chronią pompę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami,
  • filtry wysokociśnieniowe - mają charakterystyczny kształt nabojów i pracują napędzane pompą. W ten sposób skutecznie chronią ważne elementy maszyn przed awariami i zabrudzeniami. Z uwagi na bardzo wysoką czułość i krytyczne reagowanie na zmiany w obiegu, są powszechnie stosowane np. w maszynach budowlanych i rolniczych.

Dlaczego filtry są ważne?

Filtry oleju hydraulicznego (znajdziesz je w sklepie internetowym pod adresem https://sklep.interhandler.pl/materialy-eksploatacyjne/filtry/oleju-1/hydraulicznego) to bezsprzecznie jedne z najważniejszych elementów zabezpieczających maszyny przed rozległymi uszkodzeniami. Pozytywnie wpływają też na jakość samego oleju, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za stabilną pracę oraz regularną konserwację podzespołów. Dobrze dobrany filtr pomoże Ci utrzymać czystość elementów ruchomych i innych na wysokim poziomie, nie obciążając swoją obecnością pracy urządzenia.

Zakres filtracji zależy zawsze od kilku elementów, głównie ciśnienia roboczego panującego w układzie, tego, jak bardzo sprzęt jest obciążony w pracy, jak trudne w obsłudze są podzespoły i wreszcie, jakie jest zanieczyszczenie otoczenia.

Komentarze