Dobór kolorów i odcieni w drewnianych aranżacjach

Drewniana aranżacja kuchniNiezależnie od tego, czy Twoje meble to solidny dąb, jasna, prosta sosna czy ekskluzywny mahoń, piękno drewna zasługuje na tło, które najlepiej je wyeksponuje. Pytanie jednak nie brzmi tak naprawdę, jaki kolor pasuje do dębu czy mahoniu, ale raczej, jaki kolor najlepiej poprawi wykończenie drewna.

Stwórz naturalny, ewoluujący wygląd w swoim domu dzięki przedmiotom, które do siebie pasują, ale nie zlewają się w jednakową całość. Każdy rodzaj drewna ma charakterystyczny kolor i wzór słojów, a kolor można również zmienić za pomocą bejcy. Producenci mebli od wieków używali bejc i lakierów, zarówno w celu poprawy wyglądu słojów, jak i zmiany koloru drewna. W najróżniejszych sklepach dostępne są preparaty, które imitują fakturę rozmaitych rodzajów drewna: od klonu, wiśni, orzecha, mahoniu, hebanu, aż po dąb i drzewa owocowe.

Z czasem meble drewniane zyskują bogate wnętrze, która nadaje powierzchni głębię i złożoność. Nowsze drewno i forniry mogą nie mieć tej złożoności, ale nadal mają ogólny odcień, który może być żółty, pomarańczowy, czerwono-brązowy, niebieskawy brąz lub ciemny brąz.

Aby wybrać kolory ścian lub tkaniny, które poprawią elementy drewniane, weź pod uwagę dominujące odcienie w wykończeniu. Zastanów się także, czy wolisz przestrzenie o wysokim kontraście, czy bogactwo par o niskim kontraście. Nie martw się o to, żeby wszystkie elementy drewniane idealnie do siebie pasowały - swobodny, lekko nonszalancki, zebrany z upływem czasu wygląd drewna mieszanego jest dzisiaj naprawdę modny

Użyj kontrastu, aby zwrócić uwagę na połączenie

Ciemne wykończenia, takie jak mahoń, orzech lub wiśnia, wyróżniają się pewną ostrością w stosunku do dowolnego jasnego koloru, niezależnie od tego, czy jest to odcień zieleni lub niebieskiego, czy też jeden ze słonecznych kolorów. W ten sam sposób jasne drewno odważnie pokazuje się na ciemnym lub mocnym kolorze na ścianach.

Kontrast zwraca większą uwagę na meble, co jest zaletą, jeśli masz mebel, na którym chcesz się skoncentrować i go wyeksponować. Jeśli masz dużo ciemnych mebli w jasnym pokoju, przestrzeń może wydawać się bardziej ruchliwa niż gdyby meble się wtapiały. Jeśli kochasz wygląd ciemnego drewna na jasnych ścianach (lub jasnych mebli na ciemnych ścianach) , utrzymuj porządek w aranżacjach mebli i usprawnij je, aby zrównoważyć wrażenie zatłoczenia.

Aby uzyskać wysoki kontrast z wykończeniami o średnim odcieniu, zachowaj miękkość i jasność koloru ściany, tworząc możliwie największą różnicę między wartościami koloru drewna i ściany. Można również użyć kolorów wykończenia mebli jako wskazówki dla kolorów ścian. Jeśli dominującym kolorem w drewnie wydaje się być czerwony, zielone tło poprawi i zintensyfikuje go.

Zwróć uwagę na kolor

Złocistożółte drewno wygląda ładnie na tle ciepłej czerwieni, a także ziemistych zieleni, turkusu lub bakłażana. Brązowe drewno z żółtymi odcieniami nawiązują do maślanych ścian, a jednocześnie odważnie wyróżniają się kontrastem.

Zabytkowe drewno, które ma patynę, która oferuje głębię i złożoność, może łączyć kilka odcieni - dlatego mogą dobrze wyglądać w różnych jasnych lub ciemnych kolorach.

Parowanie odcieni o jednakowej intensywności lub wartości tworzy niski kontrast. Nie oznacza to jednak, że meble znikają w tle.

Kiedy stawiasz ciemną mahoniową komodę lub hebanowy stół na ciemnoczerwonej lub niebiesko-zielonej ścianie, tworzysz dynamiczną równowagę między dwoma odcieniami o jednakowej sile. Wartość koloru drewna jest równa wartości ściany.Ta sama zasada działa w przypadku średnio brązowego drewna i kolorów stonowanych lub o średnim odcieniu; efekt jest bardziej powściągliwy, ponieważ dźwięki są stonowane.

Ciepłe neutralne składniki, takie jak khaki, wydobywają bogate, prażone nuty w średnio brązowym drewnie. Meble pokazują się ładnie, wytwarzając inny rodzaj wrażenia niż ten wywołany wysokim kontrastem.

Zastanów się nad wyborem mebli

Preferencje kolorów są całkowicie osobiste, ale przy wyborze kolorów tła mebli może się okazać, że niektórzy wykonują lepszą pracę niż inni, wydobywając naturalne piękno drewna. Rozważ te kombinacje drewna i kolorów:

  • Ciepło tonizującego miodu drewna sosnowego dobrze prezentuje się na tle średniej zieleni. Ta zieleń wydobywa żółte odcienie drewna i równoważy je chłodnym kontrastem.
  • Klarowna miętowa zieleń może wydawać się nieco krzykliwa, ale jasnoszare zielone tło jest atrakcyjnym wyborem przy zachowaniu niewielkiego kontrastu.
  • Intensywny, jasny niebieski wydobywa pomarańczowe odcienie drewna, ale musisz kochać duże kontrasty, aby żyć z tym odważnym kolorem.
  • Terakotowa lub jasnopomarańczowa ściana wyciąga pomarańczę z drewna, ale ma tak podobny ton, że drewno jest prawie zagubione.
  • Żółty wydobywa pomarańczowe i żółte odcienie drewna i podkreśla ogólne ciepło, ale nie eksponuje piękna drewna.

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zajmują się aranżacją wnętrz. Dekorator wnętrz może pomóc Ci wprowadzić poprawki w twoim projekcie albo zaproponować Ci alternatywne rozwiązanie, które w ogóle nie przyszłoby Ci do głowy.

Komentarze