Zalety i zastosowania automatów do bram

Automat do bramyŁatwa kontrola dostępu do posesji czy garażu to jedna z korzyści, jakie płyną z wyboru nowoczesnej automatyki bramowej. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze zalety i zastosowania automatów do bram przesuwnych oraz skrzydłowych.

Co to jest i jak działa automatyka do bram wjazdowych?

Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest i jak działa automatyka do bram wjazdowych. Systemy są oparte o wydajne napędy automatycznie otwierające i zamykające skrzydła bramowe. Silniki są połączone ze specjalnie zaprojektowanymi kontrolerami - sterownikami odpowiadającymi za zdalną kontrolę mechanizmu przy pomocy urządzenia radiowego albo smartfona. W skład rozwiązań systemowych wchodzą również komponenty takie jak: siłowniki, listwy zębaty, anteny, piloty zdalnego sterowania oraz fotokomórki i akumulatory.

Nowoczesne automaty do bram to sprzęt podnoszący komfort i wygodę użytkowania konstrukcji bramowych. Umożliwiają uzyskanie dostępu do posesji bez konieczności wychodzenia z samochodu. Stanowią również niezbędny element rozbudowanego systemu kontroli dostępu w obiektach przemysłowych oraz strategicznych o dużym natężeniu ruchu wjazdowego i wyjazdowego. W zależności od intensywności eksploatacji należy dobrać automatykę bramową o wydajności dopasowanej do potrzeb danej aplikacji.

Jakie są zalety i zastosowania automatów do bram?

Wysokiej klasy napędy oraz sterowniki do skrzydeł bramowych są stosowane zarówno przez właścicieli domów jednorodzinnych, jak i inwestorów budujących osiedla mieszkalne. Jakie są zalety i zastosowania automatów do bram skrzydłowych oraz przesuwnych?

 • Komfort - automatyka zdecydowanie przyspiesza zarówno wjazd, jak i wyjazd z posesji. Jednocześnie pozwala na sterownie bramą przy użyciu jednego przycisku.
 • Ochrona - systemy tego rodzaju skutecznie zabezpieczają przed włamaniami oraz zmniejszają ryzyko kradzieży samochodu, nawet jeżeli zapomnimy wyjąć kluczyk ze stacyjki.
 • Bezpieczeństwo dzieci - najmłodsi domownicy nie będą w stanie samodzielnie otworzyć skrzydła bramowego, co za tym idzie, nie ma ryzyka, że wtargną na ruchliwą ulicę.
 • Zdalna kontrola - w zależności od modelu i stosowanego rodzaju komunikacji radiowej, automatyka bramy może być sterowana z odległości nawet kilkuset metrów.
 • Wygoda - zastosowanie automatu bramowego sprawia, że nie musimy wychodzić z samochodu w trakcie ulewnego deszczu czy obfitych opadów śniegu.

Dużą zaletą nowoczesnych urządzeń sterujących jest również obecność fotokomórki i toru podczerwieni, które zabezpieczają przed przytrzaśnięciem człowieka lub pojazdu w świetle bramy. Gdzie jest stosowana tego rodzaju automatyka?

 • Wjazdy na posesje domów jednorodzinnych i wielorodzinnych.
 • Bramy wjazdowe do osiedli mieszkaniowych i kompleksów biurowych.
 • Tereny obiektów przemysłowych oraz hal magazynowych.

Opisywane w niniejszym artykule urządzenia to kompleksowe systemy, które zdecydowanie ułatwiają korzystanie z parkingów oraz garaży. Warto dodać, iż większość z nich może być zintegrowana z instalacjami smart home oraz systemami kontroli dostępu.

Jak wybrać dobre automaty do bram garażowych?

Decyzja o zakupie automatyki bramowej powinna być przemyślanym wyborem. Jak wybrać dobre automaty do bram garażowych? Na co zwrócić uwagę?

 • Nominalną wagę wrót oraz ich szerokość, czyli tzw. światło wjazdu.
 • Rodzaj skrzydeł bramowych - rozwierane albo przesuwne.
 • Intensywność użytkowania oraz szybkość otwierania.
 • Funkcje dodatkowe, np. integracja z automatyką budynkową.
 • Możliwości montażowe w danym miejscu.

Warto zadbać, by tor poruszania się bramy nie był narażony na tarcie lub uderzenia mechaniczne. W świetle skrzydła bramowego nie powinny znajdować się niepotrzebne obiekty.

Praktyczne i niezawodne automaty do bram ze sklepu EC System

Wygoda i bezpieczeństwo to jedne z wielu aspektów, które decydują o montażu automatyki bramowej na terenie domu, osiedla czy zakładu pracy. Jeżeli poszukujesz profesjonalnych urządzeń tej kategorii, to wybierz praktyczne i niezawodne automaty do bram ze sklepu EC System!

Komentarze