Aby zapewnić zdrowie, dobre samopoczucie i komfort, jak również bezpieczeństwo, należy zadbać o sprawną wentylację pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień. Dzięki regularnej wymianie powietrza w pomieszczeniach, możliwe jest obniżenie stężenia zanieczyszczeń występujących w powietrzu wewnętrznym, takich jak chociażby dwutlenku węgla - wydychanego przez ludzi czy tlenku węgla - powstającego w wyniku niepełnego spalania paliw (np.: drewna, gazu, węgla) i spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, koniecznego do zupełnego spalania. W celu usprawnienia wentylacji powietrza w domu instaluje się nawiewniki (nawietrzaki) okienne.
Czym są nawiewniki (nawietrzaki) okienne?
Montowanie nawiewników powietrza jest wręcz konieczne w sytuacji, gdy dany budynek obsługiwany jest przez jedną z następujących instalacji:
- wentylację grawitacyjną - naturalną,
- wentylację mechaniczną wywiewną,
- wentylację hybrydową - przepływ powietrza dokonuje się dzięki współdziałaniu sił naturalnych połączonych z pracą wentylatora.
Rodzaje nawiewników (nawietrzaków) okiennych
Generalnie nawiewniki klasyfikuje się według różnych parametrów.
I tak, biorąc pod uwagę:
1. Regulację stopnia otwarcia:
- ręczne,
- automatyczne.
2. Lokalizację:
- okienne,
- ścienne,
- nadokienne.
3. Sposób działania:
- higrosterowane,
- ciśnieniowe,
- termostatyczne.
4. Nawiewniki w wykonaniu specjalnym - z wytłumieniem akustycznym.
Nawiewniki okienne można zamontować w oknach PVC, aluminiowych oraz drewnianych.
Montuje się je najczęściej w górnej części okien lub drzwi balkonowych, w postaci prostokątnych, wąskich listew, mających długości około 40 cm. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość montowania zarówno w oknach nowo wstawianych, jak w starszych modelach, we wszystkich rodzajach ram okiennych: plastikowych, aluminiowych oraz drewnianych.
Działanie poszczególnych rodzajów nawiewników okiennych
- Nawiewniki o regulacji ręcznej - Są najprostszymi urządzeniami tego typu. Ich budowa składa się z obudowy, przesłony wypuszczającej powietrze oraz mechanizmu sterującego. O stopniu otwarcia wywietrznika decyduje użytkownika, który sam reguluje ilości napływającego powietrza. Są one najmniej wygodne, ponieważ wymagają każdorazowo podejście do okna w celu zmiany stopnia jego otwarcia. Nawiewniki o regulacji ręcznej nie chronią przed nadmiernym napływem powietrza i nie uwzględniają zmian parametrów powietrza wewnętrznego.
- Nawiewniki o regulacji automatycznej - Są znacznie wygodniejsze od tych sterowanych ręcznie. Ich stopień otwarcia zależny jest od takich parametrów, jak względna wilgotność powietrza czy różnica ciśnienia. W przypadku nawiewników z precyzyjnymi nastawami istnieje możliwość ustawienia przysłony w jednej z 5 pozycji otwarcia, uzyskując w ten sposób przepływ powietrza od 6 (w przypadku pozycji 1) do 30 m3/h (w przypadku pozycji 5).
- Nawiewniki automatyczne higrosterowane - Wyposażone są w higrometr, który steruje przepływem powietrza w zależności od wzrostu wartości jego wilgotności w pomieszczeniu. Stabilizacja poziomu wilgoci w powietrzu wewnętrznym zapobiega skraplaniu się pary wodnej w mieszkaniu, a w ten sposób rozwojowi grzybów pleśniowych. Czujnik higrosterowany składa się z taśmy poliamidowej, która pod wpływem zmiany wilgotności przepływającego wokół niej powietrza, zmienia swoją długość, powodując tym samym zmianę przepustowości urządzenia. Urządzenie to jest bezobsługowe i nie wymaga użycia prądu. Nawiewniki automatyczne higrosterowane pracują w zakresie wilgotności od 35 do 65%. Przy wilgotności równej bądź mniejszej od 35 proc. przepływ jest minimalny, zaś przy wilgotności powyżej 65% nawiewnik jest całkowicie otwarty.
