Zastosowanie elastomerów

ElastomeryElastomerami nazywamy tworzywa sztuczne lub też naturalne, posiadające właściwości podobne do gumy czy kauczuku. Są materiałami bardzo sprężystymi, wykazują się dużą odkształcalnością. Najbardziej znanym przykładem elastomerów naturalnych jest kauczuk.

Co ciekawe, kauczuk również podzielić możemy na tworzywo naturalne i sztuczne. Kauczuk naturalny powstaje w wyniku procesu koagulacji mleczka kauczukowego, zwanego również lateksem. Ono z kolei pozyskiwane jest z drzewa kauczukowego.

Kauczuk naturalny

Kauczuk naturalny posiada cząsteczki o wzorze łańcuchowym. Jest to bardzo plastyczne ciało stałe o barwie brunatnej. Poddawanie kauczuku naturalnego procesowi wulkanizacji pozwala na pozyskanie z niego ebonitu lub gumy.

Kauczuk syntetyczny

Kauczuk syntetyczny z kolei posiada właściwości podobne do jego naturalnego odpowiednika, ale otrzymywany jest w wyniku odmiennych procesów, głównie w procesie polimeryzacji różnych związków. Kauczuk syntetyczny również poddawać można wulkanizacji. Guma, otrzymywana w wyniku wulkanizacji kauczuku naturalnego bądź sztucznego może być użytkowana w przemyśle obuwniczym, samochodowym czy chemicznym.

Kauczuk i inne elastomery znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Z uwagi na swoje innowacyjne właściwości często zastępują tradycyjne izolacje czy ochrony, stanowiąc skuteczną barierę zabezpieczającą, zarówno przed utrata ciepła, jak i urazami mechanicznymi czy działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Elastomery, jako tworzywa gumopochodne doskonale sprawdzają się również w przemyśle samochodowym, chemicznym czy tekstylnym. Praktycznie od razu po nałożeniu warstwy możemy swobodnie chodzić po danej powierzchni czy nawet jeździć po niej pojazdami. Jednorodna warstwa skutecznie chroni i nie ma potrzeby powtarzania czynności jej nakładania.

Rewolucyjne wręcz właściwości elastomerów każą nam spodziewać się wypierania przez nie tradycyjnych materiałów, w tym ceramiki czy gumy. Zastosowanie elastomerów w procesie zabezpieczania i ochrony różnych powierzchni, w tym ich izolacji, może sprawić, że wyprą one również wełnę mineralną czy styropian.

Komentarze


BIMBIM to doskonały przykład symbiozy, jaka powstała między dwoma branżami - budownictwem oraz IT. Rozwój oraz


Farba tablicowaMalowanie to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów wykończenia wnętrz. Nie oznacza o


Odkurzacze przemysłoweUrządzenia stosowane w przemyśle są znacznie wydajniejsze od domowych


FotowoltaikaFotowoltaika jest bardzo popularna na Zachodzie i coraz częściej wykorzystywana w Polsce.


Szkło techniczne gięteTrudno wyobrazić sobie funkcjonowanie branży przemysłowej bez wykorzystania


Zabezpieczenia stosowane w domachBezpieczeństwo domu to sprawa bardzo istotna, ale jeszcze t


Firma remontowa LublinSolidna firma remontowa to marzenie każdego, kto zdecyduje się na wyremontowanie swoje


Mini żurawWypożyczalnie sprzętu budowlanego są dzisiaj bardzo potrzebne. Powstają nowe firmy budowlane,