Wynajem miejsca postojowego w garażu podziemnym - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Garaż podziemnySamochodów w miastach wciąż przybywa i znalezienie miejsca do zaparkowania jest sporym wyzwaniem. Wiele osób, które nie posiadają własnego miejsca postojowego, decyduje się na wynajem. Na wtedy co należy zwrócić uwagę?

Koszty wynajmu miejsca postojowego

Ilość miejsc postojowych do wynajęcia jest ograniczona, regulowana jest bowiem różnymi przepisami. Decydując się na wynajem, warto zorientować się, jak przedstawia się sytuacja na rynku, ponieważ ceny miejsc parkingowych i koszty ich najmu z roku na rok są coraz większe. Garaże do wynajęcia bardzo często stają się coraz częściej sposobem na inwestycję. Na stronie https://allegro.pl/kategoria/garaze-i-miejsca-postojowe-do-wynajecia-112751 znajdziemy wiele ofert miejsc postojowych do wynajęcia w halach podziemnych, a także w garażach naziemnych. Podobnie jak w przypadku nieruchomości, lokalizacja ma kluczowe znaczenie. Im bliżej centrum, gdzie samochodów jest więcej, a miejsc parkingowych mniej, tym cena będzie wyższa. Z reguły koszty dzierżawy miejsc postojowych oscylują wokół 1% ich wartości rynkowej. Najdrożej jest w Warszawie. Tam miesięczny czynsz za miejsce w hali podziemnej to nawet 500 zł. Wybierając samodzielny garaż do wynajęcia, trzeba liczyć się z kosztami rzędu 700 zł.

Jakie powinno być odpowiednie miejsce postojowe do wynajęcia?

Wydawać by się mogło, że wybór miejsca parkingowego nie jest niczym trudnym. Jednakże jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę.

  • Rozmiar - Przepisy budowlane jasno określają rozmiary stanowisk w garażach podziemnych. Ich minimalna szerokość to 2,3 m, a długość - 5 m. Odległość między bokiem samochodu a ścianą powinna wynosić co najmniej 0,5 m. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że miejsce postojowe do wynajęcia nie spełnia określonych wymogów. Dlatego też ważne jest sprawdzenie rozmiarów przed podpisaniem umowy, aby uniknąć problemów z użytkowaniem miejsca parkingowego. Może to być szczególnie kłopotliwe w przypadku wielkogabarytowych samochodów. Warto upewnić się także co do wysokości wjazdu, aby nie okazało się, że brakuje nam kilku centymetrów.
  • Bezpieczeństwo - Wybór miejsca postojowego w garażu podziemnym należy do najbezpieczniejszych rozwiązań. Każdy właściciel miejsca posiada swój własny pilot do bramy, przez co wejście do garażu osób nieupoważnionych jest mocno ograniczone. W halach powinny znajdować się także kamery, tak aby na bieżąco rejestrowane było to, co dzieje się pod ziemią. W sytuacji ewentualnej kradzieży lub uszkodzenia samochodu na pewno będzie to bardzo pomocne.
  • Wilgoć - Wilgoć w garażu do wynajęcia może być prawdziwym problemem. Pęknięcia w ścianach, nieszczelne dylatacje konstrukcyjne, brak uszczelnień, ściekająca woda… Przyczyn zawilgoceń jest bardzo dużo. Wybierając miejsce postojowe, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim sprawdźmy, w jakim stanie są ściany garażu podziemnego. Wszelkie widoczne wybrzuszenia i zacieki nie zwiastują nic dobrego. Sygnałem ostrzegawczym będą również rozszczelnione dylatacje oraz brak odwodnienia liniowego.
  • Wyjazd - Duże znaczenie przy wyborze garażu do wynajęcia powinien mieć wyjazd, a dokładniej jego usytuowanie względem drogi zewnętrznej. Wjazd i wyjazd do garażu powinny być możliwie bezpieczne, łatwe i swobodne. Konieczność wyjazdu tyłem oraz zbyt duża liczba manewrów podczas opuszczania miejsca parkingowego, powinny skłonić nas do przemyślenia wyboru.
  • Trasy dla pieszych - Pomiędzy miejscami postojowymi do wynajęcia powinny być wyznaczone, dobrze widoczne trasy dla pieszych. Hala podziemna musi być bezpieczna i przestronna. Ważne, by umożliwiała swobodne poruszanie się.
  • Sufit - Wybierając garaż, zwróćmy uwagę na jego sufit. Przypadki, w których samochód został uszkodzony przez spadające odłamki tynku, zdarzają się stosunkowo często.

Czy warto wynająć miejsce postojowe?

Wynajęcie miejsca parkingowego w hali podziemnej lub samodzielnego garażu do wynajęcia przyniesie nam wiele korzyści. Odpowiedni wybór zapewni należyte bezpieczeństwo, a także wygodę. Posiadanie własnego stanowiska jest szczególnie ważne w dużych miastach, gdzie coraz trudniej jest znaleźć miejsce do zaparkowania. Po powrocie do domu z pracy lub wycieczki nie będziemy musieli się martwić o ulokowanie naszego samochodu, a ryzyko kradzieży lub uszkodzenia pojazdu będzie minimalne. Podjęcie decyzji o dzierżawie miejsca parkingowego, na pewno nam się opłaci.

Komentarze