Ciepłe i zimne kolory w aranżacjach wnętrz

Ciepłe i zimne kolory w aranżacjach wnętrzKolor we wnętrzu - psychologia kolorów. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są dla naszego życia kolory. Co ciekawe, każda z barw jest przez nas inaczej odbierana, ma inną energię, z czymś innym się kojarzy. Warto o tym pamiętać, gdy zabieramy się do urządzania domu czy mieszkania lub nawet remontu jednego pokoju.

Kolorów i ich odcieni jest wiele. Barwy podstawowo dzielą się na ciepłe i zimne. Warto poznać je bliżej, dowiedzieć się, jak działają i jak wykorzystać ich potencjał w naszych wnętrzach.

Kolory ciepłe - powiększanie, ocieplanie, dodawanie energii i… apetytu

Barwy ciepłe to te kolory, które kojarzą się nam z czymś ciepłym: słońcem czy ogniem. To więc to tonacje od żółci, przez pomarańcz aż po czerwieni. To także kolory ziemi, czyli brąz oraz soczysta zieleń. Do kolorów ciepłych zaliczamy także odcienie kremowe, beżowe i mleczne oraz pastelowe odcienie wymienionych barw. Nie da się ukryć, że barwy ciepłe… ocieplają pomieszczenie, sprawiają, że jest bardziej przytulne. Doskonale nadają się więc do miejsc, gdzie powinno być przytulnie i miło, w tym do pokoju dziennego, kuchni oraz sypialni. Są też doskonałym rozwiązaniem w przypadku pokoju dla dziecka. Kolory ciepłe nie tylko ocieplają ale i powiększają wnętrze. Sprawdzają się doskonale w niewielkich pokojach, w tym w ciasnych łazienkach.

Ciepłe kolory

Każdy z kolorów ma również odrębne, ciekawe znaczenie. Kolor czerwony pobudza, dodaje energii, zachęca do aktywności, zwłaszcza fizycznej. jest zalecany osobom zmęczonym, ospałym. Pomarańczowy dodaje siły, witalności i energii. To kolor idealny dla osób ze skłonnością do stanów depresyjnych. Brąz, w tym ciepłe, czekoladowe odcienie, sprzyja koncentracji oraz pogłębianiu wiedzy, kojarzy się z równowagą i bezpieczeństwem. Soczyste odcienie zieleni są synonimem równowagi ale i świeżości, kojarzą się bowiem z kolorem wiosennej trawy.

Do salonu czy pokoju dziennego możemy wybrać kolory jaśniejsze ale i bardziej nasycone, wtedy jednak pomalujmy mocniej jedną lub dwie ściany, a kolejne zostawmy jaśniejsze, aby nie przytłoczyć pomieszczenia. Nawet ciepła żółć czy pomarańcz na czterech ścianach mogą "męczyć". W salonie doskonale sprawdzą się jasne, pastelowe odcienie żółci oraz ciepłej zieleni. Można pokusić się także o kolor malinowy, łososiowy czy brzoskwinię. Można postawić także na elegancki odcień kawowy, doskonale komponujący się z ciemnymi meblami. A co z kuchnią? Co ciekawe, barwy ciepłe sprawiają, że… mamy lepszy apetyt. Są więc polecane do kuchni, zwłaszcza, jeśli mamy dziecko, które jest "niejadkiem". W kuchni ciekawie zaprezentują się nieco bardziej nasycone odcienie żółci czy delikatny brąz w połączeniu z ciepłym beżem czy kolorem mlecznym. Można wykorzystać także detale w kolorze soczystej, wiosennej zieleni.

