Czym kierować się przy wyborze betonu na fundamenty?

Beton na fundamentyOd jakości wykonanych fundamentów zależy stan budowli - od nich uzależnione są prawidłowe osiadanie domu oraz ewentualne uszkodzenia ścian nośnych.

To najważniejszy konstrukcyjny element budowli, dlatego warto wiedzieć, jak właściwie go wykonać oraz jaki stosować beton, aby fundamenty były solidne i trwałe.

Odpowiedni wykop

Pierwszą ważną sprawą jest wykonanie odpowiedniego wykopu. Już projektant powinien uwzględnić sposób posadowienia domu przystosowany do warunków panujących na działce. Przed wykonaniem projektu trzeba wykonać badania geotechniczne, które dadzą wiedzę, jak wyglądają warstwy gruntu w miejscu posadowienia budynku oraz jaka mieszanka betonowa będzie odpowiednia dla fundamentów.

Jaki beton zastosować pod fundamenty?

Najniższa klasa betonu konstrukcyjnego to B-15. Można go zastosować przy budowli o konstrukcji drewnianej lub gdy grunt w miejscu zabudowy jest jednorodny. Obecnie istnieje tendencja do stosowania mocniejszych i wytrzymalszych mieszanek betonowych.

Wynika to z wielu czynników:

  • technologii wykonania domu - domy wykonuje się zazwyczaj z cegieł pełnych lub pustaków, a takie konstrukcje wymagają wytrzymalszych fundamentów;
  • rodzaju gruntów - zazwyczaj działki budowlane charakteryzują się zróżnicowaną warstwą glebową, często wymagają dodatkowego prac, jak np. osuszania gruntu, zanim zrobi się na nich wykop i postawi fundamenty;
  • stosunku ceny zaprawy betonowej do jej jakości - między np. betonem B-20 a B-25 jest niewielka pod tym względem różnica, natomiast duża jest we własnościach samego materiału i jego wytrzymałości.

   Specjaliści zalecają stosowanie lepszych zapraw betonowych, takich jak np. B-25, ze względu na zmienne warunki pogodowe, które często powodują różnego typu zarysowania konstrukcji, kolankowych ścianek oraz innych elementów wytrzymałościowych domu. Z chwilą zwiększenia wytrzymałości betonu poprawia się również wytrzymałość wszystkich elementów nośnych budynku. Ponadto dla stabilności budowli warto zastosować beton o klasę lepszy niż zalecany. Katalog dystrybutorów wysokiej klasy mieszanek betonowych pod fundamenty budynku znaleźć można na stronie www.producencibetonu.pl.

   Pielęgnacja betonu

   Trwałość fundamentów zależy nie tylko od jakości samego betonu, ale też od sposobu jego nakładania (wylewania), a także jego pielęgnacji, która polega na zapobieganiu nadmiernemu wysuszaniu. Fundamenty powinny być podlewane wodą regularnie od pierwszej doby po ułożeniu.

   Komentarze

   Jurek
   Ja korzystałem z pomocy fachowców Almar Serwis z Chorzowa na www.betonslask.pl polecam, nic mnie nie interesowało znają się na sprawach. Było szybko, rozsądnie i fachowo!
   http://www.betonslask.pl
   Staszów
   Cena i jakość ma znaczenie. Klient zawsze będzie brał to pod uwagę. Taką ofertę posiada również Orszulak Krzysztof. Produkowany beton (Staszów) w naszej betoniarni posiada wszystkie normy oraz klasy. Nadaje się zarówno do budowy domu, wylewek lub do wykonania posadzek przemysłowych.
   Więcej o tym możecie poczytać na stronie pod adresem https://orszulakbeton.pl/beton-towarowy/
   Betomex
   Więcej informacji na temat betonu jeszcze opisane jest tutaj:
   http://www.betomex.pl/oferta/beton/

   Informacje nt. klas betonu, wytrzymałości, norm itp. z pewnością przydadzą się.
   Orszulak
   Zgodzę się z autorem artykułu, że opłaca się dopłacić do wyższej klasy betonu bo różnica w cenie niewielka, a w jakości spora

   http://www.sprzetbud.pl