Dom pod klucz - o czym należy pamiętać?

Dom pod kluczOferty budowania domów pod klucz cieszą się coraz większą popularnością. Jeśli nie spotkałeś się dotąd z takim pojęciem, to w tym artykule wyjaśnimy Ci, na czym polega taka usługa oraz o czym warto pamiętać, gdy chce się z niej skorzystać.

Budowa domu pod klucz - co to oznacza?

Jeśli budowę domu zlecasz firmie, która ma przygotować budynek do zamieszkania, to w takiej sytuacji mówimy o budowie "pod klucz". Innymi słowy, wykonawca ma wykończyć dom do takiego stanu, aby nadawał się do użytku.

Dom pod klucz jest więc wygodnym rozwiązaniem. Należy jednak zawczasu ustalić, co dokładnie u danego wykonawcy oznacza wykonanie prac wykończeniowych. Może się bowiem okazać, że w niektórych przypadkach budynek nie będzie nadawał się jeszcze do zamieszkania, bez przeprowadzenia kilku ostatnich szlifów. Z tego powodu warto skorzystać z usług, które w pełni ograniczą Twoje zaangażowanie w prace wykończeniowe.

Cztery etapy budowy domu

Budowa domu pod klucz składa się z czterech następujących etapów:

  • stan surowy otwarty - postawienie fundamentów, ścian i konstrukcji dachu;
  • stan surowy zamknięty - zamontowanie okien, drzwi wyjściowych, poprowadzenie instalacji oraz pokrycie dachu;
  • stan deweloperski - podstawowe wykończenie budynku, instalacja grzejników, wykonanie tynkowania, przygotowanie ścian do pomalowania, montaż drzwi wewnętrznych;
  • stan pod klucz - wykonanie wszystkich prac budowlanych. Obiekt powinien być gotowy na umeblowanie i zamieszkanie.

Budowa domów pod klucz i jej zalety

Istnieje kilka solidnych argumentów za tym, aby powierzyć firmie budowlanej budowę "pod klucz". Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • pomoc na etapie projektowania oraz finansowania budowy -  architekci mogą stworzyć dla Ciebie indywidualny projekt lub pomóc Ci w adaptacji gotowego projektu do Twoich preferencji;
  • statystycznie krótszy czas budowy - firmy posiadają zaufanych pracowników i podwykonawców, dzięki czemu mogą pracować efektywniej i nie spędzają czasu na poszukiwaniu usługodawców;
  • informacja o całkowitym koszcie budowy - na samym początku otrzymujesz kosztorys, dzięki czemu wiesz, jak zaplanować budżet;
  • oszczędność czasu na szukaniu różnych ekip budowlanych - nie musisz samodzielnie poszukiwać specjalistów i zapoznawać się z ich portfolio czy referencjami;
  • bezpieczeństwo - firmy mogą oferować Ci gwarancje, dzięki którym wiesz, że Twój dom na pewno powstanie;
  • oszczędność na materiałach budowlanych - firmy płacą 8% VAT na materiałach budowlanych, podczas gdy klienci indywidualni 23%.

Istotną zaletą jest również to, że nie musisz angażować się czasowo w każdy etap budowy. Dzięki temu będziesz mógł jedynie nadzorować przebieg prac, nie spędzając każdej wolnej chwili na budowie lub poszukiwaniu pracowników.

Te rzeczy sprawdź przed wybraniem usługodawcy

Z całą pewnością istnieje kilka rzeczy, które warto ustalić z usługodawcą, zanim podpiszesz z nim umowę na budowę domu "pod klucz". Istotne jest ustalenie dokładnego zakresu prac. Zazwyczaj usługa nie obejmuje takich rzeczy, jak wykonanie chodników i podjazdów wokół domu, montażu bram i furtek, postawienia docelowego ogrodzenia, aranżacji ogrodu. Są jednak firmy, które wykonają dla Ciebie te czynności za dodatkową opłatą.

Budowa domu "pod klucz" może być atrakcyjnym rozwiązaniem. Jeśli zależy Ci na czasie oraz nie masz ochoty na poszukiwanie różnych ekip budowlanych, to powierzenie całego procesu jednej firmie może być dobrym pomysłem. Pamiętaj jednak o tym, aby dokładnie sprawdzić, jakie czynności zostaną wykonane w ramach umowy.

Komentarze