Otwornica do drewna - co należy o niej wiedzieć?

Otwornica do drewnaOtwornica do drewna to narzędzie umożliwiające wycinanie otworów o dużej średnicy. Dzięki niej w prosty sposób uzyskamy otwór o pożądanej średnicy, regularny, o równych krawędziach. Zobacz, jak działa otwornica do drewna i kiedy warto zdecydować się na jej zakup.

Otwornica do drewna - jak wygląda i jak działa to narzędzie?

Wiercenie w drewnie i wycinanie otworów wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozszczepienia lub pęknięcia materiału. Do wycinania dużych otworów w szybki i wygodny sposób służy otwornica. Ma ona kształt cylindra. Brzeszczot wygięty w łuk wyposażony jest w ostre zęby skrawające. Zazwyczaj urządzenia wyposażone są także w adapter z wiertłem centrującym - dzięki takiej budowie otwornica wycina okrąg o ustalonej średnicy pracując jedynie po obwodzie.

Wiercenie małych otworów nie wymaga zakupu otwornicy

Otwornica do drewna konieczna jest jedynie w przypadku wykonywania otworów o dużej średnicy. W przypadku mniejszej średnicy wystarczające są odpowiednio dobrane wiertła (wiele przydatnych akcesoriów do wiertarki znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/elektronarzedzia-przenosne-i-akcesoria/wiertarki-wkretarki-i-mloty/akcesoria-do-wiertarek-udarowych/koronki-wiertnicze-do-drewna.html). Zwykłe wiertło do drewna pozwala na wykonanie otworu o średnicy nie przekraczającej 10 mm; wyposażone jest ono w kolec centrujący, który pozwala na precyzyjne wiercenie w wybranym miejscu i zapobiega ślizganiu się ostrza po powierzchni drewna.

Otwornica do drewna

Specyficznym rodzajem wiertła jest świder kręty, zaopatrzony w ostro zakończony kolec z gwintem stożkowym. Za pomocą świdra uzyskać można niewielki otwór o gładkich krawędziach w drewnie miękkim oraz w belkach. Jeśli potrzebujemy wywiercić otwór o średnicy powyżej 11 mm, powinniśmy zastosować wiertło piórowe. Wiertło tego rodzaju posiada kolec centrujący oraz ostre krawędzie skrawające, położone symetrycznie po przeciwległych stronach kolca. Wiercenie przeprowadzić należy najpierw z jednej strony deski, a gdy kolec przebije się na wylot, dokończyć od drugiej strony.

Wiercenie dużych otworów za pomocą otwornicy do drewna

Większe otwory niż za pomocą wiertła piórowego uzyskamy stosując otwornicę do drewna. Ona również wyposażona jest w kolec centrujący, za pomocą którego wywiercany jest centralny punkt okręgu, stanowiący odniesienie dla części pracującej w kształcie cylindra. Wyposażony w zęby skrawające brzeszczot wycina następnie duży otwór o średnicy ustalonej przed rozpoczęciem pracy. Oprócz otwornic do drewna na rynku dostępne są także urządzenia umożliwiające wycinanie dużych otworów nie tylko w twardym drewnie, ale również innych materiałach, takich jak płyty gipsowo-kartonowe, tworzywa sztuczne czy cegły.

Otwornica do drewna

Otwornica do drewna to sprytne narzędzie, umożliwiające szybkie i bezproblemowe wycinanie otworów o dużej średnicy w twardym drewnie. Dzięki niej unikniemy powstawania zadziorów, rozszczepiania się desek oraz ich pękania. Jeśli często będziemy stawali przed koniecznością wycięcia w drewnie otworu o dużej średnicy, powinniśmy zainwestować w otwornicę do drewna. Jeśli natomiast częściej będzie zachodziła konieczność pracy z innymi materiałami, takimi jak płyty gipsowo-kartonowe, cegły czy tworzywa sztuczne, lepiej zdecydować się na zakup otwornicy uniwersalnej.

Komentarze