Adaptacja, aranżacje poddasza użytkowego

Adaptacja poddaszaAdaptacja poddasza to kusząca perspektywa na powiększenie powierzchni użytkowej domu. Jednak nie każdy strych można zamienić na poddasze mieszkalne. Nie na każdym poddaszu można też mieszkać, ale można np. urządzić komfortowy gabinet lub garderobę. Zobacz czy twoje poddasze można przekształcić w mieszkalne, jakich formalności musisz dopełnić i kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę. Podpowiadamy jak najlepiej wykorzystać tą powierzchnię, jakie pomieszczenia można urządzić na poddaszu i w jakim stylu.

Nad większością domów znajduje się strych, który ma powierzchnię zbliżoną do tej jaką dysponujesz na piętrze poniżej. Zatem pierwsza myśl jaka nam przychodzi do głowy, kiedy w domu brakuje miejsca to adaptacja poddasza. Niestety choć sprawa wydaje się być prosta, przepisy prawa budowlanego mogą skutecznie ostudzić nasz zapał. Okazuje się, że strych to nie poddasze, a nawet jeśli dysponujesz tym drugim, to powinno ono spełniać szereg wymogów, aby zostało uznane jako przestrzeń mieszkalną. Jeśli więc planujesz adaptację strychu, sprawdź czy w świetle prawa takie przedsięwzięcie jest możliwe. Jakie pozwolenia musisz uzyskać, jakie warunki trzeba spełnić, żeby zamieszkać na najwyższym piętrze swojego domu.

Czym jest poddasze?

Poddasze jest pomieszczeniem mieszkalnym znajdującym się nad najwyższym stropem domu w budynku przeznaczonym do użytkowania przez ludzi. Jest to powierzchnia ocieplona, ogrzewana z dostępem do światła słonecznego i podłączoną energią elektryczną. Jego wysokość w najwyższym punkcie powinna wynosić 2,5 m i nie mniej niż 2,2 m. W przypadku pomieszczeń, w których przebywamy nie więcej niż 4 godziny dziennie, może ona wynosić 1,9 metra. Schody na poddasze powinny mieć charakter stały, być przytwierdzone do obu kondygnacji i nie mogą być składane.

Adaptacja poddasza, kiedy można zrobić poddasze użytkowe?

Kiedy strych można zamienić w zamieszkaną część naszego mieszkania? Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie projektowania i budowy domu. Jeśli jednak decyzja o jego adaptacji zapadła nieco później, należy spełnić kilka kluczowych warunków. Zanim zajmiemy się formalnościami należy sprawdzić, czy nasz stryszek, spełnia wymogi podane powyżej. Jeśli tak możemy zabrać się za planowanie. Jeśli wysokość tego pomieszczenia jest właściwa, mamy już stałe schody, a całość jest właściwie ocieplona, należy złożyć odpowiednie dokumenty i poczekać na decyzję. W niektórych przypadkach konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, w innych wystarczy wniosek o zmianę sposobu użytkowania poddasza. W każdym z tych przypadków, prace możemy rozpocząć dopiero po załatwieniu wszystkich formalności, ponieważ odpowiedni organ może wymagać wprowadzenia zmian konstrukcyjnych lub instalacyjnych, a także wydać decyzję odmowną.

Adaptacja poddasza kiedy trzeba mieć pozwolenie na budowę?

Jeśli pomieszczenie jest za niskie, wówczas konieczne będzie podniesienie dachu. Ponadto kiedy nie ma zamontowanych okien lub są za małe. W obu przypadkach nie wystarczy już zgłoszenie zmiany użytkowania, a konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Kiedy jeszcze trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę? W każdej sytuacji, w której adaptacja strychu, będzie się wiązała ze zmianami konstrukcyjnymi budynku, zmianą wyglądu elewacji, zmianą wysokość budynku lub zmianą jego obwodu, kiedy dla właściwego oświetlenia będzie konieczny montaż lukarny, a nawet w przypadku przebudowy lub budowy schodów.

Jakie dokumenty są wymagane do wniosku o pozwolenie na budowę?

