Jak prowadzić gazową instalację?

Instalacja gazowaJak poprowadzić instalację gazową zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa? Po pierwsze należy zastosować rury ze stali połączone spawem lub miedzi lutowane w miejscach łączeń (miedź nadaje się tylko do instalacji wewnętrznej), tak by nie było żadnych szczelin przez które mogłoby dość do wycieku lub ulatniania gazu co jest bardzo niebezpieczne. Następnie musimy poprowadzić rurkę stalową do licznika na zewnątrz budynku.

Instalacja gazowa w budynku powinna być poprowadzona w oparciu o zasady

Rury z gazem zawsze powinny być montowane na zewnątrz, istnieją wentylowane tunele (osłonki), w których można je ukryć, jednak jest to rozwiązanie rzadko stosowane, ponadto nie wolno wpuszczać instalacji gazowej w kominy wentylacyjne oraz należy zachować 22 centymetrowy odstęp od źródeł spalin różnego pochodzenia, a także 10 centymetrowej odległości od wszystkich innych instalacji.

Jeśli instalacja gazowa jest poprowadzona przez pomieszczenie bez kratki wentylacyjnej bezwzględnie powinna zostać umieszczona w dodatkowej jednolitej bezszwowej rurze stanowiącej coś w rodzaju obudowy. Rodzaj rur gazowych jest uzależniony od tego czy będzie to gaz ziemny, czy tez płynny. Instalacja z płynnym gazem powinna być poprowadzona przy podłodze, zaś rury do gazu zimnego montujemy wysoko pod sufitem.

Dodatkowym wymogiem do spełnienia jest zawór bezpieczeństwa, który będzie konieczny na każdym łączeniu elastycznych rur gazowych. Prawidłowo zamontowana instalacja gazowa powinna być poprowadzona do pionu, miejsca z którego gaz będzie płynął do poszczególnych pięter i będzie rozdzielany na kuchnię, łazienkę i kotłownię.

Pion instalacji gazowej

Pion należy wykonać z rur stalowych, zaś zewnętrzna jego część nie może być poprowadzona niżej niż pół metra od najniżej położonego pomieszczenia np. piwnicy lub parteru w domach niepodpiwniczonych. Wymóg ten jest podyktowany ewentualnym osiadaniem budynku. Montując pion zawsze należy zachować minimalny odstęp 60 cm od urządzeń mocno nagrzewających się i iskrzących. Sposób instalowania rur poziomych jest uzależnionym od tego jaki rodzaj gazu nią będzie nimi transportowany.

W przypadku gazu ziemnego rury poziome montujemy nad wszystkimi innymi instalacjami, jeśli mamy gaz płynny wszystkie rury w poziomie montujemy pod innymi przewodami.

Każdy kto po raz pierwszy wykonuje instalację gazową z wykorzystaniem rur miedzianych jest przerażony ilością łączeń. Jedak w sprzedaży jest cała gama złączek do rur miedzianych, które ułatwią poprowadzenie instalacji.

Uwaga: Wszystkie materiały, które zastosujemy do podłączenia gazu muszą posiadać wymagane przez polskie prawo atesty, w przeciwnym razie instalacja nie będzie bezpieczna i nie zostanie odebrana przez pracownika gazowni.

Kiedy wszystko już działa możemy zacząć podłączać odbiorniki gazu. Wszystkie urządzenia należy podłączyć do instalacji gazowej sztywnymi przewodami (rurami skręcanymi na dwuzłączkę). Jedynym urządzeniem zasilanym gazem, którego nie dotyczą te wymagania jest kuchenka gazowa, którą możemy podłączyć za pomocą specjalnego węża zakończonego nakrętką z gwintem zwaną szybkozłączką. Na rynku jest duży wybór węży i szybkich złączek, jednak zawsze należy wybierać te, które posiadają atesty bezpieczeństwa.

Komentarze