Czym różni się kominek zamknięty od otwartego?

Kominek w salonieKominek zamknięty, czy otwarty? Jest to najczęściej zadawane pytanie przez osoby, które zdecydowały się na budowę kominka w swoim domu. Jaki wybór jest lepszy? Czym różnią się obie możliwości?

Marzeniem wielu osób jest spędzanie czasu z najbliższymi przy kominku, z którego trzaska ogień. Jest to marzenie, które może być spełnione i nie jest szczególnie trudne. Celem do jego spełnienia jest zbudowanie kominka w domu czy mieszkaniu. W obecnych czasach jest to jeszcze łatwiejsze, gdyż na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, które bardziej lub mniej nadają się do implementacji w domu czy mieszkaniu.

Jaki rodzaj kominka wybrać? Otwarty, a może zamknięty?

Jeśli jesteśmy pewni swego co do budowy kominka, zaczynają się pewne komplikacje. Nie są to przeszkody nie do przejścia, a raczej szereg wątpliwości, które należy rozwiązać poprzez szczegółową analizę.

Jednym z głównych dylematów jest wybór pomiędzy kominkiem otwartym, a zamkniętym. Biorąc pod uwagę względy czysto ekonomiczne, kominki otwarte przegrywają w przedbiegach, gdyż charakteryzują się dużą stratą ciepła. Wybór kominka musi być jednak poprzedzony głębszą analizą. Jeżeli kominek ma być odpalany okazjonalnie, czyli ma być głównie ozdobą, można śmiało celować w kominek otwarty, gdyż można go zaaranżować w bardzo piękny sposób. Jednak ja już zostało wspomniane, ilość ciepła, która ucieka jest tak spora, że tego typu kominek nie spełni swojej funkcji jako jedyne źródło ogrzewania.

Kominek zamknięty - ekonomiczne rozwiązanie

Ten rodzaj kominka bardzo dobrze sprawdza się jako źródło dodatkowego oraz głównego ogrzewania. Należy jednak odpowiednio go skonfigurować. Moc kominka zależy przede wszystkim od wkładu. Może on być stosowany do ogrzewania pomieszczenia, w którym jest zainstalowany lub nawet cały dom. Niektórzy stosują kominek zamknięty do ogrzewania całego domu oraz wody użytkowej. Jednakże, najprostszy wkład zamknięty charakteryzuje się już większą sprawnością niż kominek otwarty. Znaczy to, że więcej ciepła wytworzonego na skutek spalania tej samej ilości paliwa, zostanie przekazane do pomieszczenia w przypadku kominków zamkniętych, niż otwartych. Kominek z wkładem jest również bezpieczniejszy niż kominek otwarty. Stosując dodatkowy osprzęt, można sprawić, że kominek będziemy czyścić raczej rzadko, a popiół będzie usuwany bardzo szybko I sprawnie. Ponadto, nie trzeba takiego kominka wygaszać przed snem, czy pilnować ognia. Ponadto, takie kominki zazwyczaj posiadają regulację mocy przez co dokłada się do niego rzadziej.

Ogólnie rzecz biorąc ogrzewania za pomocą kominka jest dość dobrym rozwiązaniem. Stosując odpowiedni kominek z dobrze przygotowaną instalacją, można w szybki sposób ogrzać dom. Ponadto, drewno nie jest bardzo drogim paliwem w porównaniu do np. oleju opałowego. Tym samym jest ekologiczne i nie zatruwa sąsiedztwa. Jednakże przed podjęciem decyzji o budowie kominka należy rozwiać wszelkie wątpliwości co do jego eksploatacji. Warto przekalkulować czy jest to w ogóle opłacalne rozwiązanie.

Autor: www.infire.pl.

Komentarze