Zabezpieczenia domu - warto wiedzieć

Zabezpieczenia domuAlarm i monitoring to dwa najprostsze i najskuteczniejsze zarazem sposoby na zabezpieczenie domu przed niechcianymi gośćmi. Metody te stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza, że żyjemy w czasach w których przestępczość notorycznie wzrasta. Zarówno alarm, jak i monitoring znacznie przyczynia się do bezpieczeństwa domowych przestrzeni, dlatego warto przybliżyć działanie obu systemów z uwzględnieniem ich wad oraz zalet.

Alarmy

Oczywiście alarmy występują pod wieloma postaciami, a obecne rozwiązania niosą ze sobą wiele innowacyjnych możliwości. Jednakże, aby mówić o alarmach nowoczesnych pod względem technologii warto najpierw zdefiniować i objaśnić działanie najprostszych systemów. Alarm domowy składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszy z nich to centrala alarmowa - prostokątna puszka z metalu stanowiąca serce systemu. Najczęściej jest instalowana w miejscu dyskretnym i odpowiednim do przyłączenia przewodów spajających inne elementy systemu alarmowego. A kolejnym z nich są czujki ruchu umieszczone zazwyczaj na suficie, bądź na ścianach. Są one odpowiedzialne za wykrycie ewentualnego ruchu w danym pomieszczeniu. W nowszych systemach alarmowych jedna czujka przypada na jedno pomieszczenie - istotnym miejscem jest korytarz, który dzięki swej niewielkiej przestrzeni stanowi miejsce wrażliwe na ruch, co sprawia, że czujka ruchu jest skuteczniejsza. Kolejnym elementem systemu alarmowego jest klawiatura sterująca. To podstawowe narzędzie służące do komunikacji na linii użytkownik - system. Za jej pomocą można uaktywnić oraz dezaktywować system. Nowsze rozwiązania niosą również ze sobą możliwość ustawiania funkcji dodatkowych. Najczęstszym miejscem instalacji są okolice frontowego wejścia. Ostatnim elementem jest sygnalizator dźwiękowy generujący głośny dźwięk w przypadku wykrycia przez czujki ewentualnego ruchu - często towarzyszą mu efekty świetlne. Warto dodać, iż sygnalizator jest niezbędnym elementem układu alarmowego, gdyż spełnia rolę informacyjną.

Monitoring

Kompleksowym uzupełnieniem alarmu domowego jest monitoring na który decyduje się coraz większa liczba osób. Aby rozpocząć wdrażanie planu pt. monitoring warto odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Pierwsze dotyczy ilości kamer - tu znaczenie ma głównie metraż oraz ilość pomieszczeń. Kamery zasadniczo dzielimy na wewnętrzne - to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie oraz zewnętrze, które posiadają specjalną - wzmocnioną obudowę odpowiedzialną za działanie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W momencie, gdy podjęliśmy decyzję o liczbie kamer i ich umiejscowieniu należy wybrać ich rodzaj. Współczesne marki kreują wiele ciekawych ofert dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Monitoring - działanie

Fundamentem działania monitoringu jest rejestrator. To niewielkie urządzenie odpowiedzialne za nagrywanie obrazu z kamer oraz późniejsze jego przetwarzanie, aż do momentu wyświetlenia. Ceny monitoringu są w dużej mierze uwarunkowane od jakości rejestratora - rosną wprost proporcjonalnie do zasięgu oraz jakości obrazu. Ważnym elementem tej układanki jest rozdzielczość - to właśnie od niej zależy wspomniana jakość nagrania. Specjaliści twierdzą, iż dla potrzeb domowych najlepszym rozwiązaniem jest wartość 6 klatek na sekundę. Warto wspomnieć o jeszcze jednym elemencie - detektorze ruchu. Jest to funkcja dodatkowa wykrywająca zmiany w obrazie przez co użytkownik ma możliwość natychmiastowej weryfikacji. To spore udogodnienie na które decyduje się coraz więcej osób.

Zarówno system alarmowy, jak również monitoring znacznie przyczyniają się do bezpieczeństwa przestrzeni domowych. Jest to inwestycja, która w praktyce może uratować dobytek i zagwarantować stabilność.

Artykuł przy współpracy z instalproject.pl.