Rusztowania do remontu domu - jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Rusztowania do remontu domuOdpowiednio dobrane rusztowanie zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracy. Jak jednak dobrać odpowiedni wariant do samodzielnego remontu domu?

Samodzielny remont elewacji domu, prace konserwacyjne balkonów lub naprawa okien na wyższych kondygnacjach wymagają zapewnienia odpowiednich warunków do pracy na wysokości. Wielu z nas w tym celu sięga po drabinę, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Chociaż drabina jest tańsza, nie gwarantuje bezpieczeństwa i komfortu takiego jak rusztowania. By mieć pewność, że prace przebiegną bez komplikacji, warto więc postawić na to drugie rozwiązanie. W nowym artykule wyjaśniamy, czym powinny cechować się rusztowania do remontu domu i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Rusztowania do remontu domu - wymagania

Zacznijmy od kwestii najważniejszej, czyli wymagań, które powinny spełniać rusztowania użyte do samodzielnego remontu domu. Ich najważniejsze cechy to stabilność, bezpieczeństwo i wygoda pracy. Istotnym kryterium przy ich wyborze jest prosty montaż i demontaż. Do ich złożenia nie powinny być potrzebne specjalistyczne narzędzia lub umiejętności. Zwróćcie też uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Najlepszym wyborem będą aluminiowe rusztowania. Metal ten jest lekki, a jednocześnie wytrzymały, co ułatwia transport i montaż.

W przypadku prac prowadzonych na dużych powierzchniach (np. elewacjach budynków) świetnie sprawdzą się rusztowania jezdne z kółkami. Umożliwiają przemieszczanie między poszczególnymi odcinkami ściany bez konieczności demontażu. Sporo uwagi powinniście poświęcić też zabezpieczeniom takim jak osłony czy barierki, chroniącym pracujące na nich osoby przed upadkiem.

Rusztowania do remontu domu. Jakie wymiary?

Wymiary rusztowania powinny być dostosowane do wysokości budynku oraz rodzaju wykonywanych prac. By obliczyć, jak duże rusztowania będą potrzebne, pod uwagę powinniście wziąć:

  • wysokość budynku: wysokość rusztowania powinna umożliwić swobodny dostęp do najwyższych części budynku, na których zamierzacie przeprowadzić prace. W domach jednorodzinnych zwykle wystarczające okazują się rusztowania o wysokości 8-10 metrów;
  • długość i szerokość rusztowania: powinno ono umożliwić pracownikom swobodny dostęp do wszystkich miejsc wymagających interwencji. Szerokość (głębokość pomostu roboczego) powinna zaś być na tyle duża, by umożliwić bezpieczne poruszanie się oraz przechowywanie niezbędnych narzędzi i materiałów (najczęściej od 60 do 100 centymetrów).

Odpowiednio dobrane wymiary rusztowania mają duży wpływ na bezpieczeństwo pracy. Szerokie pomosty robocze umożliwiają bezpieczne poruszanie się, a odpowiednia wysokość zapewnia dostęp do każdej części budynku.

Podsumowując, wymiary rusztowania do remontu domu powinny być dopasowane do wysokości i rozmiarów budynku, rodzaju wykonywanych prac oraz warunków terenowych. Wybierając odpowiednie rusztowanie, uwzględnić musicie także kwestie bezpieczeństwa i mobilności. Duże znaczenie ma poza tym materiał, z którego wykonane są rusztowania - modele aluminiowe są lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe.

Komentarze