Odkurzacz do kotłowni - czym się kierować przy wyborze?

Odkurzacz do kominaKotłownia to wyjątkowo uciążliwe pomieszczenie do sprzątania. Wszechobecne duże ilości pyłu, popiołu, brudu i sadzy są dość trudne do usunięcia. Jak i czym skutecznie czyścić kotłownię? Jaki odkurzacz do kotłowni wybrać? Sprawdź!

Jak i czym sprzątać kotłownię?

Kotłownie mogą w różnym stopniu ulegać zabrudzeniu. Zależy to od typu zainstalowanego kotła CO. Przykładowo, kotłownie gazowe łatwo jest utrzymać w czystości. Najwięcej zabrudzeń gromadzi się natomiast w pomieszczeniach, w których zamontowane są piece na paliwo stałe, czyli węgiel, ekogroszek, drewno, pellet itp. Pył węglowy, popiół, sadza i inne zanieczyszczenia osiadają wszędzie. Przy tym podczas sprzątania drobne cząsteczki unoszą się w powietrzu, co utrudnia czyszczenie, ale jest także niekorzystne dla zdrowia.

Do sprzątania kotłowni można wykorzystać zwykłe miotły, zmiotki i szufelki. Sprawdzą się jednak do zebrania grubszych zanieczyszczeń, a pył pozostanie. Aby się go pozbyć, najlepiej użyć odkurzacza. Nie warto jednak sięgać po zwykły sprzęt. Pył węglowy jest lepki i gęsty, przez co szybko zatyka filtry w zwykłym odkurzaczu. Do jego usuwania trzeba użyć urządzenia przystosowanego do tego typu zanieczyszczeń. Doskonale sprawdza się odkurzacz kominkowy do popiołu.

Odkurzacz kominkowy do sprzątania kotłowni

Odkurzacz kominkowy przeznaczony jest do zbierania popiołu, ale to nie jedyne jego zastosowanie. Dzięki temu, że wyposażony jest w wieloetapowy system filtracji i cechuje się większą szczelnością turbiny idealnie nadaje się do prac porządkowych w kotłowni, garażu, piwnicy lub na strychu. Przyda się także do usuwania pyłu budowlanego, zwiercin czy drobnego gruzu podczas drobnych remontów i przeróbek. Odkurzacz kominkowy skutecznie usuwa drobny pył, kurz i grubsze zanieczyszczenia. Nie nadaje się jednak do zbierania wody i rozlanych płynów. Pod tym względem różni się zatem od odkurzacza uniwersalnego.

Odkurzacz do kotłowni

Warto jednak pamiętać, że odkurzacz kominkowy służy przede wszystkim do zbierania popiołu. Nie jest zamiennikiem odkurzacza uniwersalnego czy warsztatowego. Nie należy go używać do wielogodzinnych i wymagających prac, np. podczas robót budowlanych. Do takich zastosowań wykorzystuje się odporne modele uniwersalne. Do utrzymania porządku w kotłowni odkurzacz kominkowy jest jednak idealny.

Odkurzacz kominkowy - jak wybrać odpowiedni?

Wybierając odkurzacz kominkowy, który będzie nam służył także do innych zastosowań, np. czyszczenia kotłowni, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • moc - od tego parametru zależy skuteczność, wydajność i szybkość czyszczenia
 • system filtracji - rodzaj filtrów decyduje o skuteczności zatrzymywania zanieczyszczeń i ograniczania pylenia
 • system oczyszczania filtra - funkcja oczyszczania filtra zapewnia stale wysoką siłę ssania podczas pracy
 • pojemność zbiornika - im większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać, co ma znaczenie przy czyszczeniu dużych powierzchni
 • materiał, z którego jest wykonana obudowa - ważna jest trwałość materiału i bezpieczeństwo podczas użytkowania, ale także łatwość czyszczenia
 • typ zasilania - odkurzacze do popiołu mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorem, co daje swobodę pracy.

Jaki odkurzacz kominkowy wybrać?

Decydując się na zakup odkurzacza kominkowego, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Marka Kärcher zaprojektowała urządzenia, które pozwalają na bezpyłowe, łatwe i bezpieczne usuwanie popiołu. Dodatkowo modele te mogą pełnić funkcję odkurzaczy na sucho. Oznacza to, że doskonale nadają się też do sprzątania kotłowni i innych zastosowań.

Porównaj odkurzacze kominkowe do popiołu od Karcher - ceny, opinie>> https://www.kaercher.com/pl/home-garden/odkurzacze-piorace-i-kominkowe/odkurzacze-kominkowe.html.

Dobry odkurzacz kominkowy

Odkurzacz kominkowy Kärcher AD 2 do zbierania zimnego popiołu to podstawowy model o dużej sile ssania. Wyposażony jest w żaroodporny system filtrowania, który umożliwia odkurzanie bez pylenia. Dodatkową zaletą jest system oczyszczania filtra ReBoost, który gwarantuje stale wysoką moc ssania, nawet podczas zbierania dużych ilości popiołu. Wystarczy trzykrotnie nacisnąć przycisk, by silny strumień zwrotnego powietrza usunął zalegający w filtrze brud.

Kompaktowy odkurzacz AD 2 dla bezpieczeństwa posiada żaroodporną konstrukcję oraz długi wąż ssący z metalu powlekanego. Duży zbiornik wykonany z metalu łatwo się opróżnia bez kontaktu z brudem dzięki systemowi Pull & Push. Praktyczna jest także zagięta końcówka węża umożliwiająca dokładne zbieranie zanieczyszczeń w trudno dostępnych miejscach.

AD 2 Kärcher dostępny jest w wersji zasilanej sieciowo lub akumulatorowo. Model z baterią umożliwia pracę w dowolnym miejscu i zapewnia swobodę ruchów. Doskonale sprawdzi się do sprzątania ciasnych kotłowni.

Najlepszy odkurzacz do popiołu

Odkurzacz kominkowy AD 4 Premium Kärcher wyróżnia się dużą siłą ssania, co przekłada się na skuteczne zbieranie zanieczyszczeń. Posiada żaroodporny system filtrowania umożliwiający odkurzanie bez pylenia. Dodatkowo wyposażony jest w filtr powietrza wylotowego, dzięki czemu filtruje nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. Wysoką siłę ssania, nawet podczas zbierania dużych ilości brudu, zapewnia system oczyszczania filtra ReBoost. Silny strumień zwrotnego powietrza skutecznie usuwa zalegający w filtrze popiół.

Odkurzacz AD 4 posiada żarodoporną konstrukcję, długi wąż ssący z metalu powlekanego oraz metalowy zbiornik o dużej pojemności 17 l z praktycznym systemem Pull & Push. Pracę ułatwia także zagięta końcówka węża sięgająca w każdy zakamarek.

Model AD 4 Premium to wielofunkcyjne urządzenie, które może być użytkowane jako odkurzacz na sucho (ssawka podłogowa w zestawie). Jest zatem niezastąpionym pomocnikiem do odkurzania w kotłowni, garażu, warsztacie lub w piwnicy.

Źródła:

 • https://sposobnaczystosc.com/odkurzacze-do-popiolu-ranking/
 • https://www.metroone.pl/odkurzacz-do-popiolu/
 • https://www.morele.net/wiadomosc/odkurzacz-do-popiolu-jak-wybrac-jaki-najlepszy-do-kominka/18334/
 • https://myjki.com/content/141-do-jakich-prac-zastosowac-mozna-odkurzacz-kominkowy-nie-tylko-do-popiolu
 • https://domwporzadku.com/article/kotlownia-jak-ja-posprzatac-i-utrzymac-porzadek

Komentarze