Szlifierka kątowa - najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę

Szlifierka kątowaDo cięcia, szlifowania, a także polerowania różnych materiałów idealnie nadaje się szlifierka kątowa. To narzędzie stosowane do wielu twardych powierzchni, jak ceramika, beton czy metal, zapewniające, że łatwo i szybko otrzymamy gładką powierzchnię. Na rynku jednak znajdziemy wiele różnych modeli, więc ciężko zdecydować się na coś właściwego. Na co zwracać uwagę? Jakie parametry szlifierki są najważniejsze? O czym pamiętać?

Jaka moc wystarczy?

Przede wszystkim najwięcej zależy od mocy, bo to ona decyduje o tym, do jakich zadań można wykorzystać opisywane urządzenie. Nie ma tu wielkiej filozofii, bo jest tak, jak w przypadku innego sprzętu - im wyższa moc, tym lepiej, bo szlifierka nie tylko poradzi sobie z twardymi materiałami, ale też będzie mogła pracować dłużej pod wyższym obciążeniem. Do domowych prac powinna wystarczyć moc w przedziale od 600W do 1000W, ale już bardziej zaawansowane zadania wymagają większej siły urządzenia, często nawet przekraczającej 2000W.

Szlifierka kątowa

Zasilanie - dwie opcje do wyboru

Równie ważne jest zasilanie, bo od niego zależy, w jaki sposób będziemy korzystać ze szlifierki. Są tu do wyboru dwa rozwiązania: akumulatorowe i elektryczne. W tym pierwszym przypadku mamy dość dużą swobodę, bo nie jesteśmy ograniczeni przez kabel. Wystarczy (na przykład dzień przed wykonywaniem prac) podłączyć akumulator do prądu, by został wystarczająco naładowany. Podczas cięcia i szlifowania nie będziemy musieli się martwić o brak zasilania (na wypadek, gdyby zabrakło prądu). To doskonała opcja dla osób, które często używają tego rodzaju sprzętu, na przykład zawodowo. W innej sytuacji, jak szlifierka kątowa wykorzystywana jest do domowego użytku, wystarczy model z zasilaniem elektrycznym. To na pewno tańsze rozwiązanie.

Jakie tarcze będą odpowiednie?

Kolejna istotna kwestia to tarcze, a raczej ich średnica. Jaka będzie właściwa? Na pewno większe o średnicy 180 mm lub 230 mm nadają się do bardziej profesjonalnych prac, np. na budowach. Do zastosowań domowych jednak wystarczą mniejsze - 115 mm i 125 mm. Mają optymalną wielkość, by z powodzeniem poradzić sobie z różnymi zadaniami. Jednak nie tylko średnica się liczy, bo tak samo ważna jest ich grubość. Przeważnie jak szukamy tarcz do cięcia, to powinniśmy wybierać w przedziale od 1mm do 3 mm, a do szlifowania około 5 mm. Zwracajmy ponadto uwagę na to, do jakich zadań przeznaczona jest dana tarcza, bo inna będzie do cięcia metali, kamienia czy kostki brukowej.

Szlifierka kątowa

Dodatkowe ułatwienie

W zależności od tego, co wybierzemy, zawsze zwracajmy też uwagę na to, czy sprzęt jest wyposażony w dodatkowe funkcje, przykładowo płynną regulację obrotów, system antywibracyjny czy blokadę samodzielnego rozruchu. Nie są może to tak ważne parametry, jak wyżej wspomniane, ale zdecydowanie ułatwiają pracę. Jeśli więc zależy nam na sprzęcie naprawdę solidnym, dzięki któremu praca jest komfortowa, pomyślmy o tym.

Na pewno warto mieć w swoim warsztacie szlifierkę kątową, bo to sprzęt, który przydaje się do wielu zadań. Przed kupnem jednak przeanalizujmy wymienione w artykule parametry, by wybrać odpowiednie urządzenie.

Autor: www.castorama.pl.

Komentarze