Podnośniki nożycowe z napędem elektrycznym wyróżniają się wszechstronnym zastosowaniem. Ze względu na swoje atuty często wybierane są do prac we wnętrzach hal, między innymi w logistyce, montażu czy wykańczaniu obiektów. Oto ich najważniejsze zalety!
Jak działają elektryczne zwyżki nożycowe?
Zwyżki, inaczej podnośniki koszowe lub podesty ruchome, są maszynami wykorzystywanymi w wielu pracach wysokościowych. Wyposażone w napęd własny, mogą się poruszać bez konieczności holowania.
Do kategorii zwyżek zaliczane są różne rodzaje maszyn, w tym zwyżki nożycowe z napędem elektrycznym. Czym dokładnie się charakteryzują?
Zwyżka nożycowa elektryczna wyposażona jest w silnik elektryczny oraz w nożycowy mechanizm podnoszący, który składa się z krzyżujących się ze sobą ramion działających podobnie do nożyc. Platforma robocza podnoszona jest na wysokość od 5 do 12 m - w zależności od modelu.
Dodatkowo wybrane zwyżki nożycowe wyposażone są w wysuwane boczne podesty, które mogą zwiększają jej zasięg boczny od 50 do 90 cm. Umożliwia to pracę w miejscach oddalonych od osi zwyżki.
Zwyżki elektryczne wykorzystują wydajne silniki elektryczne oraz akumulatory, które mogą być ładowane bezpośrednio z gniazdka elektrycznego 230 V, dzięki czemu można z łatwością przygotować je do pracy.
Dlaczego zwyżki nożycowe elektryczne idealnie nadają się do pracy w halach?
Hale, w tym hale produkcyjne, magazynowe, sportowe, przemysłowe i hale innych typów, są obiektami, w których często wymagany jest dostęp do wysokości. W tym celu można zastosować zwyżki nożycowe elektryczne. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
1. Szerokie zastosowanie
Zwyżki elektryczne o mechanizmie nożycowym mają bardzo szerokie zastosowanie w pracach wewnątrz hal. Wykorzystywane są między innymi w pracach budowlanych i remontowych, wykończeniowych, konserwacyjnych, serwisowych, montażowych, magazynowych i produkcyjnych.
Sprawdzą się podczas poniższych robót:
- Montaż elementów konstrukcyjnych w halach,
- Prace wykończeniowe, w tym malowanie,
- Montaż stolarki okiennej,
- Montaż instalacji (elektrycznej, HVAC, telekomunikacyjnej, przemysłowej i innych),
- Konserwacja, serwisy i przeglądy maszyn i instalacji,
- Wymiana źródeł światła w lampach,
- Wykładanie i kompletowanie towarów na regałach wysokiego składowania,
- Inwentaryzacja towarów,
- Prowadzenie kontroli jakości.
Warto też przypomnieć, że poza pracą w halach zwyżki elektryczne nożycowe mogą być używane również na zewnątrz, na równych, utwardzonych nawierzchniach, na przykład na chodnikach przy ścianach obiektu.
2. Wysokie bezpieczeństwo
Kolejnym atutem związanym z wykorzystaniem zwyżek elektrycznych nożycowych jest wysoki poziom bezpieczeństwa związany z ich użytkowaniem.
Współczesne zwyżki są wyposażone w specjalistyczne systemy bezpieczeństwa, które informują o przekroczeniu udźwigu, nadmiernym przechyle, a także ryzyku zmiażdżenia operatora w koszu. Wykorzystują także sygnały świetlne i dźwiękowe, aby ostrzegać osoby postronne o ich pracy.
Zastosowanie zwyżek elektrycznych przekłada się zatem na niższe ryzyko wypadków przy pracy w porównaniu do drabin czy rusztowań.
3. Przyspieszenie prac
Dostęp do wysokości wcale nie musi zajmować dużo czasu. Dzięki zwyżkom elektrycznym można uzyskać go praktycznie od razu po ustawieniu maszyny w miejscu docelowym i podniesieniu jej kosza. Warto też wspomnieć, że wybrane zwyżki mogą przemieszczać się z uniesionym koszem, gdy pozwalają na to warunki.
Wobec tego zwyżki nie muszą być montowane i demontowane jak rusztowania oraz przesuwane ręcznie, co znacznie przyspiesza realizację zadań.
4. Cicha praca
Elektryczny napęd sprawia, że maszyny pracują cicho. W efekcie można z nimi komfortowo pracować w zamkniętych pomieszczeniach.
5. Brak emisji spalin
Ważnym atutem zwyżek elektrycznych jest też brak emisji spalin, dlatego realizacja zadań z nimi jest bezpieczna dla pracowników. Z tego względu tylko modele z elektrycznymi silnikami mogą być używane we wnętrzach.
6. Kompaktowe wymiary
Elektryczne zwyżki nożycowe mogą pochwalić się niewielkimi wymiarami transportowymi, dlatego mogą pracować nawet w bardzo ograniczonych przestrzeniach.
Najwęższe zwyżki, takie jak Genie GS 1330 micro, mają szerokość jedynie 78 cm, dlatego mogą przejeżdżać przez pojedyncze drzwi czy wąskie korytarze. Modele te mają także mały promień skrętu, dlatego można nimi bez trudu manewrować w ciasnych wnętrzach.
7. Ochrona nawierzchni
Korzystając ze zwyżek elektrycznych nożycowych w halach, nie trzeba obawiać się o uszkodzenie nawierzchni. Wykorzystują gumowe, niebrudzące ogumienie, które nie niszczy posadzek, dlatego nie będzie zwiększało ryzyka ponoszenia dodatkowych kosztów.
Zwyżki elektryczne nożycowe - wynajem czy zakup?
Przy realizacji prac wysokościowych do wyboru są dwie opcje - zakup lub wynajem zwyżki. Katowice są jednym z tych miast, w którym można skorzystać z wypożyczalni podnośników lub zdecydować się na ich zakup. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wynajmie maszyny, sprawdź: https://www.aaherkules.pl/zwyzki-katowice.
Zakup zwyżki elektrycznej z pewnością będzie opłacalną opcją dla tych firm, które planują korzystać z maszyny regularnie i mogą pozwolić sobie na wydatki związane z jej kupnem i późniejszą eksploatacją.
Wynajem to rozwiązanie mniej kosztowne i elastyczne. Nie wymaga ona tak dużej inwestycji początkowej. Ponadto najemca nie musi również martwić się o inne koszty, takie jak przeglądy, konserwacje, serwisy, ubezpieczenie, ponieważ ponosi je wypożyczalnia. Dodatkowo może skorzystać z usług transportu i szkoleń w celu otrzymania uprawnień UDT.
Prace wysokościowe w halach mogą być zatem znacznie prostsze, gdy w ich trakcie wykorzysta się zwyżki elektryczne nożycowe. Razem z tymi nowoczesnymi maszynami dotarcie do celu i realizacja robót stają się jeszcze łatwiejsze!