W przypadkach wymienionych prac powyżej nie unikniemy biurokracji i konieczności zgromadzenia dokumentacji.

Do takiego wniosku należy załączyć:

  • projekt planowanej przebudowy, który powinien być przedstawiony w trzech identycznych egzemplarzach.
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania poddasza
  • adaptacja poddasza na zgłoszenie zmiany użytkowania poddasza

Przerobienie strychu na poddasze na zgłoszenie jest możliwe wówczas, gdy:

  • nie ingerujemy w elementy konstrukcyjne budynku
  • wymiary i usytuowanie okien pozostają bez zmian
  • Podpinamy instalację, która została wcześniej podłączona w innych częściach budynku i ma odbiór techniczny

Jakie dokumenty należy załączyć do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania poddasza:

  • rysunek działki z uwzględnieniem domu i jego usytuowanie na działce
  • oświadczenie, o prawie do dysponowania nieruchomością
  • dokument stwierdzający zgodność budowli z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
  • ekspertyza techniczna.

Odpowiedź otrzymujemy w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia lub dnia dostarczenia brakujących dokumentów.

Poddasze użytkowe i co dalej

Wiele osób budujących domy, stawia poddasza dostosowane do norm prawa budowlanego na ''wszelki wypadek''. Przestrzeń ta często pozostaje niewykorzystana przez lata. A kiedy zaczyna brakować powierzchni mieszkalnej, dopiero zaczyna się zastanawiać jak je wykorzystać. Jednym z czynników, które decydują o jego przeznaczeniu jest wysokość oraz położenie ścianki kolankowej. Pamiętajmy, że poddasze będzie funkcjonalne tylko wówczas, jeśli skosy nie będą kolidowały z jego zastosowaniem i urządzeniem. Kolejna kwestia to dostęp do światła słonecznego, który początkowo może się wydawać drugorzędną kwestią. Niestety niewłaściwe rozłożenie okien na strychu, może sprawić, że słońce zamiast oświetlać całe pomieszczenie, będzie do niego wpadać tworząc tak zwane tunele świetlne. Zatem będzie oświetlać tylko pasy na wprost okien. Tą kwestie warto rozwiązać już na etapie planowanie i budowy tej przestrzeni.

Kolejna kwestia to izolacja termiczna dachu, wprawdzie jest ona wymagana przez prawo budowlane, ale wielu inwestorów szuka tanich rozwiązań i materiałów na których mogą zaoszczędzić. Jednak jest to duży błąd, za który będziemy płacić przez długie lata. Słaba izolacja termiczna poddasza oznacza wysoką temperaturę latem i chłód zimą. Finalnie w okresie letnim konieczny będzie montaż klimatyzacji, zaś zimą będziemy zmuszeni dodatkowo dogrzewać taką przestrzeń.

Jakie pomieszczenie urządzić na poddaszu?

Zastanawiasz się, jakie pomieszczenia najlepiej sprawdzą się na poddaszu? Wiele osób decyduje się na sypialnię z piękną lukarną i romantycznymi skosami. Jednak jest to dobre rozwiązanie, tylko wówczas jeśli tuż obok niej znajduje się łazienka i garderoba. W przeciwnym razie będziemy pokonywać schody więcej razy niż byśmy tego chcieli. Pokoje dziecięce to również bardzo popularne rozwiązanie, ale i w tym wypadku warto się zastanowić, czy dzieci są na tyle duże, żeby do nich nie biegać w nocy. Bez względu na to jakie pomieszczenie chcemy urządzić, warto przemyśleć, czy mamy możliwość zamontowania na tej samej kondygnacji łazienki. Garderoba rodzinna na poddaszu i sypialnie piętro niżej, ten pomysł będzie wymagał sezonowej reorganizacji i dobrej logistyki. W tym wypadku warto w każdej z sypialni, umieścić niewielką szafę na sezonowe ubrania i wymieniać je przed zmianą pory roku. Na strychu sprawdzi się przechowywanie odzieży zimowej latem, wizytowych kreacji, a także tych które rzadko nosimy. Bieganie całej rodziny każdego ranka do garderoby, która znajduje się piętro wyżej, będzie irytujące i męczące, szczególnie kiedy spieszymy się do pracy lub szkoły.