- Nawiewniki automatyczne ciśnieniowe - Są to urządzenia samoregulujące, które aktywują się pod wpływem różnicy ciśnienia powietrza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Każdy tego typu nawiewnik posiada okap lub blokadę ograniczającą napływ powietrza, która umieszczona jest w samym nawiewniku, i która przy określonej maksymalnej wydajności nawiewnika nie dopuszcza do zwiększenia przepływu powietrza. Nawiewniki ciśnieniowe montowane są w górnych, poziomych profilach okna i składają się z regulatora (po wewnętrznej stronie) oraz czerpni powietrza (po zewnętrznej).
- Nawiewniki okienne termostatyczne - Tego typu urządzenia zawierają samoczynną regulację termostatycznym siłownikiem woskowym, który reguluje przepływ powietrza w zależności od warunków pogodowych. Istnieje też możliwość ręcznego regulowania wielkości przepływu, aż do zamknięcia włącznie. Jego regulator przepływu jest ustawiany na szybkie zamykanie przepustnicy napływu powietrza w momencie spadku temperatury w okolicach termostatu do 18oC. natomiast wzrost temperatury do 20oC spowoduje stopniowe otwieranie się przepustnicy, aż do uzyskania pełnego otwarcia przy temperaturze 22oC. Oczywiście możliwe jest ustalenie innego zakresu pracy regulatora.
- Nawiewniki w wykonaniu specjalnym - z wytłumieniem akustycznym - Charakteryzują się tym, że wyposażone zostały w specjalną piankę dźwiękochłonną, która redukuje przenikanie hałasu z zewnątrz. Dzieje się tak poprzez dodanie do właściwego nawiewnika odpowiedniego elementu (do okapu i łącznika akustycznego), zawierającego materiał tłumiący.
Wydajność nawiewnika okiennego
Wybierając odpowiedni model wywietrznika okiennego należy wziąć pod uwagę fakt, iż wielkość strumienia powietrza, przepływającego przez całkowicie zamknięty nawiewnik, powinna wynosić 20-30% jego maksymalnej wydajności. Warto również zasugerować się funkcją pomieszczenia, obliczając końcową wydajność nawiewnika. I tak strumień objętości powietrza, przepływającego przez otwarty powinien kształtować się w granicach:
- nawiewnik do pokoju mieszkalnego - 30 m3/h,
- nawiewnik do oddzielnej toalety - 30 m3/h,
- nawiewnik do kuchni z oknem zewnętrznym i z kuchnią elektryczną - 30 m3/h (przy 3 osobach w gospodarstwie) lub 50 m3/h (przy 5 osobach),
- nawiewnik do kuchni z oknem zewnętrznym i z kuchnią gazową lub węglową - 70 m3/h.
Montaż nawiewników okiennych
Montowanie nawiewników okiennych ma wiele zalet, w tym:
- jest to prosty, tani i energooszczędny system,
- zapewnia, w sposób ciągły i kontrolowany, prawidłową pracę systemu wentylacji grawitacyjnej bądź mechanicznej wentylacji wywiewnej, na poziomie od minimalnego do maksymalnego strumienia powietrza,
- reguluje i kontroluje przepływ strumienia powietrza w zależności od warunków meteorologicznych, a także wymagań użytkowników,
- doprowadza do mieszkania świeże powietrze zewnętrzne i usuwa "zużyte", przyczyniając się w ten sposób do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach,
- przez doprowadzone powietrze ograniczają, a nawet likwidują wykraplanie się pary wodnej na oknach i nadprożach, dzięki czemu nie dochodzi do rozwoju grzybów pleśniowych.
Komentarze