Jaki agregat do malowania wybrać? - Graco, Titan, Wagner

Agregat malarski Wagner ProSpray (PS) 3_21Dzięki zastosowaniu agregatu malarskiego można znacznie zwiększyć wydajność prac malarskich i wykończeniowych. Są to proste w obsłudze urządzenia, zapewniające użytkownikowi komfort pracy nieosiągalny przy malowaniu ręcznym. Na rynku funkcjonuje wielu producentów tego typu agregatów, a każdy z nich posiada bogatą ofertę. Zatem na jaki agregat do malowania się zdecydować? W niniejszym tekście przedstawimy kilka godnych polecenia modeli oraz parametry, którymi warto się kierować przy wyborze tych urządzeń.

Polecani producenci agregatów malarskich

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, na rynku można znaleźć agregaty od wielu różnych wytwórców. Jednak w czołówce najbardziej popularnych producentów najczęściej znajdują się Wagner, Titan i Graco.

Firma Wagner oferuje urządzenia zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów. Jej produkty cechuje wysoka jakość wykonania i nowoczesne technologie. Marka ta cieszy się dużym uznaniem na całym świecie i działa w ponad 50 krajach.

Titan to amerykańska firma, która swego czasu wprowadziła na rynek rewolucyjny model agregatu malarskiego Titan 440. Obecnie jej produkty cieszą się uznaniem ze względu na dobrą jakość i wytrzymałość oraz przystępną cenę.

Oferta firmy Graco przeznaczona jest dla profesjonalistów. Sygnowane jej logiem urządzenia cechuje bardzo duża wydajność, wytrzymałość i niskie koszty eksploatacyjne. Trzeba się jednak liczyć z wysoką ceną samych agregatów.

Parametry, na które trzeba zwracać uwagę przy wybieraniu agregatu malarskiego

Przeglądając oferty agregatów do malowania, powinno się zwracać uwagę na następujące parametry tych urządzeń:

Wydajność

Parametr ten ma bezpośrednie przełożenie na to, jaki rodzaj farby może obsługiwać urządzenie. Do farb lekkich i o rzadkiej konsystencji wystarczy sprzęt o wydajności 0,7 do 1,25 litra na minutę. Emulsje, farby akrylowe i lateksowe obsłużą agregaty o wydajności rzędu 1,25 do 1,8 l/min. Do farb elewacyjnych potrzebne zaś będzie przynajmniej 3 l/min. Jeśli zaś agregat ma służyć do rozprowadzania farb przeciwpożarowych, szpachli akrylowych lub ciężkich farb antykorozyjnych, musi cechować go wydajność rzędu 5 l/min.

Ciśnienie pracy

Również w tym przypadku wybór będzie zależny do rodzaju farby. Lekkie materiały nie wymagają dużego ciśnienia - 100 do 200 barów, zależnie od ciężaru. Do emulsji, farb lateksowych i akrylowych potrzeba zaś 200 do 230 barów. Pozostałe materiały o dużym ciężarze lub gęstości wymagać będą ciśnienia rzędu 230 barów.

Przekrój i kąt natrysku dyszy

Podobnie jak wydajność i ciśnienie, średnicę dyszy także dobiera się pod kątem rodzaju farby. Zależność ta prezentuje się następująco:

0,009” do 0,013” - farby poliwinylowe, poliuretanowe i chlorokauczukowe,

0,011” do 0,015” - farby olejne,

0,013” do 0,017” - farby akrylowe i gruntowe,

0,013” do 0,021” - farby lateksowe,

od 0,025” wzwyż - farby epoksydowe,

od 0,043” wzwyż - ciężkie farby antykorozyjne, przeciwpożarowe i szpachle akrylowe.