Jak urządzić piękne i funkcjonalne poddasze?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest ograniczenie ścianek działowych. Jeśli są one konieczne, warto je zastąpić ładnymi przeszkleniami i parawanami lub ażurowymi ściankami. Jednak takie rozwiązanie będzie praktyczne, tylko wówczas jeśli z całej powierzchni korzysta jedna, maksymalnie dwie osoby. Barwy na poddaszu powinny być jasne i chłodne, czyli takie które nie będą, wizualnie obniżać niskiego sufitu i tworzyć ciemnych zakamarków pod ścianką kolankową. Jasna podłoga to kolejny, trik dzięki któremu optycznie ''podniesiemy'' sufit. Okna to największy atut takiej przestrzeni, warto je maksymalnie wyeksponować.

Aranżacja poddasza
Aranżacja poddasza

Skosy i elementy konstrukcyjne są nieuniknione na strychu, nie próbuj ich ukrywać, zastawiać meblami czy zasłaniać zasłonami. Uczyń z nich atut, nawet jeśli belki podtrzymujące dach znajdują się na środku pomieszczenia, znajdź sposób, żeby je wyeksponować i uczynić z nich element dekoracyjny. Doskonałym pomysłem jest pomalowanie ich na kontrastujący kolor, montaż na nich kwietnika lub półek na książki.

Schody na poddasze, jaki wzór wybrać?

Bez względu na to jaki wzór wybierzemy, schody na poddasze mieszkalne powinny zamontowane na stałe. A to oznacza, że o żadnych składanych schodach i typu drabina nie może być mowy. Jeśli dysponujemy odpowiednią powierzchnią, doskonałym sposobem jest montaż szerokiej klatki schodowej, która połączy obie kondygnacje i doda im uroku. W domach, w których nie ma miejsca na takie rozwiązanie, warto zastanowić nad spiralnymi lub wąskim, ale z przeszkloną balustradą. Unikajmy natomiast wąskich zamkniętych klatek schodowych, które są niczym zapowiedź klaustrofobicznej przestrzeni na piętrze.

Mieszkanie na poddaszu, inspiracje

Mieszkanie na poddaszu to kłopotliwa przestrzeń, szczególnie jeśli musimy w nim urządzić kuchnię, łazienkę, salon, sypialnię i pokoje dla dzieci. W takim wnętrzu konieczne będą kreatywne rozwiązania i meble ''szyte na miarę''. Nagrodą za pomysłowość i wiele kompromisów, których z pewnością nie unikniemy, będzie piękne i funkcjonalne mieszkanie. Najwyższa przestrzeń powinna być przeznaczona na pokój dzienny i korytarz, czyli dwa pomieszczenia, w których często chodzimy. Skośne ściany można wykorzystać na montaż szafek i schowków na ubrania i zabawki w pokoju dziecięcym. Łóżko w sypialni rodziców może mieć spadzisty sufit. W pokoju dziecięcym zarówno łóżko jak i biurka mogąc stać pod skosami. Niski sufit może być wykorzystany do zawieszenia półek na książki i drobiazgi. Drzwi w takim pomieszczeniu powinny znajdować się na najwyższej ścianie. Kuchnia ze skośnymi ścianami może być równie funkcjonalna jak każda inna. Warunkiem jest inwestycja w meble na wymiar. Górne szafki mogą być zamontowane na skośnej ścianie pod warunkiem, że nie jest ona zbyt niska. W takiej kuchni można dodatkowo zamontować kubistyczne pawlacze. Biorąc pod uwagę, że sufit jest niższy, łatwiej będzie z nich korzystać. Jeśli to możliwe, pozostaw kuchnię otwartą na salon, sypialnię oddziel portfenetrami lub ażurową ścianką. Skośne ściany i elementy konstrukcyjne sprawiają, że wnętrze jest przytulne, ale też wydaje się ciasne i zagracone. Dlatego warto w nim ograniczyć ilość ścian i zamkniętych pomieszczeń. W łazience i pokojach dziecięcych zamontuj drzwi przesuwne, które nie dzielą ścian i optycznie ich nie zwężają. Łazienka na poddaszu może być bardzo urokliwa, pod warunkiem, że dobrze ją zaplanujemy. Kabina prysznicowa walk in na zamówienie i prysznic ze skosem, a także lustra na skosach, sprawią że wnętrze będzie piękne, wprost magiczne.

