Jak wybrać najlepsze mieszadło do zapraw i kleju?

Mieszadło do zapraw i klejuW czasie przygotowywania do pracy różnego rodzaju farb, klejów, zapraw lub tynków konieczne jest ich uprzednie dokładne wymieszanie. Do tego celu najlepsze są mieszadła, które doceniają zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Te narzędzia sprawiają, że wykonywanie pracy staje się szybkie i wygodne. Poniżej doradzamy, jak dobrze wybrać mieszadło do zapraw i kleju.

Czym jest mieszadło?

Na początku warto poznać różnice między mieszadłem a mieszarką, ponieważ zdarza się, że te dwa pojęcia są używane zamiennie, co może prowadzić do nieporozumień. Mieszarka to urządzenie elektryczne, do którego przyczepiany jest element miksujący, czyli mieszadło i nadające mu ruch obrotowy. W zastosowaniach amatorskich funkcję tę często spełnia tradycyjna wiertarka, do której przyczepia się odpowiednio dobrane mieszadło. Elektronarzędzia wprawiają w ruch element miksujący pozwalający na uzyskanie pożądanej konsystencji mieszanego produktu.

Wybór mieszadła

Chcąc nabyć w pełni użyteczne i komfortowe narzędzie pracy, jego najważniejsze parametry (takie jak średnica, układ i kształt śmigieł oraz kierunek mieszania) należy dostosować do zakresu planowanych lub najczęściej wykonywanych prac.

Mieszadło do zapraw i kleju

W sklepach dostępny jest szeroki asortyment mieszadeł. Zadaniem użytkownika jest wybór narzędzia, które będzie współpracować z posiadaną przez niego mieszarką lub wiertarką. Pomocna jest znajomość systemu montażu mieszadła na urządzeniu, które będzie używane wraz z mieszadłem. W dobrym sklepie budowlanym można kupić mieszadło do zapraw i kleju zaopatrzone w różnego rodzaju uchwyty. Najbardziej uniwersalny jest uchwyt sześciokątny, a mieszadło z nim można przyczepić nawet do zwykłej, ręcznej wiertarki. Dostępne są też modele przystosowane do specjalistycznych systemów mocowań, takich jak np. SDS+ lub M14. Tego rodzaju systemy mocowań często stosowane są w narzędziach profesjonalnych, zapewniając stabilne mocowanie elementów i możliwość łatwej ich wymiany. Warto zwrócić uwagę na materiał, którego użyto do wyprodukowania mieszadła - najlepiej, by było ono wykonane z wytrzymałej mechanicznie stali, najlepiej nierdzewnej, ponieważ posłuży ono wówczas przed dłuższy czas.

Kolejnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest odpowiednie dobranie mieszadła w zależności od charakteru produktu, który ma być miksowany. Należy tutaj mieć na uwadze przede wszystkim gęstość przygotowywanych materiałów. Np. do uzyskania w czasie miksowania zapraw lub klejów o większej płynności zalecane jest użycie mieszadeł, które podczas pracy wytwarzają strumień z góry do dołu. Dla produktów o większej gęstości i elastyczności polecane są natomiast mieszadła kierujące ruch produktu od dołu ku górze.

Mieszadło do zapraw i kleju

Użycie mieszadła - tylko w zgodzie z zaleceniami producenta

Przeznaczenie konkretnego modelu mieszadła powinno być wyraźnie określone przez producenta. Trzeba pamiętać o tym, że nie każdy model mieszadła ma możliwość wytwarzania w czasie pracy ruchu miksowanej masy z góry do dołu lub z dołu do góry. Modele, z których użyciem można łatwo osiągnąć ten efekt, są zazwyczaj droższe, ale też znacznie bardziej skuteczne. Dlatego też często takie mieszadła wykorzystywane są przez profesjonalistów. Dla użycia okazyjnego wystarczające mogą być tańsze mieszalniki, które można łatwo przymocować do zwykłej wiertarki.

Autor: www.stukpuk.pl.

Komentarze