Zaplecze socjalne na budowie

Zaplecze socjalne na budowieFirma jeszcze przed rozpoczęciem pracy powinna zadbać o odpowiednie zaplecze socjalne dla swoich pracowników. Dotyczy to zarówno niewielkich inwestycji, jak budowa domu jednorodzinnego oraz poważniejszych projektów.

Często zdarza się, że owe zaplecze bywa pomijane. Dzieje się tak głównie w okolicach wielkich miast czy aglomeracji, gdzie zatrudnieni pracownicy mieszkają tuż obok budowy. Barakowozy, jakie mogą kojarzyć się zarówno z Michałem Drzymałą czy z minionym systemem, wciąż są swoistym hotelem dla dziesiątek tysięcy zamiejscowych pracowników.

Jeśli jednak w okolicach placu budowy nie stoi staromodny barakowóz, to wtedy właśnie odpowiednie zaplecze socjalne ma ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu pracowników. Tutaj, często tylko teoretycznie, grożą sankcje ze strony instytucji państwowych za braki oraz uchybienia. Toalety, miejsce, gdzie można spożyć posiłek czy szatnia. Wciąż wielu pracodawców stara się oszczędzać. Na szczęście rzesza bardziej świadomych pracodawców, dla których komfort pracy swoich podwładnych jest nieodzowny, stale się powiększa. Choć często jeszcze na lokalnych budowach straszą sławojki czy cuchnące toalety przenośne.

Szatnia

Szatnia - tutaj pracodawca powinien zadbać o odpowiednie wyposażenie i metraż pozwalający na swobodę. Szafki BHP są coraz częściej wybieranym wyposażeniem.

Ubranie, buty czy telefon można wtedy bez obaw zostawić, chroniąc przed intruzami czy niepogodą. Wyspecjalizowane firmy współpracujące z budowlańcami dostarczają na place budowy kontenery, jakie łączą w sobie funkcję biura, szatni i jadalni. Kontenery te wyposażone są w szafki ubraniowe (BHP). Jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsca i w wyniku oszczędności, szafki BHP często nie spełniają obowiązujących w Polsce norm. Najczęściej spotykane są szafki dwudrzwiowe o szerokości 60 cm (dwa razy po 30 cm) bez przegrody w komorze ubraniowej. Czasem też firmy wyposażają kontenery w jeszcze węższe szafki - dwa razy po 25 cm. Szafki takie nie dość, że nie gwarantują odpowiedniego komfortu, to jeszcze są niezgodne z wymaganiami Polskiej Normy. Dlatego też świadomi pracodawcy starają się doposażyć budowlane kontenery w szafki BHP spełniające wszelkie polskie normy. Świadomość czy strach związany z kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy? Trudno o jednoznaczną odpowiedź.

Wspominane szafki ubraniowe to godny uwagi przykład sprzecznych oczekiwań i nie zawsze respektowanych przepisów na budowach w naszym kraju. Na szczęście przybywa świadomych pracodawców obawiających się nie tyle kary, ale dbających o swoich pracowników.

Źródło: www.nikodem.com.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze

BHPEX
Zaplecze socjalne to niezbędny element na budowie. Bardzo dobrze, że ktoś porusza ten temat. Niejednokrotnie na budowach aspekt ten jest pomijany, co jest niezgodne z prawem. Pracownik musi mieć miejsce, w którym może nie tylko zostawić swoje rzeczy, ale również, np. skonsumować posiłek. Miejsce takie musi zostać oczywiście zorganizowane zgodnie z przepisami BHP.