Doświetlenie pomieszczenia bez okien

Doświetlenie pomieszczeń bez okienDoświetlenie pomieszczenia bez okien. Pomieszczenia lub ciągi komunikacyjne wewnątrz domu takie jak hol czy korytarz zwykle nie mają okien, a tym samym pozbawione są światła dziennego. Najprostszym, ale nieenergooszczędnym rozwiązaniem jest instalacja oświetlenia elektrycznego. Są jednak metody, które pozwalają na doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym.

Takim rozwiązaniem mogą być dachowe świetliki tunelowe lub okna do dachów płaskich. Świetliki doskonale sprawdzą się w korytarzach lub jako dodatkowe doświetlenie wnęk w pomieszczeniach mieszkalnych. Z kolei okna do dachów płaskich pozwalają na maksymalny dostęp naturalnego światła w głębi pomieszczenia, z dala od tradycyjnych okien pionowych.

Dachowe świetliki tunelowe

Mechanizm działania świetlika oparty jest na zasadzie odbić lustrzanych. Cała konstrukcja jest prosta. Zewnętrzną część montowaną na dachu stanowi zwykle płaska lub półokrągła kopuła osadzona w poliuretanowym kołnierzu. Część środkowa to tunel światłonośny z powłoką refleksyjną, która doprowadza do wnętrza nawet do 98% światła słonecznego. Jeżeli odległość między sufitem a dachem wynosi maksymalnie 1,85 m, tunel nie wymaga elementów przedłużających. Przy większej odległości (do 6 m) montuje się elementy przedłużające. W zależności od konstrukcji dachu i potrzeb użytkownik ma do dyspozycji tunele sztywne lub elastyczne. Trzecią część stanowi zestaw sufitowy z szybą izolacyjną wykończoną pierścieniem sufitowym. Najwięcej światła dostarcza świetlik z tunelem zamontowanym bez załamań, a najlepszym miejscem będzie połać dachu skierowana na południe. Na rynku dostępne są świetliki, w których zamontować można także LED-owe oświetlenie elektryczne. Jest to szczególnie przydatne w wąskich korytarzach, gdzie po zamontowaniu świetlika na suficie nie ma już miejsca na plafon lub lampę.

Okna do dachów płaskich

Jakie okna dachowe zamontować, jeśli nie ma możliwości oświetlenia pomieszczeń standardowym oknem pionowym, a dach ma mniej niż 15 stopni nachylenia? Rozwiązaniem może być montaż np. okna do płaskich dachów. Na rynku dostępne są okna stałe, otwierane elektrycznie, wyłazy dachowe lub okna oddymiające. Zaletą tego typu okien jest ich energooszczędność. Właściwa obróbka okna dachowego pozwala na uzyskanie dobrych parametrów izolacyjnych.

Jak wstawić okno dachowe, aby służyło na lata?

Przede wszystkim ważne są materiały i elementy konstrukcyjne. Profile z PCV wypełnione polistyrenem oraz dodatkowe uszczelki dają ochronę przed utratą ciepła. Przed deszczem i śniegiem skuteczną ochronę stanowi wytrzymały akryl lub poliwęglan, z których wykonana jest zwykle kopuła okna dachowego. Zaletą tego typu rozwiązania jest maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych niezależnie od pory roku czy dnia. Ponadto okna otwierane do dachów płaskich mają bardzo pożyteczne zabezpieczenie, które chroni pomieszczenie przed deszczem. Zamontowany czujnik przy pierwszych kroplach automatycznie uruchamia system zamykający okno.

Jeżeli zatem w domu znajdują się pomieszczenia bez dostępu światła naturalnego, warto rozważyć montaż świetlików lub okien dachowych. Dzięki temu w ciągu dnia będą one odpowiednio oświetlone bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów za oświetlenie elektryczne.

Komentarze