Ważnym parametrem dotyczącym dyszy jest także kąt natrysku. Standardowo jego wartość jest podawana dla 25 cm oddalenia od malowanej powierzchni. Na jego podstawie określa się wielkość pasa natrysku - wystarczy pomnożyć jego wartość przez 5. Kąt natrysku i średnica są podawane jako jedna trzycyfrowa liczba. Dla przykładu dysza oznaczona symbolem 515 cechuje się kątem natrysku wynoszącym 50° i średnicą 0,015”. Dobierając dysze, trzeba też mieć na uwadze, że nie można ich dowolnie zmieniać w danym agregacie. Zastosowanie większej niż standardowa doprowadzi bowiem do uszkodzenia pompy urządzenia.

Dlaczego warto kupić agregat malarski?

Przede wszystkim, zastosowanie takiego urządzenia znacznie przyspiesza proces malowania. Metoda natryskowa to także znaczne ułatwienie przy malowaniu narożników i trudno dostępnych miejsc. Dzięki automatycznej kontroli ciśnienia uzyskuje się jednolitość warstwy farby, co często bywa problemem przy malowaniu ręcznym. Dodatkowo bardzo łatwo można dolać więcej farby i kontrolować jej poziom w zbiorniku, bez konieczności robienia dłuższych przerw w pracy. W związku z tym zakup takiego agregatu będzie bardzo dobrą inwestycją dla firm zajmujących się na co dzień pracami malarskimi i wykończeniowymi.

Przykładowe modele agregatów malarskich

Poniżej umieściliśmy kilka przykładowych modeli agregatów od firm Wagner, Titan i Graco. Kolejność nie odzwierciedla popularności danego urządzenia.

Poniższe produkty pochodzą ze strony BMB Technologie - https://bmbtechnologie.pl/kategoria-produktu/agregaty-malarskie/.

Graco GMAX II 3900 Standard

Spalinowy agregat malarski, tłoczący farbę bez udziału powietrza. Przeznaczony jest do malowania dużych powierzchni. Wyposażony w silnik Hondy zapewnia dużą wydajność przy rozsądnych kosztach eksploatacyjnych. Dzięki zastosowaniu technologii Advantage Drive napęd pracuje nad wyraz cicho i jest niezwykle wytrzymały. System Graco SmartControl 3.0 umożliwia precyzyjną kontrolę ciśnienia pracy, co przekłada się na stabilny i równomierny strumień farby. Urządzenie jest także wyposażone w pompę Endurance o wysokiej wydajności i zawór wlotowy typu QuickAccess, znacznie ułatwiający czyszczenie.

Model ten przeznaczony jest do pracy z akrylami, podkładami, emulsjami oraz farbami wodnymi i rozpuszczalnikowymi.

Dane techniczne:

Przepływ - l/min (g/min.): 4,7 (1,25)

Maks. rozmiar dyszy: 0,036”

Maksymalne ciśnienie - bar (PSI): 230 (3300)

Waga - kg (lbs): 48,2(106)

Pojemność skokowa silnika Honda®: 120 m3

Wąż BlueMax II: 1/4" x 15 m

Agregat malarski Graco GMAX II 3900 Standard

Titan 440 IMPACT

Niezwykle popularny elektryczny agregat bezpowietrzny. Nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i zastosowań komercyjnych. Cechuje się wysoką wydajnością i sprawną pracą.

Za jego pomocą można nakładać wszystkich standardowe podkłady, powłoki i farby.

Dane techniczne:

Maksymalna wydajność: 2 l

Max. wielkość dyszy: 0,023″

Maksymalne ciśnienie robocze: 227 bar

Silnik: 0,6 kW

Waga: 16,5 kg

Wąż: 1/4″ - 15 mb

Agregat malarski Titan 440 IMPACT

Wagner ProSpray (PS) 3.21

Hydrodynamiczny agregat malarski napędzany nowoczesnym silnikiem elektrycznym BDC. Ciśnienie pracy jest regulowane elektronicznie dzięki wbudowanemu potencjometrowi. Farba jest w nim tłoczona bez udziału powietrza, dzięki zastosowaniu systemu airless. Wyposażony jest także w podwójną dyszę typu 2SpeedTip. Umożliwia ona malowanie wąskim lub szerokim strumieniem bez konieczności wymiany dyszy.

