Optotriak - czym jest, jakie ma zastosowanie i jak dobrać ten komponent do naszych potrzeb?

OptotriakOptotriak to przykład komponentu elektronicznego, który pomimo swojego ważnego zadania, nie jest obecny w powszechnej świadomości osób niezajmujących się elektroniką. Zarówno wielu specjalistom, jak i osobom hobbistycznie konstruującym własne układy trudno byłoby jednak na co dzień obejść się bez tego podzespołu. Warto więc dowiedzieć się czym są optotriaki i gdzie znajdują one swoje zastosowanie.

Co to jest optotriak?

Optotriak to komponent, który cechuje się dosyć prostą budową. Podzespół ten składa się bowiem jedynie z triaka i diody elektroluminescencyjnej. Obydwa elementy zamknięte są w jednej obudowie i współpracują ze sobą w celu zapewnienia izolacji galwanicznej, czyli uniemożliwienia bezpośredniego przepływu prądu między dwoma blokami. W jaki sposób optotriaki realizują jednak to zadanie? Obecny w obudowie triak może być wysterowany za pomocą diody, przez co możliwe jest wysyłanie sygnału elektrycznego bez narażania układu na skutki przepływu prądu. Taka funkcja sprawia, że optotriaki https://www.micros.com.pl/optoelektronika/optotriaki/ są chętnie wykorzystywane w wielu różnych instalacjach.

Optotriak - zastosowanie

Użyteczność, jaką cechuje się optotriak, jest doceniana zarówno przez specjalistów zajmujących się projektowaniem różnych sprzętów, jak też przez pasjonatów elektroniki, którzy samodzielnie tworzą własne układy. Dzięki ogromnej różnorodności tych podzespołów, możliwe jest dopasowanie ich do wielu różnych instalacji. Bez względu na to, czy zapewnienie możliwości przesłania sygnału przy zachowaniu izolacji galwanicznej jest konieczne do działania dużego, czy też bardzo małego urządzenia, na rynku dostępne są właściwe do tego celu optotriaki. Tak duży wybór podzespołów może wprawiać jednak początkujących elektroników w zakłopotanie. Skąd bowiem wiedzieć, który komponent idealnie wpasuje się w potrzeby konkretnej instalacji? Wybór optotriaka będzie zdecydowanie łatwiejszy, gdy dowiemy się, na jakie jego parametry warto zwracać uwagę przy wyborze.

O czym należy pamiętać przy wyborze optotriaka?

Aby konkretny optotriak zastosowanie mógł znaleźć w konstruowanym przez nas układzie, jego parametry muszą być odpowiednio dobrane. Które wartości będą jednak najważniejsze? Na pewno warto zweryfikować jego prąd wejściowy i wyjściowy oraz napięcie izolacji. Dodatkowo należy także sprawdzić napięcie w stanie wyłączenia. Nie można oczywiście zapomnieć także o zweryfikowaniu rozmiarów jego obudowy - w innym wypadku może bowiem okazać się, że jego montaż będzie niemożliwy. Profesjonalny sklep z elektroniką z pewnością pozwoli znaleźć optotriak idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Pracujący w nim specjaliści będą także w stanie pomóc nam w doborze jego parametrów, jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki komponent jest nam potrzebny.

Komentarze