Okap podszafkowy - czy to dobry wybór

Okap podszafkowyOkap kuchenny jest jednym z ważniejszych kuchennych sprzętów. To właśnie dzięki niemu zapachy powstające podczas gotowania, para wodna i cząsteczki tłuszczu unoszące się w powietrzu są szybko usuwane. Szukając okapu do swojej kuchni, obok najpopularniejszych modeli kominowych znajdziemy również okapy podszafkowe.

Czy takie urządzenie to dobry wybór?

Jak działa okap kuchenny?

Zadaniem okapu kuchennego jest oczyszczanie powietrza w kuchni. Jak już wyżej wspomnieliśmy, umożliwia on usuwanie z niego drobinek tłuszczu, nadmiaru wilgoci, a także uciążliwych zapachów - nie tylko tych powstających podczas gotowania, ale również pochodzących np. z dymu tytoniowego.

Okap kominowy, który wymaga podłączenia do instalacji wentylacyjnej, wyciąga zużyte powietrze i przewodem kominowym odprowadza je na zewnątrz. Inaczej jest natomiast w przypadku okapu podszafkowego, który działa w obiegu zamkniętym, a więc spełnia raczej funkcję pochłaniacza kuchennego. Pobierane przez niego powietrze przepuszczane jest przez filtry, a następnie - już oczyszczone - wraca z powrotem do pomieszczenia.

Okap podszafkowy

Kiedy warto zdecydować się na pochłaniacz kuchenny?

Okap podszafkowy jest urządzeniem niewielkim, które nie wymaga podłączenia do wentylacji. Oznacza to, że możemy zamontować go w kuchni pozbawionej dodatkowego komina wentylacyjnego. Ciekawostką jest jednak fakt, że wiele okapów podszafkowych można z powodzeniem pracować w trybie wyciągu, jeśli tylko zostaną podłączane do wentylacji.

Co bardzo ważne, okap podszafkowy pracujący jako pochłaniacz bez trudu zamontujemy samodzielnie - zwykle umieszcza się go bezpośrednio pod szafką znajdującą się ponad płytą grzewczą, ale możemy również przymocować go bezpośrednio do ściany. Niewielkie rozmiary sprawiają, że urządzenie nie rzuca się w oczy i świetnie komponuje się z zabudową meblową.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że pochłaniacz kuchenny najlepiej sprawdzi się w niewielkich kuchniach. Dzieje się tak, ponieważ w pomieszczeniach dużych lub połączonych z salonem jego wydajność nie będzie satysfakcjonująca, a dodatkowo jego użytkowanie może wiązać się z większym zużyciem energii.

Okap podszafkowy

Jak wybrać kuchenny pochłaniacz podszafkowy?

Wybierając okap podszafkowy, sprawdźmy, w jakiego rodzaju filtry został on wyposażony - powinien posiadać aluminiowe filtry przeciwtłuszczowe i węglowy filtr pochłaniający zapachy. Kolejna ważna kwesta to liczba dostępnych prędkości pracy, umożliwiających dostosowanie siły ssania okapu do aktualnych potrzeb. Z pewnością przydatne okaże się również wbudowane w pochłaniacz oświetlenie.

Kluczową kwestią powinna być dla nas jednak maksymalna wydajność urządzenia podawana w metrach sześciennych na godzinę - ten parametr należy dobrać do kubatury kuchni. Przyjmuje się, że dobry okap to taki, który w ciągu godziny jest w stanie 6 razy przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu. Aby obliczyć, jaką wydajność musi mieć okap, kubaturę kuchni trzeba pomnożyć przez 6. Warto też zwrócić uwagę, by pracujące urządzenie nie emitowało zbyt głośnego dźwięku.

Zakup okapu podszafkowego to w niektórych wypadkach świetna decyzja - jeśli dobrze go wybierzemy, jakość powietrza w naszej kuchni pozostanie zadowalająca.

Autor: www.euro.com.pl.

Komentarze