Cepłe kolory w kuchni

Ciepłe kolory nadają się też do łazienki, zwłaszcza niewielkiej. W łazience sprawdzą się odcienie pomarańczy oraz czerwieni. Można pokusić się też o kolor wiśniowy oraz odcienie brązów, taka łazienka jest przytulna. Ciemniejsze kolory doskonale komponują się z drewnem, które często wykorzystywane jest podczas urządzania łazienki. W przypadku małej łazienki zdecydujmy się na jaśniejsze ciepłe kolory: optycznie powiększą pomieszczenie. Dodajmy także dużo lustro: także doda głębi i przestrzeni. W "ciepłych" łazienkach warto podstawić na dodatki w postaci żywych roślin: ciekawie udekorują oraz dodatkowo ocieplą wnętrze.

Z kolei w sypialni możemy postawić na delikatne barwy, w tym także kolor kremowy czy odcienie pastelowe. Możemy tutaj zdecydować się zarówno na świeżą, bananową żółć, jak i trawiastą zieleń w połączeniu z bielą. Chętnie wybieramy czekoladowe brązy oraz energetyczne, intensywniejsze odcienie pomarańczy. Doskonale prezentuje się połączenie delikatnych, malinowych odcieni z szarościami lub kremem. A pokój dziecinny? Tutaj warto postawić ma mocniejsze ale i ciepłe kolory, w tym soczystą żółć, zieleń, ciepły, malinowy róż. U niemowląt ale i starszych dzieci można postawić na bardziej stonowane kolory, w tym odcienie pudrowe: delikatny róż czy kremowy dla dziewczynek oraz brąz lub lekką zieleń dla chłopców.

Po ciepłe kolory często sięgamy także w momencie aranżowania korytarza czy przedpokoju. To pierwsze pomieszczenie, do jakiego wchodzimy po przekroczeniu progu domu. Możemy postawić na zdecydowane ciepłe kolory: nasyconą żółć, zieleń, malinę czy brąz ale i pastele z dodatkami w intensywniejszych kolorach.

Kolory zimne - pomniejszanie, czystość, spokój, relaks

Barwy zimne to tonacje chłodne, począwszy od błękitu, przez inne odcienie niebieskiego aż do granatu ale i róż, fiolet, szarości oraz zimne odcienie zieleni, od miętowego po butelkową zieleń. Kolory te optycznie pomniejszają, dodają elegancji. Każdy odcień działa jednak nieco inaczej.

Delikatny błękit to symbol świeżości, higieny, delikatności, pomaga w odprężeniu się. Z kolei nasycony niebieski pomaga w pracy umysłowej, sprzyja koncentracji i kreatywności. Intensywny granatowy to kolor poważny, elegancki, wprowadza do pomieszczenia ład i porządek. Fiolet także ma wiele odcieni, od delikatnego wrzosu po nasycony kolor. Fioletowy doskonale wycisza, pomaga w radzeniu sobie ze stresem, uspokaja emocje, koi nerwy. Ponadto, wspomaga prace umysłową, pomaga w bezsenności oraz hamuje apetyt. Z kolei róż wprowadza radosną atmosferę, to kolor działania i optymizmu, łagodzi napięcie.

Zimne kolory

Zimne odcienie zielonego, w tym mięta oraz butelkowa zieleń to kolory uspokajające, sprzyjające relaksowi, przynoszące ukojenie po całym dniu ciężkiej pracy. Przynoszą ulgę dla zmęczonych oczu, dlatego tak zaleca się patrzenie na zielone łąki czy rośliny osobom, które borykają się z przemęczeniem wzroku. Zieleń działa również… przeciwbólowo! Z kolei eleganckie szarości to jedne z najbardziej modnych odcieni w tym sezonie. Szary odpręża, wycisza, uspokaja, wprowadza ład i harmonię do wnętrza. Sam w pomieszczeniu nadaje mu elegancji ale może przytłaczać i działać depresyjnie. Warto więc przełamywać do innymi, bardziej nasyconymi barwami.

