Mata grzewcza pod płytki - jaka moc będzie odpowiednia do ogrzania domu?

Mata grzewcza pod płytkiMaty grzewcze to jedne z najbardziej zaawansowanych i nowoczesnych sposobów na ogrzanie domu. Mogą być one z powodzeniem stosowane pod panelami lub płytkami, nie stwarzając ryzyka ich uszkodzenia. Co więcej, ich montaż jest absolutnie bezproblemowy, a efekty są widoczne już kilka chwil po uruchomieniu systemu. Nasuwa się tutaj jednak jedno pytanie: jaka moc maty grzewczej jest odpowiednia do ogrzania domu?

Mata grzewcza pod płytki - co trzeba wiedzieć?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że po wykonaniu tzw. wylewki nie ma już możliwości zaprojektowania tradycyjnego ogrzewania podłogowego. Stwarza to istotny problem, który da się rozwiązać, inwestując w maty grzewcze pod płytki (dostępne np. tutaj: https://www.samurio.pl/oferta/elektryczne-maty-grzewcze-bvf). Mowa o produktach niezwykle cienkich (ok. 3 mm grubości), które są wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego. W taką konstrukcję wplata się przewody grzejne o mocy od 60 do około 200 W/m2. Im większa moc, tym wyższe rachunki za prąd - dlatego też przed ostatecznym zakupem, warto dobrze oszacować swój budżet i możliwości.

Wspomniane przewody grzejne zasilane są kablem, który podłącza się do gniazdka elektrycznego. Na rynku istnieje wiele rodzajów mat grzewczych - wśród nich popularne są modele samoprzylepne. Oczywiście, w razie potrzeby maty można też ciąć, aby dostosować ich długość do wymiarów danego pomieszczenia.

Moc maty grzewczej a cena

Dla wielu domostw to właśnie maty grzewcze stanowią główne źródło ciepła. Czasami jednak stosuje się je jako uzupełnienie już istniejącego systemu ogrzewania. Moc maty powinna być uzależniona od konkretnego pomieszczenia — im jest ono większe i chłodniejsze, tym większa moc będzie potrzebna. Od tego czynnika zależna będzie też cena maty w sklepie.

Klasycznym wyborem są maty o mocy o 100 W/m2, 150 W/m2 czy 200 W/m2. Moc może być jednak mniejsza, jeśli ogrzewane ma być tylko jedno pomieszczenie. W sytuacji, w której ogrzewamy cały dom, moc maty nie może być mniejsza niż 150 W/m2. Wiąże się to jednak z dość sporymi kosztami - cena maty za 1 m2 o tak dużej mocy to nawet kilkaset złotych.

W łazience czy w sypialni z pewnością świetnie sprawdzą się maty o znacznie niższej mocy (nawet poniżej 100 W/m2). Można je też zastosować pod panelami czy wykładzinami, które stosunkowo szybko się nagrzewają, ale już w przypadku płytek zaleca się zakup mat o wyższej mocy.

Mata grzewcza czy folia grzewcza - co wybrać?

Folie i maty grzewcze działają w bardzo podobny sposób. Różnice dotyczą głównie grubości (folia jest dużo cieńsza od maty) oraz ich ogólnej konstrukcji. Przykładowo, folie nagrzewają równomiernie całą podłogę, podczas gdy maty grzewcze wytwarzają ciepło w kilkucentymetrowych odległościach. Właśnie dlatego to folie grzewcze powinno kłaść się pod panele drewniane czy laminowane. Ceny za oba systemy grzewcze są do siebie bardzo podobne. Ostateczny wybór musi być dokładnie przeanalizowany i uzależniony od wielkości powierzchni oraz materiałów, jakie zostały wykorzystane podczas prac wykończeniowych.

Komentarze