Sypialnia na poddaszu inspiracje

Sypialnia na poddaszu to popularne rozwiązanie w domach, w których ze względu na brak wolnej przestrzeni nie ma możliwości urządzić jej gdzie indziej. Będzie ono praktyczne tylko pod warunkiem, że ocieplenie dachu zostało wykonane prawidłowo. Zimą nie będzie w naszej sypialni zimno, a latem gorąco, kolejna kwestia to możliwość urządzenia obok sypialni łazienki. Doskonałym pomysłem będzie adaptacja całej powierzchni strychu na pokój do spania. Wówczas możemy urządzić bardzo funkcjonalny apartament sypialniany, w którym znajdzie się pokój nocny, salon kąpielowy i przestronna garderoba. Nie będzie też problemu ze skosami i aranżacją przestrzeni. W domach, w których piętro trzeba podzielić na kilka pomieszczeń, sypialnia może znajdować w części, w której aż trzy ściany są ze skosami. Zarówno łóżko, komody a także okno mogą się znajdować na skosach. Drzwi i szafę montujemy wówczas w najwyższym punkcie pokoju. Jeśli z przyczyn architektonicznych brakuje wysokiego miejsca na nią. Warto postawić ściankę działową i stworzyć szafę, do której można wejść. Jej ścianki po zewnętrznych stronach można obudować lustrami lub półkami.

Poddasze sypialnia
Sypialnia na poddaszu

Inną możliwością jest montaż szafy na całej długości korytarza, wówczas zostanie rozwiązany problem przechowywania odzieży dla całej rodziny. Wprawdzie stracimy na szerokości korytarza lub wszystkich pokoi, ale nie będzie konieczności wstawiania szaf do każdej z sypialni.

Pokój dziecięcy na poddaszu, inspiracje

Pokój dziecięcy na poddaszu, to łatwe wnętrze do urządzenia, szczególnie jeśli mowa o małych dzieciach, którym wystarczą niskie komody, biurko i łóżko. Można go urządzić w najniższym pomieszczeniu, a na jednej całej ścianie zamontować komody. Biurko pod oknem, a łóżko pod kolejny skosem. Przy takim ustawieniu środkowa najwyższa część pozostanie pusta do zabawy.

Pokój dzienny poddasze
Pokój dzienny na poddaszu

Łazienka na poddaszu, inspiracje

W zależności od jej wysokości, możemy zamontować wannę, która sprawdzi się, kiedy każda ścian jest skośna. Jeśli dysponujemy choć jedną ścianą pełnej wysokości, dobrym pomysłem będzie kabina walk in i deszczownica na skosie. Belki i inne elementy konstrukcyjne mogą nam posłużyć jako urocze półki. Taką łazienkę można urządzić w stylu eko, skandynawskim, a nawet glamour. Nie żałujcie w niej luster, które optycznie powiększają powierzchnię i mogą wizualnie ''zmienić'' proporcje całego pomieszczenia.

Kuchnia na poddaszu, jak ją urządzić?

Kreatywnie, kreatywni i jeszcze raz kreatywnie, tylko wówczas będzie ona piękna i funkcjonalna. Meble na wysoki połysk, szafki na skośnym suficie i długi blat roboczy. W takiej kuchni można zmieścić nie tylko meble, ale również stół i krzesła, które powinny być ustawione w najwyższym miejscu. Jednak nie obawiajcie się stołu na środku kuchni, wystarczy dopasować tylko jego rozmiar, a całe wnętrze będzie piękne i funkcjonalne. Doskonałym pomysłem jest salon otwarty na kuchnię, wówczas zamiast dwóch małych, stworzymy jedno przestronne pomieszczenie.