Może pracować z szeroką gamą farb - lakierobejcami, emulsjami, dyspersyjnymi, olejnymi, podkładowymi, bejcami, lakierami, lateksowymi, silikatowymi, silikonowymi, a nawet elewacyjnymi do średnicy dyszy 0,023”.

Dane techniczne:

Moc silnika: 1,03 kW

Napięcie: 230V/50Hz

Waga: 16 kg

Maksymalna wydajność: 2,0 l/min

Maksymalny rozmiar dyszy: 0,023″

Max. ciśnienie pracy: 221 bar

Długość węża: 15 mb

Agregat malarski Wagner ProSpray (PS) 3_21

Graco ST-MAX 190 Classic PC

Urządzenie natryskowe o średniej wyposażone w silnik szczotkowy, stworzone z myślą o początkujących profesjonalistach. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, nadaje się idealnie do prac w mniejszych przestrzeniach przemysłowych i mieszkalnych. Zastosowana w modelach serii Classic technologia ProConnect umożliwia szybką wymianę pompy.

Może być zastosowane do natrysku szerokiej gamy lakierów, akryli, podkładów, emalii, pokostów i farb akrylowych.

Dane techniczne:

Maksymalna wydajność pompy (l/min.): 1,4

Max. ciśnienie (bar): 207

Maksymalny rozmiar dyszy: 0,019"

Rodzaj silnika: Control™DC TEFC szczotkowy

Moc silnika: 0,5 kW

Wąż: 7,5 mb

Agregat malarski GRACO ST-MAX 190 Classic PC

Titan 850e Serii Performance

Większy agregat wyposażony w bezszczotkowy silnik PMDC i elektroniczny system kontroli ciśnienia. Nadaje się do prac komercyjnych i przemysłowych. Dzięki wysokiej wydajności można z jego pomocą malować całe domy. Może pracować z wykorzystaniem dwóch pistoletów przy 45 m węża.

Przeznaczony do pracy z bejcami, emaliami, lakierami, farbami lateksowymi oraz elastomerami.

Dane techniczne:

Max. Wydajność: 3,22 l/min

Maksymalny rozmiar dyszy z 1 pistoletem: .029″

Max. rozmiar dyszy z 2 pistoletami: .017″

Maksymalne ciśnienie: 214 bar

Waga (wysoki wózek): 40,0 kg

Silnik: 1,4 kW PMDC Bezszczotkowy

Zasilanie: 230V 4,6 A

Wąż: 1/4″ 15 m

Agregat malarski Titan 850e Serii Performance

Wagner Project Pro 117

Mały, półprofesjonalny agregat malarski przeznaczony do równomiernego i komfortowego nakładania farby w warunkach domowych. Urządzenie to jest proste i intuicyjne w obsłudze. Wyposażone jest w wydajną pompę tłokową typu airless. Niewielkie rozmiary i stosunkowo długi wąż (7,5 m) sprawiają, że można go używać w niemal każdych warunkach.

Dane techniczne:

Wydajność: 0,95 l/min

Rozmiar dyszy 0,015″

Długość węża w standardzie: 7,5 m

Moc: 550 W

Ciśnienie max.: 200 bar

Zasilanie: 230 V

Waga: 12 kg

Agregat malarski Wagner Project Pro 117

Podsumowanie

Zakup agregatu malarskiego to poważna inwestycja. W związku z tym trzeba się dobrze zastanowić przy wyborze i kierować się własnymi potrzebami. Nie bez znaczenia są oczywiście parametry samego urządzenia. Uwagę warto zwracać zwłaszcza na wydajność, ciśnienie pracy oraz maksymalną szerokość dyszy. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na rodzaj farby, z jaką może współpracować dany agregat.

Komentarze