Źródła odnawialnej energii to przyszłość energetyczna Europy

Źródła odnawialnej energiiUnia Europejska stawia sobie wybitne cele - chce zagwarantować, że do 2050 roku Europa stanie się pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem na naszej planecie.

Aby tego dokonać, UE silnie promuje i zachęca przedsiębiorstwa oraz prywatnych konsumentów do wytwarzania lub korzystania z odnawialnych źródeł energii - z czego fotowoltaika wysuwa się na pierwszy plan, jako jedna z bardziej opłacalnych i efektywnych form wytwarzania energii elektrycznej. Dlaczego fotowoltaika ma tak duże znaczenie?

Korzyści dla nas

Łatwiej do takiego rozwiązania jest przekonać ludzi, kiedy zagwarantuje się im duże korzyści płynące z inwestycji w zieloną energię. Tym tropem poszła Unia, oferując firmom, a także osobom prywatnym dotacje oraz ulgi podatkowe, które pokrywają znaczą część kosztów takiej instalacji. Do tego możemy dodać fakt, że panele fotowoltaiczne z roku na rok są coraz tańsze, więc ta technologia staje się dostępna dla szerszej liczby osób. Dzięki ulgom podatkowym, przeciętne gospodarstwo domowe może spłacić taką instalację w 7 lat, a później cieszyć się tańszą i zieloną energią elektryczną w sowich gniazdkach.

Własna instalacja fotowoltaiczna to także większa niezależność. Dla prywatnych osób to szansa na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z rosnącymi wciąż cenami za prąd. To także gwarancja, że w przerwach w dostawie prądu, my wciąż możemy korzystać z naszych urządzeń elektrycznych.

A jeżeli niższe rachunki nie są dla nas decydującym powodem do instalacji fotowoltaiki, może tym być fakt, że nasze bezpieczeństwo energetyczne w dużej mierze opiera się na nieodnawialnych źródłach energii, które, jak sama nazwa wskazuje, ciągle się kurczą. Zarówno zasoby węgla oraz ropy ciągle maleją, a nowe kopalnie czy odwierty nie będą w stanie pokryć zapotrzebowania populacji na energię. Kryzys energetyczny możemy odczuwać już teraz, chociażby poprzez wzrost cen za benzynę czy właśnie energię elektryczną. Szukanie innych rozwiązań jest zatem nie tylko ciekawą alternatywą, ale niejako koniecznością. Do tego wszystkiego dochodzą oczywiście względy ekologiczne. Zmiany klimatu, które mają miejsce w obecnych czasach postępują bardzo szybko, dlatego my jesteśmy odpowiedzialni za wykonanie zdecydowanych kroków, by kryzys ten powstrzymać, zanim będziemy mieli do czynienia z katastrofą. Zielona energia przestaje być przywilejem, z którego mogą korzystać tylko najbogatsi - staje się ogólnodostępna i potrzebna do przerwania.

Fotowoltaika ma senes

Dzięki panelom fotowoltaicznym możemy przekształcać darmową energię słoneczną w bardzo tani prąd, który zasili nasze domowe urządzenia. To szansa na stworzenie oszczędności w naszym budżecie i uniezależnienie się od dostawcy prądu. Dlatego warto zainteresować się fotowoltaiką i pomyśleć o rozwiązaniach, które za dekadę czy dwie dalej będą nam służyć.

Komentarze