Kuchnia poddasze
Kuchnia na poddaszu

Belki i słupy w kuchni są doskonałym miejscem na wyspę lub półwysep kuchenny. Dlatego zamiast starać się je ukryć, warto je wykorzystać, wyeksponować i uczynić, że wtopią się w aranżację i będą z nią spójne.

Salon na poddaszu jak go urządzić?

Salon na poddaszu to bardzo ciekawe wnętrze do aranżacji, w którym skosy są sprzymierzeńcem dekoratora. Sprawiają one, że nie musimy się martwić, iż wnętrze będzie nudne, zbyt wysokie a pomieszczenie nijakie. Ustawiamy pod nimi te meble i sprzęty, z których korzystamy na siedząco. Ścianka medialna pod skosem prezentuje się zachwycająco. Wystarczy pomalować tą cześć ''opadającego'' sufitu oraz ściany pod nim na czarno, zawiesić na niej telewizor. Następnie tuż pod nim umieścić niską, wąską komodę RTV, najlepiej taką bez żadnych uchwytów. W ten sposób uzyskamy w pomieszczeniu modną geometrię, która dodatkowo sprawi, że całe wnętrze nabierze lekkości. Kanapę lub sofę narożną również najlepiej jest ustawić pod skosem, to kolejny mebel, z którego korzystamy w pozycji siedzącej. Kolejne ściany możesz pozostawić puste lub ustawić pod nimi ażurowe pułki, zawiesić minimalistyczne kubistyczne szafki. Na belkach zawieś modne wiszące fotele i koniecznie w ich pobliżu ustaw stolik kawowy. Takie rozwiązanie sprawi, że elementy konstrukcyjne będą funkcjonalną dekoracją, a nie przykrą koniecznością. Ponadto belki podsufitowe możesz wykorzystać, do zawieszenia lamp lub listew ledowych. Nie obawiaj się kreatywnych rozwiązań, to one uczynią twój salon wyjątkowym i niepowtarzalnym.

Salon poddasze
Salon na poddaszu

Gabinet na poddaszu, jak go urządzić?

Gabinet na poddaszu to często jedyne miejsce, w którym możemy go urządzić. W takim pomieszczeniu kluczową rolę będzie odgrywał dostęp do światła słonecznego. Jeśli jest on ograniczony, biurko ustawiamy pod oknem, wówczas nawet niedoświetlony strych, sprawdzi się jako pokój do pracy. Wszystkie belki i drewniane elementy konstrukcyjne warto wykorzystać, montując na nich półki na książki i dokumenty. Pod skosem możemy ustawić stolik kawowy i sofę lub fotel, urządzając strefę relaksu. Wiele osób urządzając miejsce do pracy, maluje ściany na mocne kolory. Jednak w tym wypadku lepiej zapomnieć o ciemnych barwach, które optycznie zmniejszą strych i obniżą sufit. Doskonałym rozwiązaniem będą natomiast wszystkie przestrzenne fototapety, które sprawią, że sufit będzie wydawał się wyższy, a ściany mniej pochylone. Jednak uwaga takie rozwiązanie stosujemy tylko w miejscach, do których ze względu na ustawienie mebli nikt nie podchodzi, w przeciwnym razie, iluzja na ścianie może kogoś zmylić i doprowadzić do zderzenia się z sufitem lub ścianą.

Garderoba na poddaszu

Garderoba na poddaszu jest dobrym pomysłem pod warunkiem, że zainwestujemy w meble wymiar, dopasowane do elementów konstrukcyjnych tego wnętrza i kąta pod jakim są ściany. Kupowanie gotowych szaf i komód, choć jest tańszym rozwiązaniem, nie będzie praktyczne. Jeśli meble nie będą przylegać do ścian, to we wszystkich szparach i zakamarkach będzie się tworzył kurz. Kolejna kwestia to optymalne wykorzystanie powierzchni, meble dopasowane do uwarunkowań technicznych garderoby, to więcej miejsca do przechowywania. Jeśli na poddaszu nie będzie żadnego innego pomieszczenia, możesz zdecydować się na montaż drążków, półek w wersji otwartej, czyli bez żadnych frontów. Takie rozwiązanie będzie znacznie tańsze, ale będzie też wymagało częstego systematycznego odkurzania garderoby.

