Instalacja wodno-kanalizacyjna - co musisz wiedzieć

Instalacja wodno-kanalizacyjnaPodczas budowy domu ważne jest założenie instalacji wodno kanalizacyjnej. Warto zapytać fachowca, które rury, złączki wybrać oraz jaki rodzaj instalacji trzeba założyć. Taką pomocą służy każdy hydraulik. Jeśli chcesz to wykona to także za Ciebie.

Instalacja wodno kanalizacyjna - do czego służy

Instalacja wodno kanalizacyjna to układ przewodów służący do zaopatrywania budynków w ciepłą i zimną wodę. Instalacja wodna to układ przewodów podłączony ze studni lub wodociągu do domu. W domu taką instalację rozprowadza się do każdego punktu poboru wody.

Dzielimy ją na:

  • instalację wodociągową wewnętrzną - rury, które doprowadzają wodę wewnątrz budynku
  • instalację wodociągową zewnętrzną - rury doprowadzające wodę z zewnątrz do budynku
  • sieci wodociągowe

Instalacja wodna - wodę pobieraną z wodociągu prowadzi pod ciśnieniem do instalacji wewnętrznej. Wanna, umywalka i toaleta muszą mieć doprowadzoną wodę. Każde z tych urządzeń ma baterię, dzięki której pobierana jest woda z instalacji. Woda może być także pobierana ze studni jednak warto pamiętać o tym, aby oddać próbkę wody do badania, które wykaże czy jest ona zdatna do picia.

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Odpowiedni sprzęt pozwoli na szybkie i sprawne założenie instalacji.

Budować instalację wodną można z:

  • metalu: miedzi, stali odpornej na korozję lub ze stali węglowej
  • tworzywa sztucznego: polichlorek winylu (PVC-U, PVC-C), kopolimer (PP-H, PP-B, PP-R), polietylen wysokiej giętkości (PE-X), polibutylen (PB)

Najczęściej wybierane są rury PCV. Pozwalają one na przepływ wody o temperaturze od 0°C do 40°C.

Zimna woda doprowadzana jest rurami bezpośrednio do baterii znajdujących się przy każdym urządzeniu w domu. Ciepła woda musi być ogrzewana. W zależności od tego w jaki sposób będziemy ogrzewać wodę od tego zależy ułożenie rur.

Instalacja kanalizacyjna - odprowadza nieczystości komunalne. Gospodaruje wody opadowe odprowadzając je do ścieków kanalizacyjnych.

Położenie instalacji wodno kanalizacyjnej

W zależności od tego w jaki sposób będzie ogrzewana woda mamy dwa sposoby ułożenia rur:

  • układ rozdzielaczowy - do głównego przewodu montuje się rozdzielacz, który zasila różne punkty poboru wody. Jeśli budynek ma więcej niż jedną kondygnację taki rozdzielacz należy założyć na każdym piętrze. Rury między rozdzielaczem a punktem poboru wody powinny być wykonane z tego samego odcinka rur co uniemożliwia powstawaniu przecieków
  • układ trójnikowy - polega na bezpośrednim położeniu rur z przewodu głównego do każdego z punktów poboru wody. Rury muszą być w stosunku do siebie ułożone prostopadle lub równolegle i być ze sobą za pomocą odpowiednich kształtek.

Instalacja wodna - na jakiej wysokości

Każda instalacja podłączona jest do baterii, która pobiera wodę lub do urządzeń sanitarnych. Ważne jest, aby podłączyć je na odpowiedniej wysokości:

  • wanna - wyżej niż 60 cm - bateria ścienna
  • umywalka - 50-60 cm (nad podłogą)
  • prysznic - 110-130 cm (nad podłogą)
  • toaleta - 70-80 cm
  • baterie naścienne - 25-35 cm nad umywalką i 10-18 cm nad wanną

Należy także przed zamontowaniem baterii doliczyć grubość posadzki.

Zawory i filtry

Instalacja wodna to także zawory i filtry, które są niezbędne do prawidłowego działania wszystkich urządzeń, które pobierają wodę.

  • Filtr uzdatniający wodę - jeśli woda pobierana jest ze studni trzeba założyć filtr. Poprawi on smak i zapach wody.
  • Filtr mechaniczny siatkowy - pozwoli on przedłużyć żywotność baterii, a także ochroni wszystkie elementy przez dodatkowymi zanieczyszczeniami i ewentualnymi uszkodzeniami. Filtr ten powinien zostać zamontowany za wodomierzem lub zestawem hydroforowym. Jeśli ma on małą przepustowość będzie blokował swobodny przepływ wody.

Zawory odcinające - są niezbędne w każdej instalacji sanitarnej. Każdy element, który pobiera wodę powinien mieć zamontowany taki zawór. W przypadku awarii można szybko odłączyć daną baterię i wymienić lub naprawić. Jeśli nie ma możliwości założenia zawodu przy każdym urządzeniu należy założyć je dla grupy urządzeń np w kuchni lub łazience.

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Jeśli nie wiesz jak naprawić umywalkę - zadzwoń po hydraulika

Instalacja kanalizacyjna

Rury kanalizacyjne odprowadzają ścieki do pionów kanalizacyjnych. Do założenia tej instalacji najczęściej używa się rur z miedzi lub rur PCV. Do każdego systemu kanalizacyjnego zaliczamy:

  • syfony - zapobiegają wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu z kanalizacji
  • rewizje - pozwalają na wyczyszczenie rur z zanieczyszczeń oraz sprawdzenie ich za pomocą specjalnych kamer
  • wpusty podłogowe - kratki ściekowe stanowiące odpływ; odprowadzają ścieki do kanalizacji
  • wywiewki wentylacyjne - zapobiegają przedostawaniu się nieprzyjemnego zapachu z kanalizacji do wnętrza domu

Jeśli nie mamy podłączenia kanalizacji z domu należy zbudować przydomową oczyszczalnię lub szambo. Pamiętać także trzeba, aby czyścić je regularnie.

Sprawdzenie szczelności instalacji wodno kanalizacyjnej

Po założeniu instalacji należy zakryć ją pod tynkiem i położyć na niej podłogę. Warto pamiętać o sprawdzeniu szczelności instalacji. Pozwala to na uniknięciu dużych kosztów ewentualnej naprawy, gdy już skończymy remont.

Przed sprawdzeniem instalacji nie montuje się żadnych elementów armatury. Próba wstępna - polega na podniesieniu ciśnienia w rurach do wartości próbnej. Czynność tę należy wykonać dwukrotnie z 10 minutowym odstępem. Ciśnienie nie powinno spać mniej niż 0,06 MPa w ciągu pół h. Próba zasadnicza - w ciągu 2 godzin spadek ciśnienia nie powinien być większy niż 0,02 MPa. Jeśli ciśnienie spadło należy jeszcze raz sprawdzić szczelność instalacji. Jeśli wynik będzie pozytywny można sporządzić protokół, który podpisuje wykonawca instalacji, kierownik budowy oraz inspektor nadzoru budowlanego.

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Naprawa urządzeń kanalizacyjnych należy do usług świadczonych przez każdego hydraulika

Wykonanie instalacji wodno kanalizacyjnej pozwala na doprowadzenie wody do całego budynku. Przed zakończeniem trzeba sprawdzić szczelność instalacji. Jeśli nie wiesz jak dobrze wykonać założenie instalacji wodno kanalizacyjnej zgłoś się do fachowca. Pomoże CI w wyborze rur i założy całą instalację za Ciebie.

Autor: http://wroclawhydraulik.pl.

Komentarze