Nośność kołków rozporowych

kołek rozporowyNośność kołków rozporowych – czynnik decydujący o wytrzymałości ścian g-k na obciążenia

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Zakładzie Lekkich Przegród i Przeszkleń w Instytucie Techniki Budowlanej czynnikiem decydującym o wytrzymałości ściany z płyt gipsowo-kartonowych na obciążenie szafkami jest nośność kołków rozporowych.

Dlatego:

  • Do zamocowania półek, szafek itp. zaleca się stosować metalowe kołki rozporowe, np. Molly
  • Ścianę w systemie NIDA z pojedynczym opłytowaniem na profilach NIDA C50 o wysokości do 300 cm obciążyć szafką o ciężarze do 18 kg zamocowaną w dwóch punktach.
  • Ścianę w systemie NIDA z podwójnym opłytowaniem jw. obciążyć szafką o ciężarze do 45 kg.

Jak zostało przeprowadzone badanie?

Najpierw zbudowano ścianki, zawieszono szafki kuchenne o wymiarach 70 x 60 x 35 cm. Szafki zostały przymocowane do ściany działowej za pośrednictwem dwóch kołków rozporowych typu Molly. W nich ułożono obciążniki i zamontowano czujniki. Szafkę obciążano obciążnikiem 10 kg. Co 2 godziny do każdej z czterech szafek przykładano kolejne 10 kg aż do osiągnięcia dopuszczalnego ugięcia ściany (6mm) lub do pierwszych oznak uszkodzenia okładzin w miejscu mocowania łączników.

Pierwsze widoczne uszkodzenie pokazało się po przyłożeniu obciążenia 60 kg do ścianki g-k z pojedynczym opłytowaniem.

Producenci akcesoriów montażowych oferują wiele rodzajów kołków rozporowych - różniących się między sobą długością i średnicą a także materiałem z jakiego zostały zrobione. Jak pokazuje powyżej opisany test warto jest dobrać odpowiedni produkt do zakresu wykonywanych przez nas działań. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że nasze prace przyniosą trwały rezultat.

"Zwykłe kołki rozporowe służą przede wszystkim do mocowania profili do ścian i stropów żelbetowych, a metalowe kołki rozporowe służą do mocowania zawiesi prętowych do stropu żelbetowego. Jednak do mocowania obciążeń na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych należy stosować kołki rozporowe typu Molly.

Źródło: www.siniat.pl

Komentarze

Marcin
Kupuję tylko kołki firmy ARVEX. Jest to najlepszy producent w Polsce! Mogę z całą pewnością to powiedzieć ponieważ mają kołki do każdej możliwej ściany. Czy to beton czy cegła otworowa albo płyta G-K. Polecam.
Karol
Ja nie ukrywam, że miewam problemy z kołkami, ale wynikają te problemy nie tyle z braku wiedzy po mojej stronie, ile z braku precyzji ze strony producenta. Kołek, który ma zadeklarowane pewne cechy w praktyce jest zupełnie inny. Absurd. Od jakiegoś czasu konsekwentnie kupuję kołki z muntech24, też właśnie te marki Mungo co kolega o nich wspomniał. Sprawdzają się jak na razie bardzo dobrze i raczej nie będę już szukał innych. Ogólnie warto znaleźć takie, które nam pasują i się ich trzymać.
heniek83
Od jakiegoś czasu kołki szybkiego montażu kupuje tylko w sklepie Mungo. Są bardzo dobrej jakości, wytrzymałe i odporne na wiele obciążeń.