Kolory zimne, zwłaszcza delikatny chłodny błękit oraz odcień miętowy są polecane do łazienek. Sprawia, że pomieszczenie wydaje się czyste, świeże, sprzyja odpoczynkowi, np. w czasie kąpieli. Łazienki "zimne" są zazwyczaj nowoczesne, przeważają w nich szarości w wersji dominującej ale i w połączeniu z turkusem czy granatem. W łazience sprawdzi się także fiolet we wszystkich odcieniach. Rewelacyjnie sprawdzą się też w pokoju do pracy, np. w gabinecie. Sprawdzą się tam neutralne szarości ale i odcienie niebieskiego: jak wspomniano, sprzyjają pracy umysłowej.

Zimne barwy (wbrew pozorom) doskonale nadają się również do każdego innego pomieszczenia, należy jednak wiedzieć, jakie kolory i w jaki sposób wykorzystać. Zimne kolory w pokoju dziennym sprzyjać będą odpoczynkowi, uprzyjemnią relaks po pracy oraz sprawią, że pomieszczenie nabierze elegancji. W salonie sprawdzi się kolor miętowy, turkus, szarości oraz odcienie fioletu. Zimne kolory doskonale komponują się w pokojem, urządzonym nowocześnie.

Zimne kolory w łazience

Zimne kolory doskonale nadają się również do kuchni. Jak wspomniano wcześniej: hamują apetyt. Są więc polecane dla osób, które walczą z podjadaniem. W kuchni warto postawić na szlachetne szarości, odcienie zieleni lub odcienie fioletu, w tym wrzos. Doskonale skomponuje się ze świeżymi kwiatami, od których pochodzi jego nazwa.

A co z zimnymi kolorami w sypialni? Czy nie sprawią, że pomieszczenie wyda się mało przytulne? Oczywiście, nie, jeśli postawimy na jaśniejsze odcienie zimnych barw oraz połączymy je z odpowiednimi dodatkami, na przykład elektrycznym kominkiem czy poduszkami, które ocieplą wnętrze. W sypialni doskonale sprawdzą się pastelowe odcienie, w tym błękit, mięta, wrzos ale i turkus i butelkowa zieleń w połączeniu z szarością. Intensywniejsze, zimne kolory warto przełamywać barwami, zbliżonymi do neutralnym lub bielą. Chłodne barwy nadają się doskonale do pokoju dziecięcego, zwłaszcza sypialni ucznia, gdyż - jak już wiemy - sprzyjają pracy umysłowej. Do pokoju dziewczynki warto wybrać chłodne, pastelowe odcienie różu czy wrzos (dla starszych dziewczyn). Nastolatki z pewnością dobrze będą czuły się w szarościach, zwłaszcza przełamanych intensywniejszym kolorem, na przykład intensywnym fioletem czy fuksją. Dla chłopca doskonałe będą odcienie niebieskiego (od błękitu przez lazur po ciemny granat: zwłaszcza dla nastolatków) oraz turkusu.

Ciepło-zimno, czyli o łączeniu kolorów

Czy zawsze musimy się decydować na paletę ciepłą lub zimną? Oczywiście, że nie, kolory możemy ciekawie łączyć. Jakie najlepiej ze sobą wyglądają? Okazuje się, że na topie są połączenia ciepłych barw z zimnymi. Bardzo interesującym i modnym połączeniem są szarości oraz odcienie czerwieni, na przykład malina. Szarość doskonale komponuje się także z soczystą zielenią, żółcią oraz pomarańczem, nawet bardziej nasyconym. Kolorem modnym jest także lekki brąz, w tym odcień kawy z mlekiem. Możemy łączyć go z odcieniami zimnymi, w tym w granatem (połączenie bardzo eleganckie), butelkową zielenią oraz fioletem. Odcieniem wyjątkowo popularnym jest wrzos, który doskonale komponuje się z bielą, brązem, pastelowym żółtym oraz odcieniem brzoskwiniowym.

Kolory we wnętrzu mają duże znaczenie. To, jak pomalujemy nasze ściany oraz jakie dekoracje umieścimy, jest istotne dla ich estetyki ale i naszego samopoczucia. Warto o tym pamiętać i urządzać pomieszczenia ze świadomością znaczenia konkretnych barw.

Komentarze