Jakie meble na poddasze, w jakim stylu je urządzić?

Drewniane elementy konstrukcyjne oraz skosy sprawiają, że w pomieszczeniach na poddaszu dużo się dzieje, są rytmiczne i nie są tak ''puste'' jak te na parterze. Ponadto w miejscach gdzie sufit jest najniżej, tworzą się ciemne strefy. Z tego też powodu aranżacjom na strychu trzeba dodać lekkości, dlatego w takich wnętrzach najlepiej sprawdza się proste lekkie wyposażenie, jak z jasnego drewna, rattanu, wikliny czy białego lakieru. Nie polecamy natomiast wstawiać na poddasze ciężkich mebli kolonialnych, antyków czy bardzo ozdobnych i kolorowych mebli. Omijamy ciemne tekstylia, florystyczne motywy i tłoczone tkaniny obiciowe.

Jakie ściany na poddaszu, jaki kolor i materiał wykończeniowy wybrać?

Zacznijmy od tego, że im mniej ścian działowych na poddaszu tym lepiej. Jeśli jednak musimy je stawiać, warto zastanowić się, czy każda z nich musi być pełna. Po pierwsze ze względu na ograniczony dostęp do światła słonecznego, po drugie skosy i belki lepiej prezentują się na dużej otwartej przestrzeni. Dlatego pomieszczenia takie jak gabinet, salon czy kuchnię, warto rozdzielić ścianami ażurowymi, składanymi parawanami lub szklanymi ściankami. W przypadku sypialni i łazienki konieczne będą ''prawdziwe'' ściany, ale wówczas zawsze malujemy je na jasne chłodne kolory, dzięki którym wnętrze będzie się wydawało na przestronne i jasne.

Na ścianie na skosach można przykleić przestrzenną fototapetę, która optycznie podniesie skos. Na korytarzu i w kuchni doskonale sprawdzą się panele z imitacją białej cegły, lub gipsowa cegła. Natomiast w salonie wszystkie florystyczne motywy, z dużą ilością zieleni. Warto pamiętać, że poddasze w drewnie to już przeżytek. Jeśli mimo wszystko marzy wam się taka aranżacja, polecamy wzorować się na angielskiej boazerii i zamontować ją tylko do ⅓ wysokości pomieszczenia. Tapety na strychu przyklejamy tylko na jednej ścianie, lub punktowo np. na trzech identycznych skosach. Nigdy natomiast na wszystkich ścianach czy na ścianach i skosach. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że we wnętrzu zapanowałby chaos.

Jakie oświetlenie na poddasze?

Punktowe, centrale, sufitowe, boczne i podłogowe, jednym słowem na poddaszu każdy rodzaj oświetlenia jest na wagę złota. I to nie tylko we wnętrzach słabo oświetlonych. Magia skośnych ścian i słupów i belek polega na ich wyeksponowaniu, odpowiedni oświetleniu i uniknięciu efektu ciemnych zakamarków. Dlatego w pomieszczeniach na poddaszu zawsze powinny, być włączone przynajmniej dwa źródła światła. Górne sufitowe, które może być jedno, dwa a czasem nawet trzy, w zależności od budowy strychu. W niskich partiach pomieszczenia, które pozostają ciemne, można ustawić niskie lampy podłogowe lub zamontować listwy led przy podłodze.

Kinkiety to rozwiązanie, które można zastosować w poszczególnych strefach, w celu ich wyodrębnienia, podkreślenia ich walorów estetycznych, lub podniesienia ich funkcjonalności.

Nie obawiajcie się adaptacji poddasza, odpowiednio zaaranżowane będzie równie piękne co praktyczne.

Komentarze