Zalety domów z bali

Dom z baliDrewniany czy murowany? - to odwieczny problem, przed którym staje każdy, kto decyduje się na budowę domu. Oczywiście, oba rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety - warto więc dokładnie przemyśleć ten wybór. Gdy jednak bardziej skłaniamy się ku domowi drewnianemu, dobrym rozwiązaniem może być postawienie konstrukcji z bali.

Tego typu budulec zapewni nie tylko estetyczny i unikalny design, w którym zakochasz się od pierwszego wejrzenia, ale przyniesie również szereg innych korzyści. Sprawdź, dlaczego warto budować z drewna!

Troska o ekologię

Nie ma wątpliwości co do tego, że drewno jest materiałem niezwykle ekologicznym. Od stuleci towarzyszyło naszym przodkom i to właśnie z niego powstawały pierwsze budowle na terenie naszego kontynentu. Jest surowcem odnawialnym, który jednocześnie ulega biodegradacji - nie stwarza problemów z utylizacją, nie rozkłada się przez setki lat. Posiada zdolność oczyszczania atmosfery. To cecha, która charakteryzuje nie tylko drzewa rosnące w lesie. Bale drewniane, z których są budowane domy, również pochłaniają z atmosfery dwutlenek węgla. Ponadto drewno jest bardzo trwałe - fachowo postawiony dom z bali przetrwa długie lata w doskonałym stanie. Drewno ma także zdolność do oddawania i pochłaniania wilgoci, tworzy korzystny mikroklimat w pomieszczeniach oraz zapewnia doskonałą izolację termiczną, dzięki czemu zimą znacznie zaoszczędzimy na ogrzewaniu, a latem będziemy mogli cieszyć się przyjemnym chłodem panującym we wnętrzach. Warto również wspomnieć, że jest to także materiał bardzo przyjazny dla zdrowia - zapewnia między innymi lepszy sen i poprawia wydolność oddechową.

Oszczędność czasu

Budowa domu drewnianego zazwyczaj przebiega o wiele szybciej niż murowanego, przy którym wiele prac rozciąga się w czasie. W przypadku bali postawienie konstrukcji często ogranicza się jedynie do połączenia gotowych elementów, przez co budowla może stanąć nawet w ciągu miesiąca. To duży plus dla osób, którym z jakichś powodów spieszy się z budową. Budowa domu z bali z reguły trwa nie dłużej niż trzy miesiące, a prace mokre ograniczają się do wykonania fundamentów oraz podłogi na gruncie. Ze względu na to, że domy drewniane są lżejsze i wymagają mniej masywnych fundamentów, można również zaoszczędzić na niektórych materiałach oraz ich transporcie.

Estetyka

O tym, jak wielkie wrażenie pod względem estetyki robią domy zbudowane z bali, można by mówić długo. Odsłonięte bale widoczne z zewnątrz zachwycą każdego gościa i przechodnia, natomiast w środku… Możesz je wykończyć dokładnie tak, jak chcesz - drewno, wbrew pozorom, wcale nie narzuca żadnego konkretnego stylu architektonicznego. W zależności od upodobań możesz pozostawić widoczne bale i ograniczyć się jedynie do ich woskowania albo też pokryć je płytami gipsowo-kartonowymi, co pozwoli ci na niemal dowolny rodzaj wykończenia. Warto pamiętać o tym, że domy drewniane ze względu na lepszą izolację mają zazwyczaj nieco cieńsze ściany niż murowane - możemy więc uzyskać nawet do 10% większą powierzchnię użytkową niż sugerują nam zewnętrzne wymiary budynku.

Źródło: www.dom-drewniany.pl

Ocena: 5.0

Komentarze