Montaż ościeżnicy - czego użyć i jak się do tego zabrać?

Montaż ościeżnicyDrzwi mają za zadanie stanowić ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg czy skrajne temperatury, jak i przed dostępem osób niepowołanych. By mogły właściwie spełniać swoją rolę, ich ramy muszą zostać odpowiednio zamontowano, między innymi przy użyciu kotew do ościeżnic.

Kotwy do ościeżnic i ram unieruchamiają instalowane elementy, tym samym zapewniając ich trwałe połączenie ze ścianą, podłogą lub sufitem. Zazwyczaj tego rodzaju łączniki posiadają specjalny długi kołnierz, który ułatwia montaż przelotowy i nie powoduje odkształceń ościeżnicy. Tego typu kotwy idealnie sprawdzają się podczas montażu ościeżnic z zachowaniem odstępu od pozostałych płaszczyzn budowlanych.

Czym cechują się kotwy do ościeżnic?

Kotwy do ościeżnic najczęściej wykonywane są ze stali, którą dodatkowo zabezpiecza się specjalną cynkową powłoką ochronną. Dzięki temu wzrasta wytrzymałość łączników, które mogą być stosowane nawet w przypadku dużych obciążeń, a także ich odporność na działanie wilgoci oraz powstawanie korozji. Na konstrukcję kotew do ościeżnic składają się kołnierz oraz śruba z gwintem zakończona stożkiem rozpierającym.

Kotwy do ościeżnic mogą być wykorzystywane do montażu drzwi w podłożach z różnych materiałów. Łączniki te nadają się do wykonywania mocowań między innymi w betonie, kamieniu naturalnym, cegle pełnej, cegle kratówce albo murze z pustaków. Po kotwy do ościeżnic możesz też sięgnąć w przypadku elementów z tworzyw sztucznych, aluminium i drewna oraz podczas montażu listew przypodłogowych.

Montaż ościeżnicy

Jak zamontować kotwy?

Kotwy do ościeżnic montuje się w podobny sposób, jak inne łączniki przelotowe. Co ważne, nie musisz używać do tego specjalistycznych narzędzi czy urządzeń. By zamontować łącznik wystarczy wywiercić otwór przez element mocowany, umieścić w nim kotwę, a następnie dobić ją młotkiem i dokręcić przy użyciu śrubokręta. Prawidłowo zamontowana kotwa daje ci pewność, że rama drzwi zostanie odpowiednio unieruchomiona.

Jak zamontować ościeżnicę?

Wiesz już, jak zamontować kotwy, ale nie masz pojęcia, jak zabrać się do samych ościeżnic? Przed jej montażem lub wymianą musisz dokładnie zmierzyć otwór drzwiowy - powinien być około 2 centymetry szerszy i 1,5 centymetra wyższy od ościeżnicy. Krawędzie ścian powinny być równe, a ewentualne niedoskonałości lub braki wyeliminowane wcześniej.

Montaż ościeżnicy

W tak przygotowany otwór możesz wstawić ościeżnicę. Przy pomocy kątownika upewnij się, czy jej rama w każdym rogu ma kąt prosty, a używając poziomicy sprawdź, czy odniesienie do pionu i poziomu jest prawidłowe. Następnym krokiem jest unieruchomienie ościeżnicy i jej zamocowanie. Korzystając z wierteł do drewna i betonu zrób otwory w ościeżnicy i ścianie, by można było wkręcić w nie kotwy.

Później wypełnij szczeliny pianką montażową, usuwając ewentualny nadmiar za pomocą ostrego noża. Warstwę pianki zabezpiecz silikonem lub zaprawą murarską, a następnie dokręć kotwy i zamaskuj je przy użyciu zaślepek.

Autor: www.stukpuk.pl.

Komentarze