Rodzaje żurawi budowlanych

Żuraw wieżowyŻuraw budowlany to jedno z podstawowych urządzeń budowlanych służących przyśpieszeniu i ułatwieniu realizacji robót budowlanych. Można je dzielić na kilka rodzajów pod względem typu, pod względem udźwigu i wysokości podnoszenia ciężaru.

Ogólnie żurawie budowlane podzielić można na żurawie samojezdne i żurawie stacjonarne, czyli wieżowe.

Żurawie samojezdne

Żurawie samojezdne, czyli kołowe, mają możliwość przemieszczania się po drogach publicznych jak i po placu budowy. Stosuje się je wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba mobilnego przemieszczania się dźwigu po budowie i obsługi pracowników w różnym miejscu na placu budowy. Do wad żurawi samojezdnych należą mały zasięg (choć oczywiście istnieją dźwigi kołowe z bardzo dużym zasięgiem, są one jednak bardzo drogie w wynajmie) oraz stosunkowo duży koszt w porównaniu z żurawiami wieżowymi.

Żurawie wieżowe

Do wad żurawi wieżowych można zaliczyć brak możliwości poruszania się w terenie oraz wysoki koszt, jaki trzeba ponieść przy jego montażu i demontażu. Jednakże braki te nadrabiane są przez duży zasięg pracy, brak konieczności układania dróg technologicznych umożliwiających mu pracę oraz niska stawka ceny za roboczo-godzinę. Żuraw wieżowy stosuje się zazwyczaj na dużych budowach, aczkolwiek coraz częściej można znaleźć małe dźwigi wieżowe stawiane do obsługi małych budów, np. domków jednorodzinnych.

Analiza i dobranie żurawia o odpowiednich parametrach wymaga dużego doświadczenia i powinna być wykonana przez dobrego inżyniera budowlanego. Dotyczy to w szczególności żurawi wieżowych, gdzie korekta ewentualnej pomyłki w doborze udźwigu czy też zasięgu, generuje bardzo poważne koszty finansowe.

Komentarze