Rodzaje kabli elektroenergetycznych

Kable elektroenergetyczneKable elektroenergetyczne dzieli się na wiele różnych rodzajów. Wynika to z konieczności dopasowania typu kabla do konstrukcji instalacji elektrycznej oraz warunków atmosferycznych czy wysokich temperatur. Kable elektroenergetyczne dzielimy zatem m.in. według napięcia, materiału i ich przeznaczenia.



Podział kabli elektroenergetycznych według napięcia

Najprostszym podziałem kabli elektroenergetycznych jest ten według napięcia. Mowa o kablach niskiego, średniego, wysokiego i najwyższego napięcia. Całość prezentuje się w następujący sposób:

  • Kable niskiego napięcia (kabel NN) - posiadają przewody wytrzymujące do 1 kV.
  • Kable średniego napięcia (kabel SN) - posiadają przewody wytrzymujące do 35 kV.
  • Kable wysokiego napięcia (kabel WN) - posiadają przewody, wytrzymujące do 150 kV.
  • Kable najwyższego napięcia (kabel EWN) - najmocniejsze przewody, które mogą radzić sobie z napięciem do nawet 420 kV.

Wspomniany podział to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo rodzajów kabli elektrycznych jest znacznie więcej. Mowa m.in. o kablach napowietrznych i ziemnych, które również można podzielić na kilka podkategorii.

Kable energetyczne ziemne - co to takiego?

Kable energetyczne ziemne to przewody, których używa się w instalacjach podziemnych. Ze względu na dość trudne warunki, w jakich są montowane, stawia się tutaj przede wszystkim na ich wytrzymałość i odpowiednią izolację. Powszechnie stosuje się przede wszystkim polwinit, który jako powłoka wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, wodę, rozpuszczalniki czy temperaturę do -30 stopni Celsjusza.

Zastosowanie kabli energetycznych ziemnych zależy w dużej mierze od tego, w jakim punkcie mają być one zainstalowane i z jakim napięciem mają one sobie poradzić. W przypadku wysokiego zagrożenia pożarowego (budynki publiczne, hale produkcyjne itd.) stosuje się kable bezhalogenowe, które są odporne na wysoką temperaturę i mogą być montowane wewnątrz betonowych ścian budynków lub w posadzkach.

Z drugiej strony, w centrach miast raczej wykorzystuje się kable ziemne aluminiowe, które pokrywa się odporną izolacją i powłoką zewnętrzną. Kable ziemne miedziane wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie mówimy o zróżnicowanym napięciu (są one wyjątkowo wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, a dzięki elastyczności trudniej się odkształcają). Przykładem kabla ziemnego z miedzianymi żyłami, izolacją i powłoką polwinitową są kable YKY.

Kable energetyczne napowietrzne - co to takiego?

Kable energetyczne napowietrzne również można podzielić na kilka kategorii. Muszą być one dostosowane do każdego typu napięcia, bo służą głównie do zasilania miast i domów.

Przykładowo, kable bez izolacji wykorzystuje się w liniach elektroenergetycznych wysokiego napięcia z dala od obszarów zabudowanych (formą izolacji jest tutaj powietrze).

Kable napowietrzne izolowane służą do zaopatrzenia w energię firm i pojedynczych domów w obszarach zabudowanych. Przewody te posiadają izolację w postaci polietylenu usieciowanego, dzięki czemu są odporne na ogień. Warto wyróżnić również tzw. przewody samonośne, czyli kable, które wiesza się na słupach.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://sklep.elus.pl/kable-elektroenergetyczne-nn-cu-ykxs-yky-nyy-j,2,411187.

Komentarze