Zastosowanie hal stalowych

Stalowa halaHale stalowe spotykamy praktycznie wszędzie. Wyglądem przypominają wielkie, metalowe "pudełka", stosowane najczęściej w przemyśle, logistyce, czy handlu. Zaletą tych konstrukcji jest systemowość, co oznacza, iż cały budynek składa się z wielu mniejszych, gotowych elementów. Budowa hali polega na łączeniu na miejscu przygotowanych wcześniej prefabrykatów. Stawianie hali przypomina więc budowę domku z klocków, co znacznie skraca czas budowy.

Zastosowanie hal stalowych

Konstrukcje stalowe znajdziemy praktycznie w każdym zakątku świata, a ich popularność stale rośnie. Ich zastosowanie sprawdza się przede wszystkim w logistyce, gdzie wykorzystywane są jako obiekty magazynowe. Przemysł zaadoptował je do funkcji hal produkcyjnych, gdyż są kilkakrotnie tańsze w budowie, niż konstrukcje murowane, a zapewniają trwałość i ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Wraz z liniami produkcyjnymi do hal przenosi się nawet pomieszczenia biurowe, gdyż duża, dobrze wykonana konstrukcja nabiera cech reprezentacyjnych i niczym nie odróżnia się od swoich odpowiedników, powstałych z innych materiałów budowlanych.

Kolejnymi aspektami, w których budownictwo stalowe wiedzie prym, jest rolnictwo i sport. Mniejsze konstrukcje stają się stodołami lub dobrym miejscem na przechowywanie sprzętu rolniczego, natomiast w większych obiektach tworzy się boiska tenisowe, lub zagrody dla koni.

Ostatnimi rozwiązaniami cieszącymi się dużą popularnością, są hale tworzone na potrzeby koncertów, wydarzeń sportowych, czy restauracji. Gastronomia korzysta z konstrukcji w przypadkach dużego zapotrzebowania na powierzchnię (studniówki, duże wesela). Z racji niskich kosztów powstania, opłacalne jest ich stawianie "sezonowo", tzn. w okresie wzmożonej ilości imprez.

Są to oczywiście tylko niektóre z powszechnych zastosowań, gdyż firmy zajmujące się ich produkcją z chęcią tworzą projekty na zamówienie, ograniczane tylko przez wyobraźnię i potrzeby zamawiającego.

Zalety konstrukcji

Popularność hal stalowych wynika, z przytoczonej na początku szybkości budowania, a także części składowych, czyli modułów. Każdy moduł posiada pewną niezależność od reszty konstrukcji, stąd przy jakimkolwiek uszkodzeniu, lub chęci jego wymiany, nie jesteśmy zmuszeni remontować całego budynku, lecz wymieniamy jeden element. Z tej przyczyny wynika kolejna zaleta, czyli łatwość przebudowy i rozbudowy. Wiele firm decyduje się na zakup hali, gdyż w ciągu kilku pierwszych lat działalności zakłada jej rozbudowę. Rozwój budynku powstałego z cegieł, czy pustaków, wiąże się z przestojami w firmie, a często jest nawet niemożliwy. Konstrukcję stalową możemy za to zmieniać do woli, często nie rezygnując z prowadzenia w niej działalności.

Oprócz wymienionych zalet pamiętajmy, iż są to projekty dobrze zabezpieczone termicznie, zapewniające ciepło w zimie, a w lecie ochronę przed nadmiernym skwarem. Wraz z tym, producenci oferują kilkuletnią gwarancję na dany produkt, lecz mimo to hale stalowe mogą wytrzymać dziesiątki lat, nawet w niegościnnym polskim klimacie.

Autor: www.amwin.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze